۲۲ دي ۱۳۹۳

دلفین رودخانه

۲۲ دي ۱۳۹۳ 3574 بازدیدکننده 0 نظر
دلفین رودخانه در این مقاله می خوانید

دلفین رودخانه که با عنوان دلفین آب‌های شیرین هم شناخته می‌شود در دریاچه ها و مصب های خاصی زندگی می کند. در این مقاله اطلاعاتی راجع به این دلفین برای شما فراهم شده است.  ...

دلفین رودخانه

معرفی

یک‌ گونه از این حیوانات ساکن مصب های آب‌شور است که دلفین لاپلاتا (La Plata) نامیده می‌شود. فقط چهار گونه از دلفین رودخانه هنوز هم در رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، و مصب ها در بخش‌های خاصی از مناطق گرمسیری نیمکره جنوبی وجود دارند.

 

گونه‌های متفاوت

گونه های دلفین رودخانه

دلفین رودخانه آمازون (بوتو یا دلفین رودخانه صورتی) که در رودخانه آمازون و رودخانه‌های متصل به آن زندگی می‌کند، بزرگ‌ترین گونه از دلفین‌های آب شیرین است. دلفین رودخانه آمازون از خرچنگ، ماهی، و گربه‌ماهی تغذیه می‌کند و به‌ندرت توسط حیوانات دیگر غیر از انسان شکار می‌شود.

دلفین رودخانه گنگ (دلفین رودخانه سند) در بنگلادش، هند، نپال و پاکستان یافت می‌شود. دلفین رودخانه گنگ بیشتر در رودخانه‌های گنگ و براهماپوترا و رودخانه‌های پیوسته در هند، بنگلادش و نپال زندگی می‌کند. دلفین رودخانه گنگ دندان‌های بلندی دارد که حتی زمانی که دهان دلفین بسته است دیده می‌شوند.

دلفین رودخانه‌ای چینی (بیجی) زمانی در رودخانه یانگ تسه در چین یافت می‌شد اما متأسفانه گفته شده است که در سال ۲۰۰۶ منقرض شد.

 

روش شکار

روش شکار دلفین رودخانه

تصور می‌شود که برخی از دلفین‌های رودخانه کور هستند، اما دیگر دلفین‌های رودخانه هنوز هم دارای چشم فوق‌العاده ضعیفی هستند و بنابراین بسیاری از آن‌ها هنگامی‌که به‌طور تصادفی با تورها و قایق‌های ماهیگیری برخورد می‌کنند کشته می‌شوند؛ مانند گونه‌های دیگر دلفین، دلفین رودخانه از انعکاس صدا برای شکار و ارتباط  استفاده می‌کند که یک فرایند تشخیص امواج با فرکانس پایین است که توسط همه موجودات زنده پخش می‌شود.

 

محل زندگی

دلفین رودخانه عمدتاً در آب‌های تیره‌تر و آب‌هایی که جریان کندی دارند یافت می‌شوند، اما دیده‌شده که در طول فصل سیل مبادرت به رفتن به مراتع و جنگل‌های زیرآب می‌کنند. در حال حاضر، زمانی که آب در بالاترین سطح خود قرار دارد، دلفین رودخانه کودک خود را در زیرآب به دنیا می‌آورد.

 

شکل بدنی و روش زندگی

روش زندگی دلفین رودخانه

دلفین رودخانه یک منقار باریک طولانی و گردن انعطاف‌پذیر دارد که به آن‌ها برای گرفتن طعمه کمک می‌کند و دلفین رودخانه را قادر می‌سازد که به‌سرعت و به‌راحتی در آب بچرخد. دلفین رودخانه معمولاً به‌تنهایی و یا به‌صورت جفت یافت می‌شود، اما گروه‌های زیادی از دلفین رودخانه اغلب برای تغذیه گرد هم می‌آیند.

 

اطلاعات دلفین رودخانه‌ای

  1. دلفین رودخانه‌ای

   فرمانرو

   جانوران

   شاخه

   طناب داران

   رده

   پستانداران

   راسته

   آب‌بازسانان

   تیره

   روددلفین‌واران

   گونه

   دلفین رودخانه‌ای 

   نوع

   پستاندار

   رژیم غذایی

   گوشت‌خوار

   اندازه

   ۲ تا 2.5 متر

   وزن

   ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم

   بالاترین سرعت

   30 کیلومتر در ساعت

   طول عمر

   ۱۲ تا ۱۸ سال

   وضعیت حفاظت

   در معرض خطر

   رنگ

   خاکستری، صورتی

   نوع پوست

   صاف

   مواد غذایی موردعلاقه

   ماهی

   زیستگاه

   رودخانه‌های بزرگ گرمسیری و مصب ها

   میانگین تعداد جنین‌ها

   ۱

   شکار اصلی

   ماهی، میگو، قورباغه

   شکارچیان

   انسانی

   مشخصات ویژه منقار بلند و باریک و گردن انعطاف‌پذیر

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040