۱ آذر ۱۳۹۲

تنبل دو پنجه ای |Two-Toed Sloth

۱ آذر ۱۳۹۲ 5708 بازدیدکننده 2 نظر
تنبل دو پنجه ای |Two-Toed Sloth در این مقاله می خوانید

در این مقاله شما با نحوه زندگی و خصوصیات تنبل 2 پنجه ای آشنا خواهید شد. ...

تنبل دو پنجه ای |Two-Toed Sloth

مقدمه

تنبل دو پنجه ای، تنبل‌ترین پستاندار روی زمین است. این حیوان به قدری بی‌تحرک است که جلبک‌ها روی پوست خز مانند او رشد می‌کنند. این گیاهان پوشش سبزی به او می‌دهند که به استتارش در میان درختان جنگل‌های بارانی آمریکای مرکزی و جنوبی، که محل زندگی اوست، کمک می‌کند.

 

خصوصیات تنبلهای چند پنجه ای

تنبل ها از روی تعداد پنجه‌های بلند و برجسته‌ی هر پایشان مشخص می‌شوند. دو گونه‌ی دو پنجه و سه پنجه از این حیوانات وجود دارد.تنبل های دو پنجه ای برای زندگی در نوک درختان ساخته‌شده‌اند. آن‌ها بیشتر روز را در ارتفاع و به حالت آویزان از درخت طی می‌کنند. این کار را با کمک پنجه‌های قدرتمندشان انجام می‌دهند. ( حتی دیده شده است که جسد تنبل دو پنجه ای همچنان به صورت معلق بر روی شاخه باقی مانده است.

 

نحوه خواب و نوع غذای تنبل ها

 این حیوانات روی درختان می‌خوابند. خواب آن‌ها بسیار زیاد است _ 15 تا 20 ساعت در روز _حتی زمانی که بیدار می شوند نیز اغلب ساکن باقی می مانند، تنبل ها به طور کلی حیوانات ساکتی هستند. آن‌ها شب‌ها، ریشه، برگ و میوه‌ی درختان را خورده و تقریباً همه‌ی آب مورد نیاز خود را از گیاهان آبدار تأمین می‌کنند.

 

جفت گیری تنبل ها

تنبل دو پنجه ای در حالت معلق از درخت جفت‌گیری کرده و فرزندان خود را به دنیا می‌آورند. بچه‌های کوچک اغلب در حالیت چسبیده به مادرشان دیده می‌شوند. آن‌ها در طول 5 هفته اول زندگی خود به این شکل جابجا می‌شوند.

 

زندگی تنبل ها بر روی زمین 

در روی زمین پاهای ابن حیوان هیچ نیرویی نداشته و پنجه‌های بزرگش مانند یک مانع است. آن‌ها باید پنجه‌های جلویی خود را در زمین فرو کرده و از قدرت  پاهای جلویی برای کشیدن خود روی زمین استفاده کنند. اگر روی زمین به دام بیفتند، هیچ شانسی ندارند تا از مهاجمانی مانند گربه‌های بزرگ فرار کنند . آن‌ها باید با چنگ زدن و زخمی کردن مهاجم از خود دفاع کننداگرچه این حیوانات روی زمین بسیار ناواردند، اما شناگران ماهری هستند. آن‌ها گاهی از شاخه‌ی درختان مستقیماً داخل رودخانه میفتند و به طور موثری با بازوهای بلند خود شنا می کنند.تنبل های دو پنجه ای ، کمی بزرگ‌تر از سه پنجه‌ها است. آن‌ها می‌توانند در اسارت زنده بمانند، ولی گونه های 3 پنجه ای نمی توانند.

 

 1. تنبل دو پنجه ای (Two-Toed Sloth)

  نوع

  پستاندار

  رژیم غذایی

  گیاه خوار

  اندازه

  60 تا 70 سانتی متر

  وزن

  تا حدود 8 کیلوگرم

  اندازه به نسبت یک انسان 2 متری

   تنبل دو پنجه ای

  پراکندگی جغرافیایی

  (مناطق زرد رنگ)

   تنبل دو پنجه ای

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

ویدئوها

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040