۴ تير ۱۳۹۳

آکسولاتول مکزیکی

۴ تير ۱۳۹۳ 4082 بازدیدکننده 0 نظر
آکسولاتول مکزیکی در این مقاله می خوانید

از جمله سمندر های بسیار کم یاب موجود در جهان ، می توان به آکسولاتول مکزیکی اشاره کرد. که در دریاچه سوچی میلکو زندگی می کند.می توانید با این حیوان نادر بیشتر آشنا شوید. ...

آکسولاتول مکزیکی

آکسولاتول مکزیکی سمندری با ویژگی نادر است، این حیوان خصیصه‌های لاروی خود را در تمام طول زندگی حفظ می‌کند.  این وضعیت که نئوتنی نامیده می‌شود به معنی حفظ باله پشتی (شبیه به باله نوزاد قورباغه) که تقریباً در تمام طول بدنش کشیده شده، و آبششهای پر مانند خارجی که از پشت سرش بیرون زده است، می‌باشد. 

 

محل زندگی

این سمندر منحصراً در دریاچه  سوچی میلکو (Xochimilco) نزدیک مکزیکوسیتی یافت می‌شود و بر خلاف سمندرهای دیگر همیشه در آب زندگی می‌کنند. در موارد بسیار نادر آکسولاتول به بلوغ می‌رسد و از آب بیرون می‌آید اما اکثریت آن‌ها در کف آب باقی می مانند. 

 

شکل و ظاهر بدنی

این سمندرها خویشاوند نزدیک سمندر ببری هستند و می‌توانند بسیار بزرگ‌شده و به 30 سانتیمتر برسند اما اندازه متوسط آن‌ها نزدیک به نصف این مقدار است. آکسولاتول معمولاً به رنگ سیاه یا قهوه‌ای لکه‌دار است اما رنگ سفید و بدون رنگدانه نیز به ویژه در بین گونه‌های در اسارت تا حدی متداول است. 

 

جایگاه در زنجیره غذایی

آکسولاتول طول عمر زیادی دارد و با رژیم غذایی نرم‌تنان، کرم‌ها، لاروهای حشرات، سخت‌پوستان و برخی ماهی‌ها 15 سال عمر می‌کند. این سمندر به نداشتن شکارچی در زیستگاهش عادت داشت اما اکنون از آمدن ماهی‌های بزرگ رنج می‌برد. شکارچی طبیعی اکسولاتول پرنده‌های شکاری مانند حواصیل است. 

 

وضعیت حفاظتی

به خاطر آلودگی و زهکشی مقدار زیادی از آب‌های این دریاچه، جمعیت آکسولاتول رو به کاهش است. همچنین این سمندرها به عنوان حیوان محبوب آکواریوم تجارت می‌شوند و برخی نیز آن‌ها را به عنوان خوراکی خوشمزه مصرف می‌کنند، این عوامل به کاهش جمعیت آن‌ها دامن زده است. آکسولاتول به عنوان گونه به شدت در خطر انقراض به شمار می‌آید. 

 
 

                                        

                                       آکسولاتول مکزیکی  Mexican Axolotl 

 

نوع

 دوزیست

 

رژیم غذایی

گوشت‌خوار

 

طول عمر متوسط در حیات وحش

ده تا پانزده سال

 

 اندازه

 30 سانتیمتر

 

 وزن

 60 تا 227 گرم

 

 وضعیت حفاظتی

 در خطر انقراض

 

آیا میدانید؟ 

به خاطر توانایی‌شان در باز تولید بخش‌های از دست رفته بدن، احتمالاً یکی از سمندرهایی هستند که بیش‌ترین مطالعات علمی بر روی آن‌ها انجام شده است. 

 

 

 

 پراکندگی جغرافیایی آکسولاتول

آکسولاتول مکزیکی

 

اندازه در مقایسه با فنجان چای 

آکسولاتول مکزیکی

 
 
 
 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

ویدئوها

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040