۱۷ مهر ۱۳۹۳

سمور دریایی

۱۷ مهر ۱۳۹۳ 13610 بازدیدکننده 8082 نظر
سمور دریایی در این مقاله می خوانید

شما در این مقاله با روش زندگی، تغذیه و منطقه ی زندگی سمور دریایی آشنا خواهید شد. ...

سمور دریایی

 

سمور دریایی در آب غذا می‌خورد، می‌خوابد، شکار می‌کند، جفت‌گیری می‌کند و بچه به دنیا می‌آورد. سمور دریایی از سنگ‌ها به عنوان ابزاری برای شکستن صدف‌های دو کفه‌ای استفاده می‌کند.

 

معرفی 

این عضو آبزی خانواده راسو در سواحل اقیانوس آرام در شمال امریکا و آسیا دیده می‌شود. سمور دریایی بیشتر وقت خود را در آب می‌گذراند اما در برخی مناطق برای خواب یا استراحت به ساحل می‌آید. سمور دریایی خصوصیت‌های پاهای پرده‌دار، خز ضد آب که او را گرم و خشک نگه می‌دارد، و سوراخ بینی و گوشی که در آب بسته می‌شود دارد. 

 

شناوری در آب 

سمور دریایی اغلب در سطح آب شناور است، و در یک حالت آرامش کامل، به پشت دراز می‌کشد. سمورهای دریایی اغلب به صورت گروهی به این حالت می‌خوابند. گاهی اوقات این سمورها در جنگل کتانجکها و یا جلبک‌ها دریای بزرگی شناور می مانند و خود را در آن‌ها می‌پیچند تا از آن‌ها به عنوان لنگری برای ثابت نگه‌داشتن خودشان در گرداب‌ها و جریان‌های دریایی استفاده کنند . 

 

رژیم غذایی و روش غذا خوردن 

سمور دریایی

 

سمورهای دریایی در هنگامی که بر پشت خود شناور هستند، غیر از خوابیدن کارهای دیگری هم انجام می‌دهند. اغلب در این وضعیت با صدف دو کفه‌ای و سنگی دیده می‌شوند که ماهرانه از کف دریا برچیده‌اند. سمورهای دریایی سنگ را بر روی سینه‌شان قرار می‌دهند و صدف را با آن می‌کوبند تا بشکند و باز شود و سپس گوشت آن را می‌خورند.  علاوه بر این از برخی از آبزیان مانند خرچنگ، هشت پا، مرکب ماهی ، ماهی و خارپوست دریایی هم تغذیه می‌کنند. 

 

تولیدمثل و بزرگ کردن فرزندان 

سمور دریایی تنها سموری است که در آب بچه به دنیا می‌آورد. مادر درحالی‌که به پشت شناور است فرزندش را پرورش می‌دهد. آن‌ها نوزادانشان را بر روی سینه‌شان نگه می‌دارند و از آن‌ها مراقبت می‌کنند و به سرعت به آن‌ها شنا و شکار را آموزش می‌دهند. 

 

تمیزی مثال زدنی 

سمورهای دریایی در تمیزی وسواس به خرج می‌دهند. پس از غذا، خود را در اقیانوس می‌شویند و پوشش بدنشان را با دندان‌ها و پنجه‌هایشان تمیز می‌کنند و دلیل خوبی برای این کار دارند. این کار به آن‌ها کمک می‌کند که ضد آب و عایق در برابر سرما باقی بمانند . لایه کرک زیر خز سمورهای دریایی ضخیم است و هوا را در خود محبوس می‌کند تا لایه عایقی در مقابل آب‌های سرد تشکیل دهد چون این حیوان چربی عایق در بدن خود ندارد. 

 

وضعیت حفاظتی 

سمور دریایی به خاطر خزش به قدری شکار شده است که نزدیک به انقراض قرار گرفته است. در اوایل قرن بیستم تنها 1000 تا 2000 سمور دریایی باقی مانده بود. امروزه 100000 تا 150000 سمور دریایی تحت حفاظت قانونی قرارگرفته‌اند. 

 

 1. سمور دریایی 

  نوع

  پستاندار 

  رزیم غذایی

  گوشت‌خوار 

  متوسط طول عمر در حیات وحش

  تا 23 سال 

  اندازه

  1.25 متر 

  وزن

  30 کیلوگرم 

  وضعیت حفاظتی

  تهدید شده 

  اندازه نسبت به انسان دو متری

  سمور دریایی

  پراکندگی جغرافیایی سمور دریایی (نواحی زردرنگ)

  پراکندگی جغرافیایی سمور دریایی

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040