۱۷ اسفند ۱۳۹۳

سمندر ببری

۱۷ اسفند ۱۳۹۳ 4126 بازدیدکننده 0 نظر
سمندر ببری در این مقاله می خوانید

سمندر ببری گونه کوچکی از سمندرها است که در تالاب‌های منطقه آمریکای شمالی یافت می‌شود. به دلیل نقش های تیره‌ی روی پوست سمندر ببری می‌توان به‌راحتی آن را از گونه‌های دیگر تشخیص داد. ...

سمندر ببری

 

 

سبک زندگی

سمندرهای ببری بالغ به‌ندرت در فضای باز دیده می‌شوند، زیرا آن‌ها عمر خود را در لانه‌هایی که حدوداً نیم متر در زیر سطح زمین وجود دارد سپری می‌کنند. اکثر سمندرهای ببری بالغ در لانه خود در خشکی زندگی می‌کنند، و تنها برای جفت‌گیری به آب بازمی‌گردند.

 

شکل بدنی

شکل بدنی سمندری ببر

سمندر ببری ازنظر رنگ، سبز، سیاه ، قهوه‌ای، یا خاکستری بوده و نشانه‌های لکه مانندی بر روی پوست خود دارد. سمندر ببری دارای پاهای قوی و دم درازی نیز هست، و در صورت صدمه دیدن و یا قطع شدن هرکدام از آن‌ها، قادر است مجدداً آن‌ها را از نو ایجاد کند.

 

رژیم غذایی

سمندر ببری یک دوزیست گوشت‌خوار است که عمدتاً از کرم‌ها، حشرات، و عنکبوت‌هایی که به نقب آن وارد می‌شوند تغذیه می‌کند. همچنین مشخص‌شده است که سمندر ببری بزرگ‌سال، حیوانات بسیار بزرگ‌تری همانند بچه موش و قورباغه کوچک را نیز شکار می‌کند.

 

شکارچیان طبیعی

شکارچیان سمندری ببر

با توجه به‌اندازه کوچک و سبک زندگی زیرزمینی سمندر ببری، این حیوان در محدوده زندگی خود شکارچیان طبیعی متعددی دارد. راکون‌ها، کوآتی‌ها، لاک‌پشت‌های رودخانه، در کنار پرندگان و خزندگان بزرگ، شایع‌ترین شکارچیان سمندر ببری محسوب می‌شوند.

 

تولیدمثل

تولیدمثل سمندری ببر

اکثر سمندرهای ببری، در طول 15 سال عمر خود تنها یک‌بار فرصت تولیدمثل پیدا می‌کنند. لارو سمندر ببری آبی است، به این معنی که سمندر ببری ماده در آب تخم‌گذاری می‌کند و معمولاً تخم‌ها را روی یک قطعه چوب و یا برگ نزدیک به کف آب قرار می‌دهد.

تخم‌های سمندر ببری به دو شکل به لارو تبدیل می‌شوند، لاروهای هم‌جنس خوار (به این معنی که آن‌ها یکدیگر را می‌خورند) و غیر هم‌جنس خوار. بسته به منطقه‌ زیستی سمندر، مدت‌زمانی که طول می‌کشد تا لارو به یک سمند ببری بالغ تغییر شکل دهد متفاوت است.

 

اطلاعات سمندر ببری

 1. سمندر ببری

     فرمانرو

  حیوانات

     شاخه

  طنابداران

  رده

  دوزیستیان

  زیررده

  نرم دوزیستان

     راسته

  سمندر

     نام علمی

  Ambystoma Tigrinum

     نوع

  دوزیست

     رژیم غذایی

  گوشت‌خوار

     اندازه

  15 تا 35 سانتی‌متر

     وزن    113 تا 227 گرم
     بالاترین سرعت    17 کیلومتر در ساعت
     طول عمر    10 تا 15 سال
     شیوه زندگی    انفرادی
     وضعیت حفاظت

  حداقل نگرانی

     رنگ    سیاه، سبز، خاکستری، قهوه‌ای، زرد
     نوع پوست    نفوذپذیر
     غذای موردعلاقه

  حشرات

     زیستگاه    تالاب‌ها، رودخانه‌ها و نهرها
     میانگین تعداد تخم‌ها در هر تخم‌گذاری

  50

     شکار اصلی

  حشرات، کرم‌ها، قورباغه‌های کوچک

     شکارچیان    راکون، کوآتی، لاک‌پشت رودخانه
     خصوصیت‌های ویژه    چشم بزرگ و دم بلند

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040