۳۰ مهر ۱۳۹۳

گالری حیوانات: مرجان‌ها

۳۰ مهر ۱۳۹۳ 4444 بازدیدکننده 0 نظر
گالری حیوانات: مرجان‌ها در این مقاله می خوانید

در این مقاله انواع متفاوت مرجان های دریایی و ویژگی های آن ها را مشاهده خواهید کرد. ...

گالری حیوانات: مرجان‌ها

 

لوب مرجانی باستانی

 

بوم شناس دریایی در حال بررسی یک لوب مرجانی  (Porites lobata, ) عظیم در ریف کینگمن در جزایر لاین در جنوب اقیانوس آرام است. این مرجان 500 ساله است اما این‌گونه‌ها تا پیش از کشف سالا Sala در دنیای علم ناشناخته بود. چنین یافته‌هایی در کینگمن عجیب نیست چون یکی از دست‌نخورده ترین اکوسیستمهای ریفی در دنیا است. 

 

اسب دریایی کوتوله

اسب دریایی کوتوله (پیگمی) در مرجان‌ها

 

خود پولیپهای مرجانی شفاف بوده و رنگی نیستند، اما با این حال ریفهای مرجانی را با رنگ‌های درخشان و زیبا می‌شناسیم. در واقع این رنگ‌ها ناشی از جلبک‌هایی است که بر روی ریفها رشد می‌کنند و به آن‌ها رنگ‌های استوایی می‌بخشند که با این چشم اندازهای باشکوه همراه است. گونه‌های موجودات ریفی مانند این اسب دریایی کوتوله با داشتن طرح و رنگ‌های مشابه با محیط، خود را تطبیق داده‌اند. هم شکارچی و هم شکار از رنگ برای استتار در ریف استفاده می‌کنند. 

 

مرجان

ماهی طلایی رفتگر در ریف مرجانی

 

ریفهای مرجانی از نظر زیست‌شناختی متنوع‌ترین اکوسیستم دنیا هستند به همین علت به آن‌ها لقب جنگل‌های بارانی دریا را داده‌اند. اگر چه ریفهای مرجانی کمتر از یک درصد از بستر دریاها را اشغال می‌کنند، اما یک چهارم همه گونه‌های دریایی را در خود جای داده‌اند. 

 

مرجان بروکلی

مرجان بروکلی

 

ساقه‌های مرجان بروکلی که در اینجا می‌بینید تنها یکی از اشکال شگفت‌انگیز مرجان‌ها هستند. انسان‌ها بر روی این مرجان‌ها با توجه به شکلشان نام‌های مختلفی گذاشته‌اند مانند مغزی، قارچی، بشقابی، شاخه‌ای و موارد دیگر، اما همه ریفها توسط میلیون‌ها پولیپ مرجانی بسیار کوچک و پوسته‌های بی‌شمار اجساد پیشینیان آن‌ها تشکیل‌شده‌اند. 

 

مرجان قارچی

مرجان قارچی

 

مرجان قارچی از دهان رنگارنگ و شگفت‌انگیز خود استفاده می‌کند تا از موجوداتی مانند عروس دریایی بالغ تغذیه کند (مرجان دیگری که از عروس دریایی تغذیه کند کشف نشده است). تصور می‌شود که این مرجان‌ها منتظر ورود عروس دریایی می مانند، سپس با شاخک‌های نیش زننده خود آن را به تله انداخته و به سمت دهان خود میرانند. بر خلاف مرجان‌های ریف ساز، مرجان‌های قارچی که از جمله بزرگ‌ترین پولیپهای مرجانی (به بزرگی سی سانتیمتر می‌رسند) دنیا هستند، به صورت انفرادی (غیر کلونی) زندگی می‌کنند.

