۷ تير ۱۳۹۳

ماهی ماهیگیر

۷ تير ۱۳۹۳ 6020 بازدیدکننده 0 نظر
ماهی ماهیگیر در این مقاله می خوانید

در بین ماهی ها برخی،شکارچیان بسیار ماهری هستند،یکی از آنها که ظاهرعجیب و ترسناک دارد به ماهی ماهیگیر معروف است.این  ماهی در آب ساکن می ایستد و در فرصتی مناسب شکار خود را به دام می اندازد. ...

ماهی ماهیگیر

ماهی ماهیگیر که شبیه چیزی است که از داستان‌های علمی تخیلی بیرون آمده باشد، از طعمه طبیعی روی بدن خود برای جذب شکار و به دست آوردن غذا استفاده می‌کند. 

ماهی ماهیگیر ظاهر عصبانی دارد و در اعماق دریا ماهیگیری می‌کند. این ماهی یکی از زشت‌ترین حیوانات کره زمین است و در یکی از نامساعدترین زیستگاه‌های زمین زندگی می‌کند: اعماق ساکت و تاریک دریا. 

 

محل زندگی و شکل بدنی

بیش از 200 گونه ماهی ماهیگیر وجود دارد و بیشتر آن‌ها در اعماق 1.5 کیلومتری تاریک اقیانوس‌های اطلس و قطب جنوب زندگی می‌کنند اما برخی از آن‌ها نیز در محیط‌های حاره‌ای کم عمق زندگی می‌کنند. معمولاً رنگ آن‌ها قهوه‌ای تیره تا خاکستری تیره است و سر بزرگ و دهان هلالی بزرگی دارند که پر از دندان‌های تیز و نیمه شفاف است. برخی از ماهی‌های ماهیگیر ممکن است کاملاً بزرگ (1 متر طول) باشند اما بیشتر آن‌ها بسیار کوچک‌تر از این و اغلب کمتر از 30 سانتیمتر هستند. 

 

روش ویژه شکار

متمایزترین ویژگی آن‌ها که تنها در ماده‌ها وجود دارد، قسمتی از ستون فقرات پشتی است که همانند قلاب ماهیگیری از بالای دهانشان بیرون زده است و در واقع نام آن‌ها از همین اندام گرفته شده است. این قلاب ماهیگیری سرخود که در انتهای آن تکه گوشتی درخشان (با نور لومینسانس) قرار دارد ، قربانی را به خود جذب می‌کند و هنگامی که به اندازه کافی نزدیک شد، توسط ماهی ماهیگیر شکار می‌شود. دهان این ماهی بسیار بزرگ و بدن او کاملاً انعطاف‌پذیر است به طوری که می‌تواند شکاری دو برابر اندازه خود را ببلعد. 

 

ماهی ماهیگیر نر

ماهی ماهیگیر نر بسیار کوچک‌تر از ماده است و نیازی به این سازگاری ندارد. در عوض به دنبال ماده بوده و به عنوان جفت همیشه طفیلی به او می‌چسبد. وقتی یک ماهی ماهیگیر نر جوان و آزاد، با ماده برخورد می‌کند دندان‌های تیزش را به او چفت می‌کند.  به مرور زمان نر با ماده آمیخته می‌شود و به پوست و جریان خون او متصل می‌شود و چشمان و تقریباً همه اندام‌های داخلی خود را از دست می‌دهد. ماهی ماده شش ماه یا بیشتر ماهی نر را در بدن خود حمل می‌کند. 

 

                                               ماهی ماهیگیر 

نوع

 

ماهی

رژیم غذایی

 

گوشت‌خوار 

اندازه

 

20 تا 100 سانتیمتر 

اندازه

 

 2.2 تا 5.5 سانتیمتر 

وزن

 

50 کیلوگرم 

آیا میدانید؟ 

 

 

نور طعمه ماهی ماهیگیر از میلیون‌ها باکتری بیولومینسانس تأمین می‌شود. 

 

 

اندازه متوسط نسبت به فنجان چای 

 

ماهی ماهیگیر

 

پراکندگی جغرافیایی ماهی ماهیگیر (نواحی زردرنگ) 

ماهی ماهیگیر

 

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

ویدئوها

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040