۲۸ خرداد ۱۳۹۳

ماهی خاویار دریاچه‌ای (تاس ماهی دریاچه‌ای )

۲۸ خرداد ۱۳۹۳ 7769 بازدیدکننده 0 نظر
ماهی خاویار دریاچه‌ای (تاس ماهی دریاچه‌ای ) در این مقاله می خوانید

تاس ماهی دریاچه‌ای، یک‌گونه از ماهی‌های خاویاری است که در آب‌های شیرین رودخانه‌ها و دریاچه‌های آمریکا و کانادا یافت می‌شود. در این مقاله، با این ماهی آشنا شوید.   ...

ماهی خاویار دریاچه‌ای (تاس ماهی دریاچه‌ای )

 

شکل بدنی 

خاویار دریاچه‌ای به خاطر ظاهر صاف و صیقلی و وجود یک ردیف صفحات استخوانی در پهلوهایش کمی به  اژدر زرهی شباهت دارد. رنگ این ماهی غول‌پیکر آب‌های شیرین خاکستری مایل به سبز است. این ماهی دو جفت اندام لامسه‌ای سبیل مانند آویزان در پوزه نوک‌تیزش (نزدیک به دهان) دارد. این اندام‌ها که سبیلک (barbells) نامیده می‌شوند در مکان‌یابی شکارهای ساکن کف دریا مانند حلزون‌ها، لاروهای حشرات، تخم ماهی‌ها و موارد دیگر به ماهی کمک می‌کند. ماهی خاویار دریاچه‌ای می‌تواند تا 2 متر طول و حدود 90 کیلوگرم وزن داشته باشد. طول عمر این ماهی بسیار زیاد است و نرها تا 55 سال و ماده‌ها تا 150 سال می‌توانند عمر کنند. 

 

محل زندگی 

خاویار دریاچه‌ای علیرغم نامشان، در رودخانه‌ها نیز یافت می‌شوند، اما از آب‌های شور دوری می‌کنند. این ماهی زمانی بخش مهمی از اکو سیستم دریاچه‌های بزرگ امریکای شمالی، خلیج هادسون و رودخانه می سی سی پی بود و از کانادا تا آلاباما گستردگی داشت اما با صید زیاد جمعیتشان بسیار کاهش یافت. 

 

شکار

خاویار دریاچه‌ای زمانی به خاطر آسیبی که به اسباب ماهیگیری وارد می‌کرد کشته می‌شد. وقتی گوشت و تخم آن‌ها قیمتی شد ماهیگیران صنعتی به صید آن‌ها پرداختند. بین سال‌های 1879 و 1900 ماهیگیری صنعتی خاویار گریت لیک به طور متوسط 1.8 تن خاویار دریاچه‌ای در سال صید می‌کرد. 

این میزان بسیار بالای صید با مشکلات زیست‌محیطی مانند آلودگی و ساخت سدها و سایر سازه‌های کنترل سیل همراه شد. خاویارها که در فصل بهار برای تخم‌ریزی به رودخانه‌ای که در آن متولدشده‌اند،  بازمی‌گشتند ، با مسدود شدن مسیر رودخانه مواجه شدند و با گل و لای کشاورزی و الوارها دسته ماهی‌های تخم‌گذار از بین رفتند.  

 

خطر انقراض 

قرن بیستم، شاهد کاهش چشمگیر صید خاویار ، افزایش میزان مقررات، و بسته شدن تعداد زیادی از شرکت‌های ماهیگیری بود . در حال حاضر در نوزده ایالت از محدوده بیست ایالت اولیه زندگی این ماهی در ایالات‌متحده،  این ماهی در فهرست در وضعیت تهدید شده (احتمال قرارگیری در خطر انقراض) یا در خطر انقراض قرار داده شده است.

اما در سال‌های اخیر این ماهی بزرگ به نوعی بازگشته است. تلاش‌های زیاد در تصحیح اشتباهات زیست‌محیطی در گریت لیک وضعیت را بهبود داده است و تلاش‌های متمرکز بر حفاظت از این ماهی موجب تبدیل خاویار به گونه‌های مورد توجه شده است. 

 

 1. ماهی خاویار دریاچه‌ای (تاس ماهی دریاچه‌ای ) lake sturgeon 

  نوع

  ماهی

  رژیم غذایی

  همه چیز خوار

  طول عمر متوسط در حیات وحش

  نرها 55 سال، ماده‌ها 150 سال

  اندازه

  2متر

  وزن

  90 کیلوگرم

  آیا میدانید؟ 

  به خاویار دریاچه‌ای اغلب فسیل زنده میگویند چون عضوی از خانواده ماهی‌هایی است که بیش از 135 میلیون سال پیش منقرض‌شده‌اند. 

  اندازه نسبت به انسان دو متری  ماهی خاویار دریاچه‌ای
  پراکندگی جغرافیایی (نواحی زردرنگ)  ماهی خاویار دریاچه‌ای
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

ویدئوها

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040