۲۲ خرداد ۱۳۹۳

ببر بنگال

۲۲ خرداد ۱۳۹۳ 11792 بازدیدکننده 0 نظر
ببر بنگال در این مقاله می خوانید

ببر بنگال یکی از زیباترین حیواناتی است که به دلیل شکار بی‌رویه، نسل آن‌ها در خطر انقراض قرار گرفته است. در این مقاله با این حیوان شکوهمند آشنا می شوید.   ...

ببر بنگال

ببر بنگال

ببرها بزرگترین عضو خانواده گربه سانان بوده و به قدرتمندی مشهور هستند. زمانی هشت زیرگونه ببر وجود داشت، اما در قرن بیستم سه زیرگونه از آنها منقرض شدند. در صد سال اخیر شکار و تخریب جنگل، جمعیت ببرها را از صدها هزار حیوان به کمتر از 2500 حیوان کاهش داده است. ببرها به عنوان شکارهای افتخاری و نیز برای به دست آوردن بخشهایی از بدنشان که در طب سنتی چین مورد استفاده قرار می‌گیرد شکار می شوند. پنج زیرگونه ببر باقی مانده در خطر انقراض قرار داشته و برنامه های حفاظتی زیادی در مورد آن‌ها انجام می شود.

 

محل زندگی

ببر بنگال در هند زندگی می کند و به آن ببر هندی نیز گفته می شود. تعداد این زیرگونه ببر بیشتر از بقیه بوده و جمعیت آنها تقریباً برابر با نصف همه ببرهای وحشی است. ببر بنگال طی قرن‌ها تبدیل به بخش مهمی از سنت و فرهنگ هند شده است.

 

روش شکار

ببرها تنها زندگی می‌کنند و برای خود قلمروی بزرگی را با بو نشانه گذاری می‌کنند تا رقیبان را دور نگه دارند. این حیوانات شبگرد، شکارچیانی قدرتمند هستند که کیلومترها راه را برای یافتن بوفالو، گوزن، خوک وحشی و پستانداران بزرگ دیگر طی می‌کنند. ببرها از پوست خود برای استتار استفاده می‌کنند (الگوی نوارهای روی پوست هیچ ببری با دیگری دقیقا یکسان نیست). ببرها برای شکار کمین کرده و منتظر می‌مانند و به آرامی تا حدی به شکار نزدیک می شوند تا بتوانند با جهشی سریع و حمله ای مرگبار شکار را به چنگ بیاورند. یک ببر گرسنه می تواند 27 کیلو گرم در یک شب غذا بخورد، اما معمولا کمتر از این مقدار می‌خورند.  

 

حمله به انسان

بیشتر ببرها با وجود شهرت ترسناکی که دارند از انسان‌ها دوری می‌کنند، اما تعداد کمی از آنها که چنین نیستند تبدیل به شکارچیان خطرناکی برای انسان می‌شوند. این دسته از ببرها اغلب بیمار هستند و قادر نیستند به طور طبیعی شکار کنند، یا این که در ناحیه‌ای زندگی می‌کنند که شکارهای طبیعی آن‌ها به دلایلی وجود ندارد.  

 

زاد و ولد و بزرگ کردن بچه‌ها

ببر ماده معمولاً در هر زایمان دو تا شش بچه به دنیا می آورد و معمولاً بچه ها بدون کمک ببر نر بزرگ می شوند. بچه های ببر تا 18 ماهگی نمی‌توانند شکار کنند و در کنار مادرشان به مدت دو تا سه سال می‌مانند و پس از آن برای یافتن قلمرویی برای خود مادر را ترک می‌کنند.


 1.  

  ببر بنگال (Bengal Tiger)

  نوع:

  پستاندار

  رژیم غذایی:

  گوشتخوار

  طول عمر متوسط در حیات وحش:

  8 تا 10 سال

  اندازه:

  سر و بدن 1.5 تا 1.8 متر – دم 60 تا 90 سانتی متر

  وزن:

  109 تا 227 کیلو گرم

  وضعیت حفاظتی:

  در خطر

  اندازه نسبت به انسان 2 متری:

  پراکندگی جغرافیایی (مناطق زرد رنگ):

   

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040