۲۹ تير ۱۳۹۳

بارب غول‌پیکر

۲۹ تير ۱۳۹۳ 4039 بازدیدکننده 0 نظر
بارب غول‌پیکر در این مقاله می خوانید

در این مقاله شما را با یکی از انواع ماهی‌ها به نام بارب غول‌پیکر آشنا می‌کنیم. ...

بارب غول‌پیکر

مقدمه

این پسر، با بارب غول‌پیکری در رودخانه تونله ساپ نزدیک به پنوم پن کامبوج ژست گرفته است. این ماهی که در یک عملیات ماهیگیری محلی، در تور ماهیگیری گیر افتاده بود، به‌عنوان بخشی از مطالعه گونه‌های بزرگ آب شیرین در حوضه رودخانه مکونگ، برچسب خورده و رها شد. شواهدی وجود دارد که بارب های غول‌پیکر، زمانی به طول سه متر و وزن 300 کیلوگرم می‌رسیدند، اما امروزه گونه‌هایی حتی با نصف این اندازه‌ها نیز بسیار کمیاب هستند.

 

معرفی

بارب غول‌پیکر که گاهی اوقات به‌عنوان "شاه ماهی‌ها " از آن یاد می‌شود، در گستره خود در جنوب شرق آسیا، تاریخی پر از داستان دارد. در ویتنام، این گونه‌های متمایز ماهی که دارای سر بزرگی هستند، کا هو (cá ho) نامیده می‌شود. در کامبوج بارب در حکاکی‌های معابد باستانی انگکور دیده می‌شود و نام ماهی ملی بر آن نهاده شده است.

 

محل زندگی

بارب غول‌پیکر

بارب غول‌پیکر، یک ماهی رودخانه‌ای است که اغلب در آبگیرهای عمیق رفت‌وآمد می‌کند اما ممکن است به‌صورت فصلی به آبراهه‌ها یا دشت‌های سیلابی رودخانه‌ها برود. بچه‌های این ماهی اغلب در شاخه‌های کوچک‌تر رودخانه‌ها یا مرداب‌ها دیده می‌شوند.

 

رژیم غذایی

اگرچه وزن این ماهی به 300 کیلوگرم می‌رسد، اما گونه‌های با وزن بالای صد کیلوگرم در سالهای اخیر بسیار کمیاب شده‌اند. این ماهی بزرگ از گیاهان کوچکی مانند فیتوپلانکتونها و نیز جلبک‌ها، علف‌های دریایی و در دوره‌هایی که سطح آب بالا می‌آید میوه‌های گیاهان خاک‌زی غوطه‌ور در آب تغذیه می‌کند.

 

وضعیت حفاظتی

بارب غول‌پیکر

دانشمندان نگران‌اند که جمعیت بارب غول‌پیکر تا حدی کاهش پیدا کرده باشد که تعداد معدودی تا سن تولید مثل زنده مانده‌اند. این ماهی در گستره جغرافیایی خود که از کامبوج تا دلتای مکونگ گسترش دارد، به خاطر آلودگی آب‌ها، رفت‌وآمد وسایل در رودخانه، و علی‌الخصوص فشارهای ماهی گیری بیش‌ازحد، به‌شدت درخطر انقراض قرارگرفته است.

گوشت بارب غول‌پیکر، از گذشته‌های دور در میان ساکنان حوضه رودخانه مکونگ به‌عنوان غذایی خوش‌مزه در نظر گرفته می‌شود و گزینه‌ای محبوب برای استفاده به‌عنوان غذا و ترشی نزد ده‌ها میلیون نفری است که برای غذا به حیوانات آبزی مکونگ وابسته هستند.

 

برنامه‌های حفاظتی

برنامه‌های دولت برای حفظ و نجات این نماد منطقه‌ای، بر زاد و ولد در اسارت متمرکزشده است. بارب های غول‌پیکر جوان می‌توانند به زندگی در برکه خو گرفته و برای کشت و پرورش مناسب هستند.

 

 

بارب غول‌پیکر

نوع

 

ماهی

رژیم غذایی

 

جلبک، فیتوپلانکتون

طول عمر متوسط در حیات وحش

 

نامعلوم

اندازه

 

تا 3 متر

 

وزن

 

تا 300 کیلوگرم

 

آیا می‌دانستید؟

 

 

 

 

مکونگ بیشتر از هر رودخانه دیگری در سطح زمین، خانه گونه‌های غول‌پیکر ماهی‌های آب شیرین ازجمله بارب غول‌پیکر است.

 

 

اندازه به نسبت یک انسان 2 متری

بارب غول‌پیکر

 

 

پراکندگی جغرافیایی

(مناطق زرد رنگ)

بارب غول‌پیکر

 

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040