۱۶ آذر ۱۳۹۳

پروانه‌ماهی

۱۶ آذر ۱۳۹۳ 3679 بازدیدکننده 0 نظر
پروانه‌ماهی در این مقاله می خوانید

پروانه‌ماهی‌ها به‌طورکلی گونه‌ای از ماهی‌های دریایی کوچک هستند که در آب‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری زندگی می‌کنند. پروانه‌ماهی ها به خاطر رنگ‌های روشن بدن و علامت های پر نقش و نگارشان معروف هستند.   ...

پروانه‌ماهی

 

پروانه‌ماهی‌ها معمولاً در اطراف صخره‌های مرجانی یافت می‌شوند. بیش از 100 گونه مختلف از پروانه‌ماهی‌ها یافت شده که در سراسر اقیانوس اطلس، اقیانوس هند، و اقیانوس آرام توزیع‌شده‌اند. این به این معنی است که پروانه‌ماهی‌ها گونه‌ای از ماهی‌های دریایی آب‌شور هستند. 

پروانه‌ماهی‌ معمولی نسبتاً کوچک است و به‌طورکلی تا حدود 10 تا 12 سانتیمتر رشد می‌کند. بااین‌حال مشخص شده است برخی از گونه‌های پروانه‌ماهی‌ها تا 20 سانتی‌متر رشد می‌کنند و دیده شده است که برخی از آن‌ها تا 30 سانتی‌متر هم رشد کرده اند.

پروانه‌ماهی‌ می‌تواند تا 10 سال در یک آکواریوم که شرایط خیلی خوبی داشته باشد زندگی کند اما سن آن‌ها در طبیعت تنها تا حدود 7 سال می‌رسد. نگه‌داشتن پروانه‌ماهی‌ها دشوار است، به‌این‌علت که به شرایط بسیار خاص آب نیاز دارند که ملزم نظارت منظم و حساس است چون پروانه‌ماهی‌ها تنها در شرایط خاص آب در طبیعت یافت می‌شوند.

 

پروانه‌ماهی

 

نزدیک‌ترین خویشاوندان پروانه‌ماهی‌ها، فرشته ماهی‌ها به شمار می روند که از نظر رنگ مشابه آن‌ها هستند. اما فرشته ماهی‌ها اغلب از نظر اندازه بسیار بزرگ‌تر از پروانه‌ماهی‌ها هستند. پروانه‌ماهی‌ها را می‌توان توسط لکه‌های سیاه بر روی بدنش، نوارهای تیره اطراف چشمانشان، و این واقعیت که دهان پروانه‌ماهی‌ها برآمده‌تر از دهان فرشته ماهی‌ها است تشخیص داد.

پروانه‌ماهی‌ها از حیوانات روز فعال هستند، به این معنی که آن‌ها در طول روز تغذیه کرده و در طول شب در میان مرجان‌ها استراحت می‌کنند. اکثر گونه‌های پروانه‌ماهی‌ها پلانکتون‌های داخل آب، مرجان، و شقایق‌های دریایی و گاهی اوقات به‌عنوان میان وعده سخت‌پوستان کوچک را می‌خورند. آن دسته از پروانه‌ماهی‌هایی که غذای اصلی آن‌ها را پلانکتون‌های موجود در آب تشکیل می‌دهد، به‌طورکلی گونه‌های کوچک‌تر پروانه‌ماهی‌ها هستند که آن‌ها را در گروه‌های بزرگی می‌توان دید. گونه‌های بزرگ‌تر پروانه‌ماهی‌ها نسبتاً انفرادی هستند و یا با شریک زندگی خود و یا به تنهایی زندگی می‌کنند.

پروانه‌ماهی‌ها توسط تعدادی از شکارچیان بزرگ ازجمله ماهی‌هایی مانند اسنپر، مارماهی، و کوسه شکار می‌شود. با توجه به این واقعیت که پروانه‌ماهی‌ها اندازه کوچکی دارند، می‌توانند خود را به پهلو داخل شکاف صخره‌های مرجانی پنهان کنند تا از خطر فرار کرده و از خورده شدن جلوگیری کنند.

 

پروانه‌ماهی

 

پروانه‌ماهی‌ها زوج جفت‌گیری تشکیل می‌دهند که برای همه زندگی با هم می‌مانند. پروانه‌ماهی‌ تخم خود را در آب رها می‌کند که بخشی از پلانکتون را تشکیل می‌دهد (که به همین خاطر است که بسیاری از تخم پروانه‌ماهی‌ها به‌طور تصادفی توسط حیواناتی که با خوردن پلانکتون‌ها زندگی می‌کنند خورده می‌شوند). هنگامی‌که تخم پروانه‌ماهی‌ها باز شد، نوزاد پروانه‌ماهی‌ پوستی زره مانند روی بدن خود ایجاد می‌کند و برای حفاظت از خود زمانی که آن‌ها هنوز آسیب‌پذیرند، از آن استفاده می‌کند. وقتی پروانه‌ماهی‌ بزرگ می‌شود، این صفحات ناپدید می‌شوند. پروانه‌ماهی‌ها یک طول عمر متوسط 8 تا 10 سال دارند، هرچند مشخص شده است که برخی از گونه‌های پروانه‌ماهی‌ بزرگ‌تر، به سن بیشتری رسیده‌اند.

امروزه، پروانه‌ماهی‌ یک حیوان در معرض خطر در نظر گرفته می‌شود، عمدتاً به‌این‌علت که جمعیت این حیوان به دلیل آلودگی آب و از دست دادن زیستگاه طبیعی‌شان تهدید شده است. تخریب صخره‌های مرجانی به‌طور عمده توسط قایق‌ها رخ می‌دهد و بدون زیستگاه‌های مرجانی، پروانه‌ماهی‌ها به دلیل کمتر شدن غذا و قرارگیری بیشتر در معرض شکارچیان، سخت تر می‌توانند زنده بمانند.

 

حقایقی درباره ماهی پروانه‌ای

  1. پروانه‌ماهی

   فرمانرو جانوران
   شاخه طناب داران
   رده پرتوبالگان
   راسته سوف ماهی سانان
   خانواده هامور ماهیان
   نام متداول پروانه‌ماهی‌
   نام علمی Chaetodontidae
   خاستگاه اقیانوس اطلس، هند، اقیانوس آرام
   رژیم غذایی همه‌چیزخوار
   اندازه 7 سانتی‌متر تا  15 سانتی‌متر
   نوع آب شور
   سطح بهینه pH آب 8.1 تا 8.6
   طول عمر 6 تا12  سال
   وضعیت حفاظت در معرض خطر
   رنگ سیاه، سفید، زرد، نارنجی، نقره‌ای
   نوع پوست پولک
   مواد غذایی مورد علاقه پلانکتون
   زیستگاه صخره‌های مرجانی گرمسیری
   شکار اصلی پلانکتون، مرجان، سخت‌پوستان
   شکارچیان ماهی، مارماهی، کوسه
   ویژگی‌های متمایز بینی کشیده و رنگ‌های روشن

   

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040