۱۷ آذر ۱۳۹۳

ماموت

۱۷ آذر ۱۳۹۳ 9679 بازدیدکننده 0 نظر
ماموت در این مقاله می خوانید

ماموت، یک حیوان منقرض‌شده است که شبیه به فیل و هم خانواده آن بود. بیایید کمی بیشتر با این حیوان آشنا شویم.  ...

ماموت

 

ماموت‌ها در طول عصر یخ‌بندان فراوان بودند. چندین گونه ماموت شناسایی ‌شده است. اولین آن‌ها، ماموت پیشانی تخت است که در آفریقا، اروپا، و آسیا در حدود پنج میلیون سال پیش ظاهر شد. یکی دیگر از گونه‌های اولیه آن، ماموت جنوبی اروپا و آسیا بود. گونه‌های جدیدتر این حیوان، شامل ماموت‌های امپراطور قسمت غربی آمریکای شمالی، و همچنین ماموت پشمالو یا سیبریایی اروپای مرکزی، شمال آسیا، و شمال آمریکا می‌شدند.

 

ماموت

ماموت امپراطور

 

ماموت امپراطور بزرگ‌ترین آن‌ها بود. این نوع ماموت 4.6 متر تا شانه‌اش ارتفاع داشت و وزن آن به بیش از 7300 کیلوگرم می‌رسید. یک فیل آفریقایی خیلی بزرگ ممکن است به وزنی مشابه این وزن برسد ولی قد آن از حدود 4 متر بیشتر نخواهد بود. ماموت‌ها عاج‌های منحنی‌شکل بلندی داشتند که در یک گونه، طول آن‌ها به 5 متر می‌رسید؛ همانند فیل‌های جدید، دندان‌های آسیای آن‌ها نیز در صفحاتی در کنار هم قرار گرفته بود. روی سر آن‌ها، بافتی گنبدی شکل از چربی وجود داشت و بدن آن‌ها گوژپشت بوده و از شانه‌ها به سمت عقب شیب‌دار بود. بدن ماموت‌ها با موهای تیره کرکی پوشیده شده بود.

 

ماموت

ماموت‌ها عاج‌های منحنی بلند، موهای کرکی سیاه، و پشت برآمده داشتند.

 

هزاران ماموت منجمد در خاک سیبری و آلاسکا یافت شده است. بسیاری از آن‌ها کاملاً حفظ‌شده‌اند، حتی محتویات معده مثل چمن و برگ نرم شده. بقایای ماموت‌های کوتوله که تا شانه حدود 1.8 متر قد داشتند، در جزایر ساحلی کالیفرنیا و سیبری یافت شده‌اند.

 

ماموت

ماموت کوتوله

 

مردم عصر حجر ماموت شکار می‌کردند و تصاویر آن‌ها را بر روی دیوار غارها طراحی می‌کردند. اکثر ماموت‌ها حدود ده هزار سال پیش منقرض شد‌ند. برخی از ماموت‌های کوتوله تا 4000 سال پیش زندگی می‌کردند. شکار بیش‌ازحد توسط انسان و گرم شدن آب‌وهوا ممکن است در کنار هم باعث انقراض ماموت‌ها شده باشد.

 

ماموت

ماستودون

 

یکی دیگر از حیوانات عصر یخبندان که ماستودون نام داشت، پستانداری شبیه فیل بود که اغلب با ماموت اشتباه گرفته می‌شد. 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040