۲۸ خرداد ۱۳۹۳

اسب دریایی

۲۸ خرداد ۱۳۹۳ 8096 بازدیدکننده 0 نظر
اسب دریایی در این مقاله می خوانید

اسب دریایی، نامی است که به 54 گونه از ماهی‌های جالب و عجیب که ظاهری شبیه به اسب دارند داده شده است. در این مقاله، با اسب‌های دریایی بیشتر آشنا شوید.   ...

اسب دریایی

 

اسب دریایی 

تنها ظاهر اسبی غیرمعمول اسب‌های دریایی نیست که آن‌ها را منحصربه‌فرد می‌سازد، اسب‌های دریایی  بر خلاف ماهی‌های دیگر تک همسری هستند. از آن عجیب تر این که تنها گونه حیوانی در روی زمین هستند که نرها باردار می‌شوند. 

اسب‌های دریایی در آب‌های معتدل و حاره‌ای کم عمق سرتاسر دنیا یافت می‌شوند. این خویشاوندان لوله ماهی‌ها  به صورت ایستاده شنا می‌کنند و از نظر اندازه به 1.5 تا 35 سانتیمتر می‌رسند. 

 

روش تولیدمثل 

کیسه جنین اسب دریایی نر در شکم یا جلوی دمش قرارگرفته و در هنگام جفت‌گیری اسب دریایی ماده تخم‌هایش را درون کیسه نر می‌ریزد و نر آن‌ها را بارور می‌کند. اسب دریایی نر تخم‌ها را تا زمانی که وقت بیرون آمدن نوزادان شود در کیسه‌اش نگه می‌دارد، سپس نوزادان خود را در آب رها می‌کند. نوزادان اسب دریایی از بدو تولد مستقل هستند. 

 

شکل بدنی و روش شنا کردن 

اسب‌های دریایی به علت شکل بدنشان شناگران خوبی نیستند و اگر در جریان‌های آشفته و طوفانی دریا گیر بیفتند، از خستگی می‌میرند. آن‌ها خود را با استفاده از باله کوچک واقع در پشتشان که با سرعت 35 بار در ثانیه بال میزند، به جلو می‌رانند. حتی باله‌های سینه‌ای کوچک‌تر که نزدیک پشت سر قرارگرفته‌اند هم برای هدایت و ثبات مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

 

روش شکار 

اسب دریایی با قلاب کردن دمش در علف‌ها و مرجان‌های دریایی خود را نگه می‌دارد و از خرطوم بلندش برای چسبیدن به پلانکتون‌ها و سخت‌پوستان کوچک که به سمت او حرکت می‌کنند، استفاده می‌کند.  اسب‌های دریایی سیری‌ناپذیر بوده و مدام در حال تغذیه هستند و می‌توانند در روز 3000 میگوی آب شور (ارتمیا) یا بیشتر ، مصرف کند. 

 

وضعیت حفاظتی 

داده‌های جمعیتی در مورد 35 گونه اسب دریایی در دنیا پراکنده است اما ، آلودگی، شکار فراوان به ویژه برای استفاده در طب سنتی چینی و کاهش زیستگاه ساحلی در سرتاسر دنیا چندگونه اسب دریایی را نسبت به انقراض آسیب‌پذیر کرده است .

 

 1. اسب دریایی 

  نوع

  ماهی

  رژیم غذایی

  گوشت‌خوار

  اندازه

  1.5 تا 35 سانتیمتر

  آیا میدانید؟ 

  اسب‌های دریایی نه دندان دارند و نه معده. غذایی که می‌خورند از طریق دستگاه گوارش به سرعت عبور می‌کند و خارج می‌شود برای همین باید تقریباً همیشه در حال خوردن باشند تا زنده بمانند. 

  اندازه نسبت به فنجان چای

  اسب دریایی

  پراکندگی جغرافیایی

  (نواحی زردرنگ) 

  اسب دریایی

   

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

ویدئوها

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040