۷ مهر ۱۳۹۳

میگو

۷ مهر ۱۳۹۳ 7498 بازدیدکننده 0 نظر
میگو در این مقاله می خوانید

در این مقاله با میگو، محل زندگی، خصوصیات، زنجیره ی غذایی و دیگر موارد مرتبط با آن آشنا خواهید شد. ...

میگو

 

معرفی 

میگو یک سخت‌پوست دریایی است که در کف آب تقریباً همه محیط‌ها در سرتاسر دنیا زندگی می‌کند. میگوها معمولاً از نظر اندازه کوچک هستند و برخی از گونه‌های آن، به قدری کوچک‌اند که بسیاری از حیوانات نمی‌توانند آن‌ها را ببینند. بیش از 2000 گونه متفاوت میگو در سرتاسر دنیا وجود دارد که همه آن‌ها جزء بی‌مهرگان هستند، یعنی ستون فقرات ندارند. به جای آن میگو اسکلت خارجی سختی دارد (پوسته میگو) که اغلب شفاف و بدون رنگ است و به همین علت دیدن میگو در آب دشوار می‌شود. 

 

محل زندگی 

میگو در بستر رودخانه‌ها و کف اقیانوس‌های سرتاسر دنیا زندگی می‌کند و ماسه و ذرات آب را فیلتر می‌کند. میگو در دسته‌های بزرگی که حاوی تعداد زیادی میگو است زندگی می‌کنند و می‌توانند به سادگی با تغییرات شرایط آب خود را سازگار کنند. 

 

 

جایگاه در زنجیره غذایی 

مشخص شده است که یکی از گونه‌های میگو، با یکی از چنگال‌هایش صدای بلند و شلاق مانندی در آب ایجاد می‌کند تا شکار خود را پیش از خوردن آن گیج کند. به علت اندازه کوچک این میگو و فراوانی آن، شکارچیان طبیعی زیادی در سرتاسر دنیا هم در داخل آب و در خارج از آب دارد. شکارچیان میگو عبارت‌اند از ماهی‌ها، سخت‌پوستانی مانند خرچنگ‌ها، توتیای دریایی، ستاره دریایی، پرندگان دریایی مانند مرغان دریایی، نهنگ‌ها، دلفین‌ها، کوسه‌ها و انسان‌ها و بسیاری از دیگر گونه‌های حیوانی. 

 

 

تولید مثل و مراحل اولیه زندگی 

میگوی ماده می‌تواند در هر بارداری یک میلیون تخم بگذارد که تنها چند هفته طول می‌کشند تا سر از تخم بیرون بیاورند. نوزادان میگو در آب بخشی از پلانکتون‌ها هستند (پلانکتون به هر توده‌ای از جانداران که در قسمت بالای آب زندگی می‌کنند گفته می‌شود) تا این که به اندازه کافی بزرگ شوند که بتوانند به صورت گروهی، ذرات غذایی بزرگ‌تری به دست آورند. 

 

شباهت به گونه‌های دیگر 

میگو خویشاوند بسیار نزدیک میگوی آب شیرین است و ویژگی‌ای که میگو و میگوی آب شیرین را از گونه‌های دیگر سخت‌پوستان جدا می‌کند این است که می‌توانند در آب شنا کنند. اگر چه این دو سخت‌پوست خویشاوندان بسیار نزدیکی هستند اما تفاوت‌هایی با هم دارند. تفاوت اصلی آن‌ها ساختار متفاوت آبشش است. تفاسیر مختلفی در دنیا در مورد این که کدام میگو است و کدام میگوی آب شیرین وجود دارد که اغلب بر اساس اندازه و نوع آبی که در آن زندگی می‌کنند انجام می‌شود.  

 

 

 1. میگو shrimp
    شاخه بندپایان 
    رده سخت‌پوستان 
    راسته  ده پایان 
    خانواده کاریده 
    نام متداول میگو
    نام علمی کاریده
    خاستگاه سرتاسر دنیا
    رژیم غذایی همه چیز خوار
    اندازه 3 میلی‌متر تا 5 سانتیمتر 
    نوع آب شیرین، شور، لب شور
    بهینه سطح ph 7.0 تا 9.5 
    طول عمر 1 تا 2 سال 
    وضعیت حفاظتی تهدید شده
    نوع پوست اسکلت خارجی
    غذای مورد علاقه ماهی‌های ریز
    زیستگاه همه آب‌های سرتاسر دنیا
    تعداد متوسط تخم (در هر بارداری) 500000 تا 
    شکار اصلی ماهی‌های ریز، جلبک، پلانکتون
    شکارچیان ماهی، خرچنگ، نهنگ
    ویژگی متمایز پوست شفاف و چشمان ریز براق 

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040