۹ دي ۱۳۹۳

گاوغوک

۹ دي ۱۳۹۳ 2507 بازدیدکننده 0 نظر
 گاوغوک در این مقاله می خوانید

گاوغوک قورباغه‌ایی است که در سراسر قاره‌ی آمریکای شمالی به طور گسترده پراکنده شده است. گاوغوک قورباغه‌ای به اندازه‌ی متوسط است که به صدای گاو مانند خود شناخته شده است و از این رو آن را گاوغوک نامیده‌اند.   ...

 گاوغوک

 

زیستگاه طبیعی

گاوغوک

گاوغوکها در طیف گسترده‌ای از زیستگاه‌های آب شیرین دائمی از جمله برکه‌ها، مرداب‌ها و دریاچه‌ها پیدا می‌شوند که در آن جا گاوغوکها نزدیک بودن به ساحل رودخانه را به بودن در آب آزاد ترجیح می‌دهند. گاوغوکها همچنین آب و هوای گرم‌تر را به شرایط سردتر ترجیح می‌دهند.

امروزه نگهداری از گاوغوکها به عنوان حیوانخانگی در حال افزایش است و حتی در برخی از جنوبی‌ترین نواحی آمریکای شمالی مردم محلی گاوغوک می‌خورند. گاوغوکها به دیگر کشورها در سراسر جهان نیز واردشده‌اند که به طور کلی تأثیر مخربی بر اکوسیستمهای محلی داشته‌اند. 

 

رژیم غذایی

غذای گاوغوک

گاوغوکها حیواناتی گوشت‌خوار هستند. گاوغوکها شکارچیانی شبانه هستند که در طول روز پنهان‌شده و استراحت می‌کنند و شب‌هنگام به طور فعالانه شکار می‌کنند. گاوغوکها حشرات متنوع و لاروها، تخم‌ها، عنکبوت‌ها و حتی ماهی کوچک شکار می‌کنند. مشخص شده است که برخی از گاوغوکهای بزرگ‌تر که امروزه در کره‌ی جنوبی یافت می‌شوند از مارهای کوچک تغذیه می‌کنند. 

 

شکارچی‌های طبیعی

به دلیل اندازه‌ی نسبتاً کوچک گاوغوکها و اینکه صدای آن‌ها از راه دور شنیده می‌شود شکارچیان متعددی در محیط طبیعی خود دارند. حیوانات آبزی از جمله ماهیان بزرگ و لاک‌پشت‌های دریایی و نیز برخی از گونه‌های مار معمول‌ترین شکارچیان گاوغوکها هستند. 

 

جفت‌گیری و تولید‌مثل

جفت گیری گاوغوک

تولیدمثل گاوغوک حدوداً در اواخر بهار تا اوایل تابستان که گاوغوکهای نر برای جذب گاوغوکهای ماده به قلمروی خود فریاد می‌زنند صورت می‌گیرد. هنگامی که گاوغوکها جفت‌گیری می‌کنند گاوغوک ماده می‌تواند حدود 20،000 تخم بگذارد که با هم در سطح آب شناور می‌مانند. 

گاوغوکها در کمتر از یک هفته از تخم بیرون می‌آیند و هزاران نوزاد گاوغوک در آب‌های اطراف ظاهر می‌شوند. دست و پای نوزادان گاوغوک شروع به رشد کرده و آن‌ها شبیه به قورباغه‌های بالغ می‌شوند. کل این فرآیند می‌تواند بسته به جایی که گاوغوک زندگی می‌کند در هر زمانی از 3 ماه تا 3 سال صورت بگیرد.

 

طول عمر

گاوغوکها به طور کلی حیوانات کاملاً مقاوم هستند و می‌توانند در طبیعت 10 ساله شوند. گفته‌شده که یک گاوغوک که در قفس نگهداری می‌شد در سن 16 سالگی مرد. 

 

  1. گاوغوک

   فرمانرو جانوران
   شاخه طناب داران
   رده دوزیستان
   راسته بیدمان
   تیره Ranidae
   سرده

   رانا

    
   نام علمی Rana Catesbeiana
   نوع دوزیست
   رژیم غذایی گوشت‌خوار
   اندازه 9 تا 15 سانتیمتر
   وزن 300 تا 500 گرم
   حداکثر سرعت 17 کیلومتر بر ساعت
   طول عمر 6 تا 10 سال
   سبک زندگی انفرادی
   وضعیت محافظت کمترین نگرانی (وضعیت بقای خوب)
   رنگ سیاه، سبز، طوسی، قهوه‌ای، زرد
   نوع پوست نفوذپذیر
   غذای مورد علاقه حشرات
   زیستگاه دریاچه‌ها، آبگیرها، مرداب‌ها، رودها و رودخانه‌ها
   متوسط تعداد تخم 20،000
   غذای اصلی حشرات، عنکبوت‌ها، ماهیان کوچک
   شکارچیان مارها، ماهیان، لاک‌پشت‌ها
   ویژگی بارز پاهای قوی و صدای شبیه به صدای گاو

   

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040