۵ تير ۱۳۹۳

ماهی آراپایما

۵ تير ۱۳۹۳ 5652 بازدیدکننده 0 نظر
ماهی آراپایما در این مقاله می خوانید

آبزیان وبه خصوص ماهی ها از تنوع بسیار بالایی برخوردارند.یکی از ماهی های بسیار بزرگ که در آب های شیرین زندگی می کند ماهی آراپایما است .بهتر است با این حیوان زیبا بیشتر آشنا شوید. ...

ماهی آراپایما

یک غواص در داخل یک آکواریوم در حال شنا کردن با ماهی آراپایما است.  این ماهی که به نام پیراروچو (pirarucu) در برزیل و پایچه (paiche) در پرو شناخته می‌شود، یکی از بزرگ‌ترین ماهی‌های آب شیرین در دنیاست.

 

ماهی آراپایما 

ماهی‌های غول‌پیکر مانند آراپایما به علت ماهیگیری زیاد در تمام دنیا کمیاب شده‌اند. چندین پروژه محافظتی در امریکای جنوبی در مورد آراپایما انجام می‌شود، که از جمله آن‌ها، ممنوعیت ماهیگیری و سهمیه‌بندی ماهیگیری را می‌توان نام برد. طول برخی از این ماهی‌ها به 3 متر و وزن آن‌ها به 180 کیلوگرم می‌رسد. 

 

خصوصیات بدنی

ماهی آراپایما که به نام paiche  نیز شناخته می‌شود، از هوا تنفس کرده و در رودخانه‌های جنگل‌های بارانی حوضه آمازون در امریکای جنوبی و مرداب‌ها و دریاچه‌های نزدیک آن رفت‌وآمد می‌کند. آراپایما یکی از بزرگ‌ترین ماهی‌های آب شیرین دنیا است که طول آن به 2.75 متر و وزن آن به 200 کیلوگرم می‌رسد. این ماهی‌ها بدن پهن و فلس دار خاکستری و سر باریک و تیز دارند. 

 

روش تنفس و شکار

اگر چه این ماهی می‌تواند به مدت ده تا بیست دقیقه زیر آب بماند اما ترجیح می‌دهد نزدیک به سطح آب باشد تا هم شکار کند و هم برای تنفس (با صدای سرفه خاصی)، مرتب به سطح آب بیاید. آراپایما در اصل ماهی شکار می‌کند اما هر از گاهی پرندگان نزدیک به سطح آب را نیز می‌گیرد. 

نزدیکی آراپایما به سطح آب باعث آسیب‌پذیری او در مقابل ماهیگیران می‌شود و به سادگی مورد هدف نیزه‌های آنان قرار می‌گیرد. برخی از بومیان گوشت و زبان این ماهی را می‌خورند و فلس‌های بزرگ او را برای جواهرات و مصارف دیگر جمع می‌کنند.  

 

روش تولیدمثل

سیل‌های فصلی آمازون بخشی از چرخه تولیدمثل آراپایما شده‌اند. در ماه‌هایی که سطح آب پایین است (فوریه تا آوریل) آراپایما آشیانه‌ای در کف آب می‌سازد و ماده در آن تخم می‌گذارد. هنگامی که سطح آب بالا می‌آید نوزادان سر از تخم بیرون می‌آورند و در این شرایط سیلاب غذای آن‌ها را تأمین می‌کند . نرهای بالغ نقش غیرمعمول در تولیدمثل ایفا می‌کنند به این صورت که ده‌ها هزار تخم را در دهانشان نگه می‌دارند و از آن‌ها مراقبت می‌کنند و در صورتی که لازم باشد آن‌ها را انتقال می‌دهند. 

 

وضعیت حفاظتی

با اینکه زیستگاه این ماهی بزرگ نسبتاً دست‌نخورده باقی مانده است، ماهیگیری زیاد مشکل جدی برای آن‌ها ایجاد کرده و برخی از مسئولان امریکای جنوبی تلاش می‌کنند قوانینی برای محافظت از آن‌ها وضع کنند. 

 
 

                                                     آراپایما  Arapaima

نوع

 

ماهی

رژیم غذایی

 

گوشت‌خوار

متوسط طول عمر در اسارت

 

15 تا 20 سال

اندازه

 

2.75 متر

آیا میدانید؟ 

 

 

آراپایما زبان استخوانی با مجموعه‌ای از دندان‌ها دارد که برخی از بومیان از آن به عنوان ابزاری برای تراش دادن استفاده می‌کنند.

 

پراکندگی جغرافیایی ماهی آراپایما (نواحی زرد رنگ) 

آراپایما

 

اندازه نسبت به انسان دو متری 

آراپایما

 

 
 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040