۱۵ تير ۱۳۹۳

سمندر زگیلی

۱۵ تير ۱۳۹۳ 3852 بازدیدکننده 0 نظر
سمندر زگیلی در این مقاله می خوانید

سمندر زگیلی یا کاکل‌دار یکی از گونه‌های جالب سمندر‌هاست، که در مناطقی خاص زندگی می‌کنند. ...

سمندر زگیلی

مقدمه

سمندر کاکل‌دار بزرگ یا سمندر زگیلی تنها در اروپا زندگی می‌کند. سمندر زگیلی ماده بزرگ‌تر از نر است و طول آن به 18 سانتیمتر می‌رسد و بزرگ‌ترین سمندر اروپا محسوب می‌شود.

 

شکل بدنی

سمندر زگیلی همان‌طور که از نامش پیداست، پوستی پوشیده از برجستگی‌های کوچک زگیل مانند دارد. پوست این حیوان حاوی غددی است که یک ماده‌شیری با بوی تند ترشح می‌کنند که شکارچیانش را از شکار کردن آن منصرف می‌کند. نام متداول دیگر این حیوان از کاکل دندانه‌داری گرفته‌شده که در فصل جفت‌گیری (بهار) بر پشت نرها ایجاد می‌شود.

پشت سمندر زگیلی معمولاً رنگ تیره داشته و شکم آن به رنگ زرد یا نارنجی با لکه‌های سیاه است. این حیوان خال‌های سفیدی در پهلوها دارد و دم او به‌صورت ورقه‌ای و عمودی است که نوار سفیدرنگی در دو طرف دارد.

 

روش شکار

سمندر زگیلی شبگرد است. این حیوان پرخور بوده و از کرم‌ها، حلزون‌ها و حشرات روی خشکی و نوزادان قورباغه و نرمتنان آبی تغذیه می‌کند. سمندر زگیلی خشکی‌زی تر از بیشتر سمندرهاست اما باید همیشه نزدیک آب تازه باقی بماند تا رطوبت پوستش حفظ شود.

 

خواب زمستانی و تولید مثل

این سمندرها بخش مهم از زندگی‌شان را در خواب زمستانی می‌گذرانند که معمولاً هرسال از اکتبر تا مارس طول می‌کشد. در یک‌شب بارانی در ماه مارس، سمندر زگیلی از خواب بیدار می‌شود و به آبگیری که سر از تخم بیرون آورده بود بازمی‌گردد تا جفت‌گیری کند.

ماده‌ها 200 تا 300 تخم می‌گذارند اما تنها حدود نیمی از آن‌ها به نوزاد تبدیل می‌شوند. نوزادها ظرف بیست و یک روز سر از تخم بیرون می‌آوردند و از حشرات کوچکی مانند کک آبی و کرم‌های کوچک تغذیه می‌کنند. سمندر زگیلی طول عمر زیادی دارد و برخی از آن‌ها بیش از 16 سال عمر می‌کنند. این حیوان همانند بقیه سمندرها در صورت لزوم می‌تواند بخش‌هایی از بدنشان را دوباره تولید کند اما با افزایش سن این توانایی کاهش پیدا می‌کند.

 

وضعیت حفاظتی

جمعیت سمندر زگیلی در گستره جغرافیایی زندگی آن‌ها رو به کاهش است و به‌عنوان یک گونه درخطر، در نظر گرفته می‌شوند. سمندرهای زگیلی و زیستگاه آن‌ها در اروپا تحت حفاظت قرار دارند.

 

 1. سمندر زگیلی

  نوع

   

  دوزیست

  رژیم غذایی

   

  گوشتخوار

  طول عمر متوسط در حیات وحش

   

  تا 25 سال

  اندازه

   

  18 سانتیمتر

  وزن

   

  6.3 تا 10.6 گرم

   

  اندازه نسبت به فنجان چای

   

  پراکندگی جغرافیایی

  (مناطق زرد رنگ)

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040