۱۴ دي ۱۳۹۳

گرگ قطب شمال

۱۴ دي ۱۳۹۳ 7846 بازدیدکننده 0 نظر
گرگ قطب شمال در این مقاله می خوانید

گرگ قطب شمال در شمالی‌ترین محدوده زندگی گرگ‌ها، در مدار شمالگان یافت می‌شود.  در این مقاله با محیط زندگی، تغذیه و دیگر خصوصیات این گرگ زیبا بیشتر آشنا شوید.  ...

گرگ قطب شمال

 

 گرگ قطب شمال عمدتاً ساکن شمال کانادا و آلاسکا، بخش‌هایی از گرینلند و ایسلند، و شمال اروپا است. گرگ‌های قطب شمال، به طرز باورنکردنی تطبیق‌پذیر و سازگار بوده و می‌توانند دماهای زیر صفر را در طول سال تحمل کنند. گرگ قطب شمال به علت زندگی در مدار شمالگان (مدار قطب شمال)، پنج ماه از دوازده ماه را در تاریکی کامل سپری می‌کند.

 

تغذیه

گرگ قطب شمال

گرگ قطب شمال از موش صحرایی قطب شمال، جوندگان، و خرگوش قطبی تغذیه می‌کند، اما طعمه بزرگ‌تری همانند گوزن کانادایی را نیز در زمانی که در دسترس باشد شکار خواهد کرد. وقتی گرگ قطب شمال می‌خواهد به شکار گاو مشک برود، گرگ‌ها با هم همکاری کرده و به‌صورت گروهی تلاش می‌کنند تا آن را از گله جدا کرده و آن را شکار کنند. یک گاو مشک نر بزرگ‌سال، بزرگ‌تر از این است که یک گرگ قطب شمال بخواهد به تنهایی آن را شکار کند.

 

اگرچه گرگ قطب شمال به طور کلی از گرگ خاکستری کوچک‌تر است، اما بدنی عضلانی‌تر داشته و گرگ قطب شمال نر نیز بزرگ‌تر از نوع ماده آن است.

 

جفت گیری و تولیدمثل

گرگ قطب شمال

به‌طورمعمول، تنها گرگ قطب شمال آلفای نر با گرگ‌های قطب شمال ماده جفت‌گیری می‌کند، اما اگر یک دسته بیش‌ازحد بزرگ شود، ممکن است به دسته‌های جدید کوچک‌تری تقسیم شود و فرصت جفت‌گیری برای گرگ‌های نر دیگر نیز فراهم شود. با توجه به اینکه لایه یخ زده مدار قطب شمال بسیار سخت بوده و حفر لانه در آن مشکل است، گرگ قطب شمال اغلب سنگ، غارها، و یا حتی تورفتگی کم‌عمق را به‌عنوان لانه استفاده می‌کنند.

 

نوزادان گرگ قطب شمال به‌صورت دو یا سه‌تایی در ماه خرداد و تیر به دنیا می‌آیند، یعنی نوزادان گرگ قطب شمال حدود یک ماه دیرتر از نوزادان گرگ خاکستری به دنیا می‌آیند. گرگ قطب شمال معمولاً به رنگ سفید بوده و عنبیه‌های قهوه‌ای دارد، و این برخلاف بسیاری از گونه‌های دیگر گرگ‌ها است که چشم‌های زرد و یا کهربایی دارند.

خز سفید آن‌ها را در محیط برفی استتار می‌کند و عنبیه‌های تیره‌تر، حفاظت مضاعفی از چشم در یک محیط پر از بازتاب نور فراهم می‌کند.

 

آمار گرگ قطب شمال 

  1. گرگ قطب شمال 

   فرمانرو

   جانوران

   شاخه

   طنابداران

   رده

   پستانداران

   راسته

   گوشت‌خوارسانان

   تیره

   سگ‌سانان

   سرده

   سگ

   نام علمی

   لوپوس آرکتیکوس کانوس

   نوع

   پستاندار

   رژیم غذایی

   گوشت‌خوار

   اندازه (L)

   60 تا 91 سانتی متر

   وزن

   25 تا 40 کیلوگرم

   بالاترین  سرعت

   75 کیلومتر در ساعت

   طول عمر

   7 تا 10 سال

   شیوه زندگی

   درون دسته

   وضعیت حفاظت

   حداقل نگرانی

   رنگ

   سفید، خاکستری

   نوع پوست

   خز

   موادغذایی موردعلاقه

   آهو

   زیستگاه

   دشت چمن و جنگل تندرا

   میانگین تعداد نوزاد در هر زایمان

   2

   شکار اصلی

   آهو، گوزن، گوزن شمالی

   شکارچیان

   انسان

   مشخصات ویژه

   پوست ضخیم، گرم و صدای زوزه بلند

   

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040