۲۱ تير ۱۳۹۳

مارماهی برقی

۲۱ تير ۱۳۹۳ 10866 بازدیدکننده 0 نظر
مارماهی برقی در این مقاله می خوانید

در این مقاله شما را مار‌ماهی برقی آشنا می‌کنیم، این حیوان در هنگام شکار و برای دفع حمله دشمنان از خود برق تولید میکند. ...

مارماهی برقی

مارماهی برقی

مارماهی برقی می‌تواند بار الکتریکی 600 ولت برای گیچ کردن شکار و دور نگه‌داشتن شکارچی تولید کند.

مارماهی برقی با وجود ظاهر مار مانندش در واقع مار ماهی نیست. این ماهی در طبقه‌بندی علمی خود، نزدیک به گربه ماهی و ماهی کپور قرار دارد.

 

مارماهی برقی

نام این شکارچی مشهور آب شیرین از بار الکتریکی شدیدی که برای از پای در آوردن شکار و دور کردن شکارچی تولید می‌کند، گرفته شده است. بدن این ماهی اندام‌های الکتریکی با حدود 6000 سلول اختصاص یافته‌ای به نام الکتروسیت دارد که همانند باطری‌های کوچک برق را ذخیره می‌کنند. در هنگام احساس خطر یا حمله به شکار، این سلول‌ها فوراً تخلیه می‌شوند و موجب تولید حداقل 600 ولت برق می‌شوند که پنج برابر قدرت برق خانگی استاندارد آمریکاست.

 

محل زندگی و رژیم غذایی

مارماهی برقی

مار ماهی برقی در آبگیرها و رودهای گل‌آلود، اطراف آمازون و اورینوکو در امریکای جنوبی زندگی می‌کند و عمدتاً از ماهی‌ها تغذیه می‌کند، اما دوزیستان و حتی پرندگان و پستانداران کوچک را نیز می‌خورد. مار ماهی از هوا تنفس می‌کند، بنابراین باید مرتب به سطح آب بیاید. این ماهی بینایی ضعیفی دارد اما می‌تواند برق ضعیفی از خود منتشر کند (کمتر از 10 ولت) که همانند رادار به او در جهت‌یابی و پیدا کردن شکار کمک می‌کند.

 

شکل بدنی

مارماهی برقی

طول مار ماهی برقی ممکن است به طول 2.5 متر و وزن آن به 20 کیلوگرم برسد. بدن این ماهی، طویل و استوانه‌ای شکل است و سر پهنی دارد و رنگ پشت آن، معمولاً سبز تیره یا مایل به خاکستری است و رنگی زرد مانند در زیر بدن خود دارد.

 

خطر برای انسان

مارماهی به‌ندرت موجب مرگ انسان می‌شود اما چند شوک ممکن است موجب نارسایی قلبی یا تنفسی در انسان شده و اتفاق افتاده است که افراد پس از دریافت چند شوک برقی، در آب‌های سطحی غرق‌شده‌اند. فراوانی مارماهی برقی در منطقه پراکندگی جغرافیایی خود زیاد است.

 

 

مارماهی برقی

نوع

 

ماهی

رژیم غذایی

 

گوشت خوار

طول عمر متوسط در حیات وحش

 

15 سال

اندازه

 

1.8 تا 2.5 متر

 

وزن

 

20 کیلوگرم

آیا می‌دانستید؟

 

 

دیده‌شده است که شوک مار ماهی الکتریکی، اسب را به زمین زده است.

 

 

اندازه به نسبت یک انسان 2 متری

مارماهی برقی

 

 

پراکندگی جغرافیایی

(مناطق زرد رنگ)

مارماهی برقی

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

ویدئوها

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040