۲۱ خرداد ۱۳۹۳

گرگ

۲۱ خرداد ۱۳۹۳ 17906 بازدیدکننده 0 نظر
گرگ در این مقاله می خوانید

گرگ‌ها حیوانات گروهی باشکوهی هستند که به دلیل زوزه‌های منحصر به‌فرد خود تبدیل به موجوداتی افسانه‌ای شده‌اند. در این مقاله با انواع گرگ‌ها و شیوه زندگی آن‌ها آشنا می شوید. ...

گرگ

مقدمه

گرگها به خاطر زوزه ترسناکشان که از آن برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند تبدیل به حیواناتی افسانه‌ای شده‌اند. یک گرگ تنها، برای جلب توجه گروهش زوزه می‌کشد، در حالی که زوزه‌های گروهی ممکن است برای فرستادن پیام‌های مشخص کردن قلمرو، از یک گروه به گروه دیگر استفاده شود. برخی از زوزه‌ها متخاصمانه هستند. گرگ‌ها همانند سگ‌های اهلی ممکن است به خاطر گرگ دیگری که زوزه می‌کشد شروع به زوزه کشیدن کنند.

 

انواع گرگ‌ها

گرگ‌ها بزرگترین اعضای خانواده سگ‌ها هستند. گرگ‌های خاکستری، متداول‌ترین گونه بوده و زمانی در همه جای نیمکره شمالی دیده می‌شدند. اما گرگها و انسانها سابقه دشمنی طولانی با هم دارند. با این که گرگها تقریباً هیچ گاه به انسانها حمله نمیکنند، اما همیشه به عنوان یکی از هراس انگیزترین حیوانات برای انسانها به شمار می آیند. گرگها به حیوانات اهلی حمله میکنند و به علت همین تمایل تاکنون گرگهای بیشماری مورد هدف گلوله قرار گرفته یا مسموم شده اند.

 

در بسیاری از ایالتهای آمریکا گرگهای خاکستری به قدری شکار شدند که تا مرز انقراض پیش رفتند، با این حال برخی از گروهها زنده ماندند و برخی دیگر مجدداً به قلمروهای خودشان بازگردانده شدند. در اروپا گرگهای خاکستری کمی باقی ماندند، اما در آلاسکا، کانادا و آسیا، هنوز تعداد زیادی از آن‌ها وجود دارند.

 

گرگهای قرمز که در جنوب شرق امریکا زندگی می کنند، در معرض نابودی قرار دارند. گرگ قرمز در واقع در سال 1980 در حیات وحش منقرض شد، اما دانشمندان برنامه زاد و ولد تعداد کمی گرگ قرمز که در اسارت قرار داشتند را در پیش گرفتند و این حیوان را دوباره به کارولینا بازگرداندند. امروزه شاید صد گرگ قرمز زنده در حیات وحش باقی مانده باشد.  

 

گرگ یال دار، خویشاوند دور گرگ خاکستری و گرگ قرمز است که در جنوب آمریکا زندگی می کند. این حیوان از نظر فیزیکی بیشتر شبیه روباه قرمز بزرگ است تا خویشاوندان خودش.

 

روش زندگی و شکار

گرگها به صورت جمعی و در گله هایی شامل شش تا ده گرگ زندگی و شکار می کنند. این حیوانات در یک روز مسافت زیادی (تا 20 کیلومتر) را پرسه می زنند. گرگها حیواناتی اجتماعی هستند که شکار حیوانات بزرگی مانند گوزن، گوزن شمالی و آهوی کوهی را به صورت جمعی انجام می دهند. وقتی در شکار موفق باشند در خوردن حد اعتدال ندارند. یک گرگ در هر مرتبه می تواند تا 9 کیلو گرم گوشت مصرف کند. گرگها از پستانداران کوچکتر، پرنده، ماهی، سوسمار، مار و میوه نیز تغذیه می کنند.

 

سلسله مراتب و زاد و ولد

در گله گرگها سلسله مراتب سختی حاکم است. یک نر در راس قرار دارد و جفت او نیز در این سلسله مراتب چندان فاصله ای با او ندارد. معمولا این نر و ماده تنها حیوانات گله هستند که زاد و ولد می کنند. همه بزرگسالان گله در مراقبت از توله های آنها و فراهم کردن غذا برای آنها در زمانی که سایرین برای شکار رفته اند کمک می کنند.

 


 1. گرگ (Wolf)

  نوع

  پستاندار

  رژیم غذایی

  گوشت خوار

  طول عمر متوسط در حیات وحش

  6 تا 8 سال

  اندازه

  سر و بدن، 91 تا 160 سانتی متر

  دم، 33 تا 51 سانتی متر

  وزن

  18 تا 79 کیلوگرم

  وضعیت حفاظتی

  در خطر

  اندازه به نسبت یک انسان 2 متری

  گرگ

  پراکندگی جغرافیایی

  (مناطق زرد رنگ)

  منطقه زندگی گرگ

   

ویدئوها

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040