۱۵ دي ۱۳۹۳

گاو دریایی

۱۵ دي ۱۳۹۳ 6356 بازدیدکننده 0 نظر
گاو دریایی در این مقاله می خوانید

این حیوان گاو دریایی (sea cow ) یا ماناتی (manatee) است که در آب‌های کم عمق ساحلی و رودخانه‌ها زندگی می‌کند.  ...

گاو دریایی

 
  1. گاو دریایی

   نقشه پراکندگی جغرافیایی گاو دریایی (نواحی زردرنگ)

   نوع

   پستاندار

   رژیم غذایی

   گیاه‌خوار

   متوسط طول عمر در حیات وحش

   40 سال

   اندازه

   2.4 تا 4 متر

   وزن

   200 تا 600 کیلوگرم

   وضعیت حفاظتی

   در خطر

   اندازه نسبت به یک انسان دو متری

   

علت نام‌گذاری

گاو دریایی

سرعت کند گاو دریایی، آن را مستحق این نام کرده است. این حیوان با وجود حجم بزرگ خود، در آب‌های ساحلی و رودخانه‌ها شناگر خوبی است. این حیوان با حرکت دم خود قدرت گرفته و معمولاً با سرعت 8 کیلومتر در ساعت در آب سر می‌خورد اما سرعتش می‌تواند به 24 کیلومتر بر ساعت (در مدت کوتاه) نیز برسد. 

 

روش زندگی

روش زندگی گاو دریایی

گاوهای دریایی معمولاً تنها، جفتی، یا در گروه‌های کوچک شامل شش گاو دریایی یا کمتر دیده می‌شوند. از بالای سطح آب، بینی و سوراخ بینی حیوان تنها چیزی است که معمولاً دیده می‌شود. ماناتی هرگز آب را ترک نمی‌کند اما همانند همه پستانداران دریایی باید در سطح بیاید و هوا تنفس کند. گاو دریایی در حال استراحت می‌تواند به مدت 15 دقیقه زیر آب بماند اما در حال شنا باید هر سه تا چهار دقیقه به سطح بیاید. 

 

گونه‌های مختلف

سه گونه ماناتی وجود دارد که در اصل به واسطه محل زندگی از هم تفکیک می‌شوند. یکی از گونه‌های ماناتی در طول ساحل شرقی امریکای شمالی از فلوریدا تا برزیل زندگی می‌کند. گونه‌های دیگر آن در رودخانه آمازون و ساحل غربی و رودخانه‌های افریقا دیده می‌شود. 

 

تولیدمثل

تولیدمثل گاو دریایی

گاو دریایی زیر آب متولد می‌شود. مادر باید به فرزند تازه متولدشده کمک کند به سطح بیاید تا بتواند اولین تنفس خود را انجام دهد اما نوزادان گاو دریایی معمولاً خودشان ظرف یک ساعت می‌توانند شنا کنند. 

فرزندان گاو دریایی شیر مادر می‌خورند اما گاو دریایی بالغ گیاه‌خواری سیری‌ناپذیر است. این حیوان مقدار زیادی جلبک و علف‌های آبی می‌خورد. یک گاو دریایی می‌تواند ظرف بیست و چهار ساعت یک دهم وزن خود غذا بخورد. 

 

وضعیت حفاظتی

وضعیت حفاظتی گاو دریایی

گاو دریایی حیوانی بزرگ و آهسته است که در آب‌های ساحلی و رودخانه‌ها یافت می‌شود. این امر آن‌ها را در مقابل شکارچیانی که به دنبال پوست، چربی و استخوان‌های آن‌ها هستند، آسیب‌پذیر می‌سازد. شمار ماناتی ها در قرن اخیر کاهش یافته است که دلیل اصلی آن شکار بوده است. امروزه این حیوان در خطر انقراض قرار گرفته است. اگر چه طبق قانون تحت حفاظت قرار دارد اما هنوز با تهدید مواجه است. این پستاندار آرام دریایی اغلب در آب‌های شلوغ‌تر تصادفاً توسط قایق‌های موتوری صدمه می‌بیند و گاهی اوقات در تورهای ماهی گیری گرفتار می‌شود. 

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040