۱ آذر ۱۳۹۲

گورخر | zebra

۱ آذر ۱۳۹۲ 13016 بازدیدکننده 5 نظر
گورخر | zebra در این مقاله می خوانید

در این مقاله شما با نوع پوشش بدنی و خلق و خوی گورخرها آشنا شده و نحوه زندگی گورخرها برای شما مشخص خواهد شد. ...

گورخر | zebra

مقدمه

پوشش هیچ حیوانی به مشخصی گورخر نیست. خطوط راه‌راه روی بدن گورخر مانند اثر انگشت منحصربه‌فرد بوده و هیچ دوتایی شبیه به یکدیگر نیستند. اگرچه، هر کدام از سه گونه این حیوان، یک الگوی خاص برای خود دارند.

 

مزیت خط دار بودن بدن گورخرها

چرا گورخرها خط دار هستند؟ دانشمندان درباره‌ی این مطلب هنوز مطمئن نیستند، اما بعضی نظریه‌ها آن را ابزاری برای استتار می‌دانند. این الگوی راه‌راه سبب می‌شود جانوران درنده‌ی دیگر نتوانند به راحتی یک گورخر را از دسته‌ای از آنان تشخیص داده و آنها را دنبال کنند. این خطوط ممکن است حشراتی که تنها قادر به تشخیص یک رنگ می‌باشند را از نزدیکی به آن‌ها منصرف کرده و یا به عنوان یک ضد آفتاب طبیعی عمل کنند. به علت منحصربه‌فرد بودن، این خطوط می‌تواند موجب شناسایی آن‌ها توسط یکدیگر شود.

 

خلق و خوی گورخرها

گورخرها حیواناتی اجتماعی هستند که لحظات عمر خود را در گله‌ها می‌گذرانند. این حیوانات باهم به چرا رفته و حتی گاهی اوقات یکدیگر را تیمار می‌کنند.گورخرهای دشتی (Bruchell) متداول‌ترین گونه گورخرها هستند. آن‌ها در گروه های خانوادگی کوچکی زندگی می‌کنند که شامل یک نر، چندین ماده و فرزندان آن‌هاست. 

این گروه‌ها ممکن است با یکدیگر ترکیب شده تا گله‌ای قوی و با هیبت چند هزارتایی را تشکیل دهند، اگرچه خانواده‌ها در گروه نزدیک یکدیگر می‌مانند.گورخرها باید دائماً مواظب شیر و کفتارها باشند. یک گله چندین مراقب دارد که نسبت به خطرها هوشیار هستند. اگر به یک گورخر حمله شود، خانواده‌اش به دفاع از او می‌روند. آن‌ها اطراف گورخر زخمی حلقه‌زده و سعی می‌کنند تا مهاجم را فراری بدهند.

 

گورخر (Zebra)

نوع

پستاندار

رژیم غذایی

گیاه خوار

طول عمر متوسط در حیات وحش

25 سال

وزن

بین 200 تا 450 کیلوگرم

اندازه به نسبت یک انسان 2 متری

گورخر

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

ویدئوها

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040