۵ بهمن ۱۳۹۳

خفاش‌

۵ بهمن ۱۳۹۳ 5245 بازدیدکننده 0 نظر
خفاش‌ در این مقاله می خوانید

خفاش‌ها در سراسر جهان یافت می‌شوند. صدها گونه مختلف خفاش در غارها و جنگل‌ها، به‌ویژه در نیمکره جنوبی کره زمین زندگی می‌کنند. با این پستاندار پرنده بیشتر آشنا شوید. ...

خفاش‌

خفاش خوک بینی کیتی ساکن جنگل‌های تایلند، کوچک‌ترین پستاندار در جهان است و وزن آن به حدود 2 گرم می‌رسد. خفاش‌ها در شب شکار کرده و با استفاده از حس شنوایی (و یا بینایی) خارق‌العاده خود، طعمه‌های خود را که معمولاً شامل حشرات، قورباغه‌ها، و جوندگان کوچک می‌شود را پیدا می‌کنند.

اندازه خفاش بر اساس نوع گونه آن متفاوت است و برخی از خفاش‌ها همانند روباه پرنده اندونزی، گستره بالی حدود 2 متر دارند و دیگرگونه‌ها ممکن است فقط حدود 2 سانتی‌متر بوده و وزنی برابر چند گرم داشته باشند.

غار نیاح در استان ساراواک مالزی که در جزیره استوایی بورنئو قرار دارد، به‌عنوان مکانی برای مشاهده هزاران خفاش شهرت زیادی دارد. یکی از موارد عجیب این است که میزان بالای فضولات خفاش‌ها (با نام گوآنو)، یکی از چیزهایی است که تعداد زیادی از افراد را به سمت خفاش‌ها جذب می‌کند!

مشخص‌شده است که برخی از گونه‌های خفاش، تا ارتفاع خیلی بالا که ممکن است به 3200 متر بالای سطح زمین برسد پرواز می‌کنند! حواس خفاش‌ها آن‌قدر دقیق است که احتمال داده می‌شود که برخی از آن‌ها بتوانند از فاصله‌ی حدود 10 کیلومتری، صدای قدم زدن یک فرد را بشنوند.

 

پژواک‌یابی

خصوصیات خفاش‌ها

خفاش‌ها حس ششمی به نام پژواک‌یابی دارند. پژواک‌یابی به این معنی است که خفاش‌ها یکسری صداهای فراصوتی تولید کرده و از پژواک آن‌ها برای پیدا کردن مکان موانع و شکارهای خود استفاده می‌کنند.

 

زیستگاه‌ها

زیستگاه خفاش‌ها

خفاش‌ها برخلاف بیشتر گونه‌های حیوانات، در تمام محیط‌های جهان به‌غیراز مناطق قطبی یافت می‌شوند. برخلاف باورهای عمومی که در مورد خفاش‌ها وجود دارد، تنها سه گونه از آن‌ها از خون حیوانات تغذیه می‌کنند که همه آن‌ها در عمق جنگل‌های آمریکای جنوبی زندگی می‌کنند.

 

اطلاعاتی در مورد خفاش‌ها

 

  1. خفاش‌ها

   فرمانرو

   جانوران

   شاخه

   طناب داران

   رده

   پرتوبالگان

   فرورده

   جفت‌داران

   ابرراسته

   لوراسیاددان

   راسته

   خفاش‌سانان (بال‌دستان)

   نام علمی

   Chiroptera

   نوع

   پستاندار

   رژیم غذایی

   همه‌چیزخوار

   اندازه

   3 سانتی‌متر تا 180 سانتی‌متر

   وزن

   2 گرم تا یک کیلوگرم

   حداکثر سرعت

   40 کیلومتر در ساعت

   طول عمر

   10 تا 30 سال

   سبک زندگی

   گروهی

   وضعیت حفاظتی

   کمترین نگرانی

   رنگ

   قهوه‌ای، سیاه و خاکستری

   نوع پوشش

   خز

   غذای موردعلاقه

   حشرات

   زیستگاه

   جنگل‌ها و غارها

   تعداد نوزاد در هر زایمان

   1

   شکارچیان طبیعی

   جغدها، عقاب‌ها، مارها
   خصوصیت‌های مشخصه گوش‌های بزرگ که با استفاده از پژواک‌یابی مکان شکار را پیدا می‌کنند. بال‌های بزرگ و انعطاف‌پذیر آن‌ها را به تنها پستانداران پرنده واقعی تبدیل کرده است.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040