۱۹ مهر ۱۳۹۳

وزغ شکم آتشین شرقی

۱۹ مهر ۱۳۹۳ 3743 بازدیدکننده 0 نظر
وزغ شکم آتشین شرقی در این مقاله می خوانید

آیا تا به حال درباره ی وزغ شکم آتشین شرقی شنیده اید؟ با ما همراه شوید. ...

وزغ شکم آتشین شرقی

 

از بالا، وزغ شکم آتشین شرقی تا حدی ساده و معمولی به نظر می‌رسد:  یک وزغ سبز با لکه‌های سیاه که با زیستگاهش به خوبی همرنگ شده است. با این حال این دوزیست خوش‌رنگ و لعاب در هنگام تهدید رنگ واقعی خود را نشان می‌دهد.  

 

روش دفاعی 

این وزغ از پوست خود سم ترشح کرده و کاری می‌کند شکارچیان بالقوه، این را بدانند تا از شکار او منصرف شوند. در هنگام تهدید پاهای جلویی‌اش را بالا می‌آورد، پشتش را خم می‌کند و حتی گاهی اوقات خود را به طور کامل وارونه می‌کند تا رنگ سیاه و قرمز روشن شکم خود را نشان دهد. این رفتار که به عنوان عکس‌العمل آنکن (unken reflex) شناخته می‌شود، به شکارچی چنین هشداری می‌دهد: "اگر مرا بخوری می‌میری. "

 

محل زندگی 

وزغ شکم آتشین شرقی که یکی از متداول‌ترین دوزیستان در ناحیه پراکندگی اصلی خود است، در شمال شرق چین، کره، جنوب ژاپن و بخش‌های جنوبی روسیه زندگی می‌کند. این وزغ‌ها کاملاً آبزی هستند و معمولاً در آبگیرها و رودهای آرام (با سرعت کم) یافت می‌شوند. وقتی در بیرون از آب باشند در جنگل‌های درختان مخروطی و  پهن‌برگ می مانند. از اواخر سپتامبر تا می به خواب زمستانی می‌روند و در کنده‌های در حال پوسیدن، کپه های برگ، و گهگاهی در کف رودخانه پناه می‌گیرند. 

 

شکل بدنی 

وزغ شکم آتشین شرقی اندازه متوسطی دارد و تا 5.5 سانتیمتر رشد می‌کند. پشت آن‌ها که پوشیده از زگیل‌های میخ مانند است، ممکن است سبز روشن تا خاکستری مایل به قهوه‌ای باشد. پوست شکم آن‌ها صاف است. 

 

رژیم غذایی 

نوزادان این وزغ با تغذیه از گیاهان، قارچ‌ها و جلبک‌ها زنده می مانند، درحالی‌که وزغ‌های بالغ انواع بی‌مهره‌ها از جمله کرم‌ها، حشرات و نرم‌تنان را می‌خورند. 

 

وضعیت حفاظتی 

وزغ شکم آتشین شرقی به عنوان حیوان خانگی محبوب است و معامله می‌شود. این حیوان در سرتاسر پراکندگی جغرافیایی خود فراوان بوده و هیچ وضعیت حفاظتی ندارد. 

 

وزغ شکم آتشین شرقی

 

 1. وزغ شکم آتشین شرقی

   

  نوع

  دوزیست 

   

  رژیم غذایی

  همه چیز خوار 

   

  اندازه

  3.8 تا 5.5 سانتیمتر  

   

  وزن

  28 تا 56 گرم

   

  متوسط طول عمر در حیات وحش

  تا 20 سال 

   

  اندازه نسبت به فنجان چای

   

  نواحی پراکندگی وزغ شکم آتشین شرقی (نواحی زردرنگ)

   

  آیا میدانید

   مردمک وزغ شکم آتشین شرقی مثلثی شکل است. 

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040