 

ریف مرجانی

ماهی دامسل در ریف مرجانی

 

ریفهای مرجانی مملو از ماهی‌ها هستند. برخی از آن‌ها از پلانکتون‌ها تغذیه می‌کنند، برخی دیگر از مرجان‌ها تغذیه می‌کنند و برخی موجوداتی هستند که گیاهان اقیانوسی مانند جلبک‌ها را می‌خورند. شکارچیان بزرگ‌تر مانند کوسه‌ها و سرخوماهیان (snapper) همیشه آماده شکار ماهیان کوچک هستند. 

صید زیاد انواع ماهی‌های ریفی توسط انسان‌ها می‌تواند تأثیر منفی قابل‌توجهی داشته باشد. برای مثال کاهش موجودات گیاه‌خوار بر جمعیت جلبک‌ها تأثیر گذاشته و رشد باکتری‌ها را افزایش می‌دهد که این امر سلامت مرجان‌ها را به خطر می‌اندازد. 

 

ریف مرجانی

ریف مرجانی

 

ریفهای مرجانی ساختارهای پیچیده‌ای هستند که توسط موجودات بسیار کوچکی به نام پولیپ مرجانی که خویشاوند عروس دریایی و شقایق دریایی هستند، ساخته می‌شوند. پولیپها خود را به صخره‌های زیر آب در حاشیه‌های جزایر یا قاره‌ها وصل می‌کنند. اسکلت آهکی آن‌ها در تعداد بسیار زیاد به یکدیگر متصل شده و کلونی مرجانی اولیه و سپس ریفهای بزرگ‌تر (بزرگ‌ترین ساختارهای زیست‌شناختی روی زمین) را تشکیل می‌دهند. یک ریف مرجانی سالم می‌تواند سال‌ها زندگی کند. 

 

مرجان‌ها

لنگر پوشیده شده از مرجان

 

در قرن هجدهم یک کشتی این لنگر را در ریفهای مرجانی هند غربی انداخته است. تأثیرات امروزی انسان همیشه به این بدیهی نیست، اما بسیار جدی تر هستند. 

آلودگی و ماهیگیریِ بیش از حد، به اکوسیستمهای ریفی به صورت محلی آسیب وارد می‌کند. تغییرات آب و هوا موجب مشکلاتی برای ریفهای سرتاسر دنیا شده است مانند دوره‌های سفید شدگی مرجان‌ها (از بین رفتن پوشش جلبکی) و افزایش آب‌های اسیدی.  برخی دانشمندان تصور می‌کنند ممکن است سی درصد از ریفهای سرتاسر دنیا ظرف سی سال از بین بروند. 

 

مرجان‌ها

مرجان

 

برخی ریفهای مرجانی زنده احتمالاً رشد خود را از 50 میلیون سال پیش شروع کرده‌اند. امروزه همه ریفها بخش مهمی از طبیعت زمین بوده و بسیاری از گونه‌ها از جمله حدود 500 میلیون انسان به آن‌ها وابسته‌اند. ریفها غذای 500 میلیون انسان را تأمین می‌کنند، از خطوط ساحلی محافظت می‌کنند، داروهای جدید از آن‌ها ساخته می‌شود، و حتی تجارت را زنده نگه می‌دارند. NOAA تخمین زده است که ریفها هر ساله تقریباً 30 میلیارد دلار در اقتصاد کره زمین نقش دارند. 

 

مرجان‌ها

دیوار بزرگ مرجانی (Great Barrier Reef)

 

ریفهای مرجانی در سرتاسر اقیانوس‌های گرمسیری دنیا اغلب در آب‌های نسبتاً کم عمق وجود دارند، در این ناحیه جلبک‌ها می‌توانند فتوسنتز کنند تا انرژی خورشید را به مواد مغذی حیاتی تبدیل کنند. دیوار بزرگ مرجانی بی‌نظیر استرالیا که تصویر آن را در اینجا مشاهده می‌کنید، با شکل کمانی به طول دو هزار کیلومتر در ساحل شمال شرقی آن واقع است. این بزرگ‌ترین زیستگاه مرجانی با وسعتی بیش از سرزمین لهستان، در واقع از 2800 ریف جداگانه تشکیل شده است. 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040