۲۲ خرداد ۱۳۹۳

قورباغه دارت طلایی سمی

۲۲ خرداد ۱۳۹۳ 10038 بازدیدکننده 2 نظر
قورباغه دارت طلایی سمی در این مقاله می خوانید

با یکی از سمی ترین حیوانات روی زمین آشنا شوید: قورباغه دارت طلایی سمی. این حیوان که در جنگل های بارانی زندگی می کند سم کافی برای کشتن ده مرد بالغ را در بدن خود دارد. ...

قورباغه دارت طلایی سمی

قورباغه دارت طلایی سمی یکی از سمی‌ترین حیوانات روی زمین است. سم این قورباغه پنج سانتی‌متری برای کشتن ده مرد بالغ کافی است. مردم بومی امبرا (کلمبیا) در گذشته نوک دارت های بادی‌شان را به سم این قورباغه آغشته کرده و از آن برای شکار استفاده می‌کردند، برای همین نام دارت سمی را به این قورباغه داده‌اند.

 

محل زندگی

این حیوان از جمله بزرگ‌ترین قورباغه‌ها در بین بیش از صد گونه قورباغه دارت سمی است و به‌طور متوسط طول آن بزرگ‌تر از دو و نیم سانتیمتر است. این حیوان در بخش کوچکی از جنگل‌های بارانی سواحل اقیانوس آرام در کلمبیا زندگی می‌کند و اگرچه جمعیت آن‌ها در آن منطقه کوچک زیاد است اما تخریب گسترده جنگل‌های بارانی، این گونه را در فهرست بین‌المللی گونه‌های در خطر قرار داده است.

 

جایگاه در زنجیره غذایی

رنگ قورباغه های دارت سمی که می‌تواند زرد، نارنجی یا سبز روشن باشد (بسته به منطقه) شکارچیان بالقوه را از آن ها دور نگه می دارد. این تکنیک رنگ‌آمیزی، رنگ‌آمیزی هشداردهنده خوانده می‌شود. رژیم غذایی قورباغه دارت طلایی سمی شامل مگس، مورچه، جیرجیرک، موریانه و سوسک است.

 

منشأ سم این حیوانات

دانشمندان در مورد منشأ سم شگفت‌انگیز این قورباغه مطمئن نیستند، اما این امکان وجود دارد که آن‌ها سم گیاهانی که توسط شکارهایشان حمل می‌شود را در بدن خودشان جذب می‌کنند. قورباغه‌های سمی که خارج از حیات‌وحش بزرگ می‌شوند و از حشرات بومی زیستگاه خود دور هستند هرگز سمی تولید نمی‌کنند.

 

کاربردهای دارویی از سم قورباغه سمی

کمیته تحقیقات پزشکی به دنبال پیدا کردن کاربردهای دارویی برای سم قورباغه دارت طلایی سمی بوده است. پیش‌ از این، آن‌ها نسخه سنتزی یکی از ترکیبات این سم را به دست آورده بودند که به‌عنوان مسکن قوی برای درد می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. 

 


 1. قورباغه دارت طلایی سمی  (Golden Poison Dart Frog)

  نوع

  دوزیست

  رژیم غذایی

  گوشت‌خوار

  اندازه

  2.5 سانتیمتر

  وزن

  کمتر از 28 گرم

  طول عمر متوسط در اسارت

  10 سال

  وضعیت حفاظت

  درخطر

  اندازه در مقایسه با گیره کاغذ

  پراکندگی قورباغه دارت طلایی سمی (بخش زرد رنگ)

   

 

ویدئوها

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040