۵ ارديبهشت ۱۳۹۴

خوک خاکی

۵ ارديبهشت ۱۳۹۴ 3151 بازدیدکننده 0 نظر
خوک خاکی در این مقاله می خوانید

خوک خاکی پستانداری است که در آفریقای جنوبی و مرکزی زندگی می‌کند. در این مقاله شما را با ویژگی‌های دیگر این حیوان آشنا می‌سازیم. ...

خوک خاکی

ویژگی‌های خوک خاکی

خوک خاکی تنها گونه‌ی باقی‌مانده در نوع خود است.خوک  خاکی پستاندار متوسطی است که بدنی ضخیم، پشتی قوس‌دار، پاهایی با سایز متوسط، گوش‌های بلند، پوزه‌ی دراز و دمی کلفت دارد. پوشش خز قهوه‌ای مایل به خاکستری‌رنگی بدن حیوان را پوشانده است.

خوک خاکی در پاهای جلویی خود چهار انگشت و در پاهای عقبی پنج‌انگشت دارد. هر انگشت دارای ناخنی صاف و محکم است که از آن برای کندن زمین و وارد شدن به لانه‌ی حشرات در جستجوی غذا استفاده می‌کند. خوک خاکی دارای پوست ضخیمی است که از او در مقابل نیش حشرات و حتی گاز درندگان محافظت می‌کند.   دندان این حیوان مینا ندارد و درنتیجه از بین رفته و مرتباً دوباره رشد می‌کند.

 

خوک خاکی چشمان ریزی دارد که تنها دارای سلول‌های استوانه‌ای است، این یعنی خوک خاکی کوررنگ است. مانند بسیاری از حیوانات شبگرد خوک خامی نیز دارای حس بویایی و شنوایی خوبی است. پنجه‌های جلویی این حیوان قوی است و او را قادر می‌سازد تا برای خود در زمین لانه حفر کرده و به سهولت لانه‌ی موریانه‌ها را باز کند. زبان بلند و مارپیچ خوک خاکی چسبناک است و می‌تواند به‌وسیله‌ی آن مورچه و  موریانه‌ها را شکار کند.

 

رژیم غذایی خوک خاکی

نام آردوارک نامی آفریقایی برای خوک زمینی است. این حیوان تمام طول روز را در لانه‌ی خود جمع می‌شود و در اوایل شب یا اواخر بعدازظهر به جستجوی غذا می‌رود. خوک خاکی یک حفار بسیار سریع است و می‌تواند سوراخی به عمق 61 سانتی‌متر را در سی ثانیه بکند. شکارچیان اصلی خوک خالی شامل شیر، ببر و افعی است.

خوک خاکی در شب مسافت‌های طولانی‌ای را در جستجوی غذا می‌رود. غذای این حیوان اغلب شامل مورچه و موریانه‌هاست. آن‌ها اغلب غذای خود را با شکار حشرات، گونه‌های گیاهی و گاهی پستانداران کوچک تأمین می‌کنند.

 

تولیدمثل

 

خوک خاکی تنها در فصل جفت‌گیری برای خود همسری انتخاب می‌کند. گونه‌ی ماده پس از یک دوره بارداری هفت ماه یک نوزاد به دنیا می‌آورد. کودکان تا حدود یک سال پس از تولد با مادر خود باقی می‌مانند  و پس‌ازآن برای یافتن قلمرو و زندگی جداگانه‌ای می‌روند.

 

محیط زندگی

 

قلمرو زندگی خوک خاکی بسیار متنوع است از دشت‌های بی درخت گرفته تا بوته‌زارها، علفزار و جنگل‌ها.  

 

طبقه‌بندی گونه‌ی جانوری

 

طبقه‌بندی این حیوان برای مدت زیادی بحث‌برانگیز بود. زمانی خوک خاکی در گروه پولک پوستان قرار می‌گرفت. امروزه خوک خاکی در گروه پستانداران قرار دارد.

 

اطلاعات خوک خاکی


 1. خوک خاکی

    فرمانرو

  حیوانات

    شاخه

  طنابداران

  رده

  پستانداران

  راسته

  آردوارک

    تیره      آردوارک
    سرده    Orycteropus
    نام علمی

   Orycteropus afer avia Porcellus

    نوع

  پستاندار

    رژیم غذایی

  مورچه، موریانه

    رنگ      قهوه‌ای مایل به خاکستری
    نوع پوست   خز
    اندازه   حداکثر 1.5 متر
    زیستگاه    آفریقای جنوبی و مرکزی
    میانگین نوزاد در هر تولد

  1

    شکارچیان   شیر، ببر، افعی
    امکانات ویژه   سرعت زیاد در حفر زمین


 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040