۲۸ خرداد ۱۳۹۳

کوسه ببر ماسه‌ای

۲۸ خرداد ۱۳۹۳ 5582 بازدیدکننده 0 نظر
کوسه ببر ماسه‌ای در این مقاله می خوانید

تنها یک نگاه به دندان‌های بزرگ و بیرون زده این کوسه، کافی است که شما را برای همیشه از محل زندگی این گونه ماهی‌ها دور کند. در این مقاله با کوسه ببر ماسه‌ای آشنا شوید...   ...

کوسه ببر ماسه‌ای

کوسه ماسه‌ای که با نام کوسه پرستار خاکستری و ببر ماسه‌ای نیز شناخته می‌شود، به شکل گول زننده‌ای، ظاهری وحشی و تهاجمی دارند. کوسه ببر ماسه‌ای دارای بدن بزرگ و دهانی پر از دندان‌های تیز است که در همه جهت بیرون زده‌اند (حتی هنگامی که دهان بسته باشد این دندان‌ها دیده می‌شوند). با وجود این، کوسه ببر ماسه‌ای، گونه‌ای غیرتهاجمی و آرام است که تنها زمانی که مورد آزار قرار بگیرد به انسان حمله می‌کند.  

 

شکل بدنی 

کوسه ماسه‌ای، به رنگ خاکستری مایل به قهوه‌ای است که لکه‌های قهوه‌ای مایل به قرمز در بالا (پشت) و سفید در زیر خود دارد. این حیوان پوزه مخروطی شکل مسطح و دم پهن مشخص دارد که بخش بالایی دم دندانه‌دار بوده و از دم پایینی خیلی بزرگ‌تر است. طول این کوسه 2 تا 3.2 متر می‌تواند باشد. 

 

زیستگاه‌های مورد علاقه 

نام این حیوان از تمایل او به زیستگاه‌های خط ساحلی می‌آید و اغلب در ناحیه موج‌سواری بسیار نزدیک به ساحل ، در حین ماهیگیری در کف اقیانوس دیده می‌شوند. کوسه ببر ماسه‌ای در آب‌های گرم یا معتدل در تمام اقیانوس‌های دنیا به جز شرق اقیانوس آرام دیده می‌شوند. 

 

روش شکار کردن 

ببر ماسه‌ای، تنها کوسه‌ای است که به سطح آب می‌آید و هوا می‌بلعد. این حیوان هوا را در معده‌اش ذخیره می‌کند و این کار به او امکان می‌دهد که بدون حرکت در آب شناور بماند و در جستجوی شکار باشد. ببر ماسه‌ای، شکارچی سیری‌ناپذیری است، او در شب شکار می‌کند و معمولاً نزدیک به کف دریا می‌ماند. غذای عمده این حیوان ماهی‌های کوچک است اما سخت‌پوستان و ماهی مرکب را نیز می‌خورد. کوسه‌های ببر ماسه‌ای هر از گاهی به صورت گروهی شکار می‌کنند و ممکن است به تورهای ماهیگیری پر از ماهی نیز حمله کنند. 

 

وضعیت حفاظتی 

با این که این‌گونه در گستره وسیعی زندگی می‌کند و برای غذا زیاد صید نمی‌شود، اما یکی از کمترین میزان زاد ولد را در بین کوسه‌ها دارد (به طور متوسط کمتر از یک نوزاد در سال) و در خطر کمترین تراکم جمعیت قرار دارد به همین علت به عنوان گونه آسیب‌پذیر در نظر گرفته‌شده و در بسیاری از نواحی از آن محافظت می‌شود. 

 

 
 1. کوسه ببر ماسه‌ای Sand Tiger Shark

  نوع

  ماهی

  رژیم غذایی

  گوشت‌خوار

  متوسط عمر در حیات وحش 

  15 سال یا بیشتر

  اندازه

  2 تا 3.2 متر

  وزن

  91 تا 159 کیلوگرم

  وضعیت حفاظت

  در معرض خطر

  آیا می‌دانستید؟

  کوسه ماسه‌ای در اسارت به خوبی زنده می‌ماند و اندازه و ظاهر ترسناکش آن را تبدیل به یک ماهی بسیار محبوب در آکواریومهای عمومی کرده است.  

  اندازه نسبت به انسان دو متری

   کوسه ببر ماسه‌ای

  پراکندگی جغرافیایی کوسه ببر ماسه‌ای

  (نواحی زردرنگ)

   کوسه ببر ماسه‌ای

   

 

ویدئوها

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040