۱۴ تير ۱۳۹۳

مادپاپی

۱۴ تير ۱۳۹۳ 3460 بازدیدکننده 0 نظر
مادپاپی در این مقاله می خوانید

ماداپاپی سمندر دوزیستی است که به علت ویژگی‌های ظاهری ازجمله  شباهت صدای خود به سگ، به سگ گلی معروف است. ...

مادپاپی

مقدمه

مادپاپی یا سگ گِلی تمام طول عمر خود را زیر آب زندگی می‌کند و ازجمله معدود سمندرهای شناخته‌شده است که می‌تواند صدا تولید کند. صدای این سمندر شبیه به سگ است به همین علت به آن سگ گلی میگویند.

مادپاپی ها ازجمله بزرگترین سمندرها هستند و طول آن‌ها ممکن است به بیش از 41 سانتیمتر برسد، اما اندازه آن‌ها به‌طور متوسط 28 سانتیمتر است. پراکندگی جغرافیایی مادپاپی، از جنوب مرکزی کانادا تا ایالت‌های میانی ایالات‌متحده امریکا، شرق تا شمال کارولینا و از جنوب تا جورجیا و می‌سی‌سی‌پی گسترش دارد.

 

مکان زندگی

مادپاپی‌ها در کف دریاچه‌ها، آبگیرها، رودخانه‌ها و نهرها زندگی می‌کنند و هرگز آب را ترک نمی‌کنند. آن‌ها خود را در پوشش گیاهی و زیر سنگ‌ها و کنده‌ها پنهان می‌کنند و شب‌هنگام برای شکار کرم‌ها، حلزون‌ها و خرچنگ‌های خاردار، بیرون می‌آیند.

 

شکل بدنی

مادپاپی با آب‌شش‌های خارجی قرمز و انبوه که از هنگامی‌که لارو هستند رشد می‌کند، شناخته می‌شوند و هرگز این آب‌شش‌ها را از دست نمی‌دهند. این سمندرها، سر مسطح، دم پهن، پاهای کوتاه و چهار انگشت متمایز در پنجه دارند. بدن آن‌ها به رنگ خاکستری یا خاکستری مایل به قهوه‌ای با لکه‌های آبی/ سیاه است.

 

تولیدمثل و وضعیت حفاظتی

ماده مادپاپی تعداد زیادی تخم می‌گذارد و تا زمانی که بچه‌ها سر از تخم بیرون بیاورند، از آن‌ها مراقبت می‌کند که این ویژگی در بین سمندرها منحصر به فرد است. مادپاپی‌ها در تمام منطقه جغرافیایی پراکندگی خود فراوان هستند و هیچ وضعیت حفاظتی خاصی برای آن‌ها وجود ندارد، اما کاهش زیستگاه و آلودگی بر جمعیت آن‌ها در برخی مناطق تأثیر گذاشته است.

 

 

 

 1. مادپاپی

  نوع

   

  دوزیست

  رژیم غذایی

   

  گوشت‌خوار

  طول عمر متوسط در حیات وحش

   

  11 سال

  اندازه

   

  20 تا 33 سانتیمتر

    آیا میدانید؟

   

   

   

   

   ماهیگیرانی که مادپاپی به قلابشان گیر می‌کند اغلب ترجیح می‌دهند طناب را ببرند و او را رها کنند تا این‌که بخواهند به این دوزیست بسیار لزج دست بزنند چون به‌اشتباه تصور می‌کنند این حیوان سمی است.

   

  اندازه نسبت به فنجان چای

   

  آلباتروس

   

  پراکندگی جغرافیایی

  (مناطق زرد رنگ)

  آلباتروس

 

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

ویدئوها

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040