۱۰ آذر ۱۳۹۳

همستر

۱۰ آذر ۱۳۹۳ 6836 بازدیدکننده 0 نظر
همستر در این مقاله می خوانید

همستر پستاندار کوچکی است که بسیاری علاقه به نگهداری از آن در خانه دارند. با این حیوان بیشتر آشنا شوید. ...

همستر

 

تصور می‌شود که همه گونه‌های همسترها، از جمله همستر سوریه‌ای و همسترهای کوتوله‌ی روسی، از اراضی بیابانی آسیای شرقی نشأت‌گرفته‌اند. همسترها به طور طبیعی تمایل دارند که عمده‌ی وقت خود را برای حفر کردن زمین و جستجوی غذا سپری کنند. 

امروزه همسترها معمولاً به عنوان حیوانات خانگی نگه داشته می‌شوند  و طول عمر همسترهای خانگی به طور متوسط  به حدود 2 تا 3 سال می‌رسد. به دلیل طبیعت آرام، اندازه‌ی کوچک، و خلق و خوی آرام همسترها، این حیوانات به عنوان اولین حیوانات خانگی که نگهداری از آن‌ها آسان است برای بچه‌ها در نظر گرفته می‌شوند. 

همسترها حیواناتی هستند که انفرادی زندگی می‌کنند. برخی از انواع همسترها به قدری نسبت به زندگی انفرادی حساس هستند که اگر بیش از یک همستر در یک منطقه باشد تا سر حد مرگ با یکدیگر می‌جنگند. 

همسترها به طور غریزی حیواناتی فعال در شب هستند زیرا اوقات روز را در حفره‌های زیرزمینی می‌گذرانند تا از حیوانات شکارچی در داخل محیط طبیعی خود دور باشند. همسترها، حفره‌های زیرزمینی امن خود را شب هنگام که هوا تاریک و خنک‌تر است برای جستجوی غذا ترک می‌کنند. 

همسترها از کیسه‌های بزرگ گونه‌ی خود برای ذخیره‌ی غذایی که می‌یابند استفاده می‌کنند تا غذا را به حفره‌های زیرزمینی برگردانند. آجیل، دانه‌ها، سبزیجات، علف، میوه‌جات، و سته ها همگی بخشی از غذاهای طبیعی همسترها به شمار می روند. 

 

همستر

 

بیش از 20 گونه‌ی مختلف همستر در طبیعت وجود دارد ( و حتی بیشتر از این تعداد در بازار تجاری حیوانات خانگی پیدا می‌شود). همسترهای کوتوله‌ی روسی جزو کوچک‌ترین گونه‌های همستر هستند که نوع بالغ این‌گونه به ندرت تا طول بیش از 10 سانتیمتر رشد می‌کند. همستر سوریه‌ای معمولاً بزرگ‌ترین گونه‌های همستر بوده و برخی از همسترهای سوریه‌ای تا حدود 30 سانتیمتر رشد می‌کنند، اگر چه اندازه‌ی متوسط همستر سوریه‌ای معمولاً حدود 20 سانتیمتر است. 

بسیاری از گونه‌های همستر بسیار سریع می‌دوند و قادر هستند از حیوانات شکارچی فرار کنند. همسترها با توجه به شکل و اندازه‌ی پای عقبی‌شان اغلب قادر هستند به همان سرعتی که به سمت جلو می‌دوند به سمت عقب نیز بدوند و این قابلیت به همسترها اجازه می‌دهد که به راحتی به سمت حفره‌های زیرزمینی خود فرار کنند.  

همسترها در مناطق نیمه بیابانی سراسر جهان زندگی می‌کنند که زمین نرم آن‌ها، محیطی بسیار عالی را برای کندن حفره در اختیار همسترها قرار می‌دهد. لانه‌ی همستر اغلب دارای تونل‌ها و اتاق‌های بسیاری ازجمله مناطق جداگانه برای غذا خوردن و خوابیدن است.

 

پاهای همستر

همستر

 

همسترها دارای دو پای جلویی هستند که بیشتر به شکل دست بوده و از آن‌ها برای نگه‌داشتن و جستجوی مواد غذایی استفاده می‌کنند. 

دو پای عقب همستر اندکی بزرگ‌تر از پاهای جلویی بوده و به متعادل کردن و حمایت از همستر هنگام نشستن کمک می‌کند. 

شکل ظریف پاهای عقبی همسترها آن‌ها را قادر می‌سازد که نه تنها به سمت جلو بلکه به سمت عقب نیز بدوند تا بتوانند به راحتی به سمت حفره‌های زیرزمینی خود فرار کنند. 

دست‌های همستر به خوبی باهدفشان سازگار شده است، زیرا همسترها در هر دست 5 انگشت دارند درحالی‌که پاهای همستر تنها سه انگشت دارد. 

قسمت زیری دست همستر نرم است که به آن‌ها کمک می‌کند به راحتی بدوند و ناخن‌های دراز در انتهای هر انگشت به همسترها کمک می‌کنند اشیا را بگیرند. 

 

دندان‌های همستر

همستر

 

از آنجا که همسترها از جوندگان هستند دندان‌های آن‌ها همواره در حال رشد است بنابراین همسترها باید با جویدن چیزهای سفت از رشد بیش از حد دندان‌ها جلوگیری کنند.  

همسترها دارای 16 دندان هستند که به طور مداوم رشد می‌کنند تا در صورتی که همستر یک دندان از دست دهد، به مشکلی مواجه نشود. 

برخلاف بسیاری از دیگر گونه‌های حیوانات، همسترهای نوزاد با یک مجموعه کامل دندان متولد می‌شوند و همان دندان‌ها را در کل زندگی خود حفظ می‌کنند. 

همسترها کیسه‌هایی در گونه خود دارند که وقتی برای جستجوی غذا بیرون از حفره‌ی خود هستند، غذا را در آن ذخیره می‌کنند و آن‌ها را بعداً خالی می‌کنند تا بتوانند غذای ذخیره‌شده‌ی خود را بخورند.  

همسترها می‌توانند به اندازه وزن بدن خود، غذا را در گونه‌هایشان حمل کنند و سپس آن‌ها را به انبارهای مخفی غذای خود می‌برند تا همیشه مواد غذایی داشته باشند.

 

 

  1. همستر

   نوع

   پستاندار

   طول عمر

   2 تا 3 سال

   رژیم غذایی

   همه چیزخوار

   اندازه

   5 تا 8 سانتیمتر

   وزن

   100 تا 900 گرم

   

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040