۱ آذر ۱۳۹۲

سنجاب | Squirrel

۱ آذر ۱۳۹۲ 4458 بازدیدکننده 2 نظر
سنجاب | Squirrel در این مقاله می خوانید

در این مقاله با تعداد گونه های سنجاب، مکان زندگی  و خلق وخوی آنها آشنا خواهید شد.   ...

سنجاب | Squirrel

گونه های مختلف سنجاب

سنجاب‌ها تقریباً برای همه شناخته‌شده هستند. بیش از 200 گونه سنجاب در سراسر دنیا به استثنا استرالیا وجود دارند. کوچک‌ترین سنجاب، سنجاب قد کوتاه آفریقایی است که از بینی تا دمش 13 سانتی‌متر است. گونه های دیگری، به اندازه هایی می رسند که ممکن است برای کسانی که تنها با سنجاب‌های درختی آشنا هستند بسیار ترسناک به نظر برسد. سنجاب غول‌پیکر هندی تقریباً یک متر طول دارد.

 

مشخصات سنجاب ها

مانند جوندگان دیگر، سنجاب‌ها نیز 4 دندان در جلو دارند که هیچ‌گاه رشد آن ها تمام نشده و به همین دلیل، هیچ‌گاه از ساییده شدن پی در پی از بین نمی روند. سنجاب‌های درختی توسط همه افراد شناخته شده بوده و اغلب در حال جست و خیز از شاخه‌ای به شاخه‌ی دیگر هستند. گونه‌های دیگر در لانه‌های زیرزمینی یا تونل‌ها ساکن‌اند که فصل زمستان را در آنجا در بی‌هوشی به سر می‌برند.

سنجاب‌ها در ارتفاع درختان یا لانه‌های زیرزمینی زندگی می کنند.

 

انواع سنجاب ها

سنجاب‌های زمینی از مغزها، برگ، ریشه، دانه و گیاهان دیگر تغذیه می‌کنند. آن‌ها همچنین حیوانات کوچک نظیر حشرات و کرم‌های صد پا را می‌خورند. این پستانداران کوچک همیشه باید نسبت به درندگان آگاه باشند، زیرا آنها لقمه‌هایی لذیذ با سیستم های دفاعی طبیعی محدودند. گاهی گروهی از سنجاب‌های زمینی با صدای سوت یکدیگر را از وجود خطر آگاه می‌سازند.

سنجاب‌های درختی در بسیاری از مناطق _از جنگل گرفته تا پارک ها_ مشاهده می‌شوند. اگرچه این حیوانات بالارونده‌های فوق‌العاده ای هستند، اما در جستجوی غذاهایی مانند مغزها، بلوط، توت و گل‌ها به زمین می‌آیند. آن‌ها همچنین از پوست درختان، تخم‌مرغ و کودک پرندگان تغذیه می‌کنند. شیره‌ی درخت خوراکی لذیذ برای بعضی گونه‌های سنجابها است.

سنجاب‌های پرنده، سومین گونه وفق پذیر سنجاب‌ها هستند. آن‌ها شبیه پرندگان در آشیانه یا سوراخ‌های درخت زندگی می‌کنند. اگرچه این سنجاب‌ها پرواز نمی‌کنند، اما می‌توانند واقعاً در هوا حرکت کنند. آن‌ها بازوها و پاهایشان را باز کرده و بوسیله پوستی که بین دست و پاهایشان قرار دارد، روی هوا سر خورده و از درختی به درخت دیگر، در هوا جابجا می‌شوند. پوست شلی که اعضا را به بدن متصل می‌کند، سطحی مانند بال را فراهم کرده و به آنها امکان پرش را می دهد. این پرش‌ها می‌تواند تا 46 متر باشد.

 

نوع نگهداری فرزندان 

سنجاب‌های ماده در طول بهار دو تا هشت فرزند به دنیا میاورند. بچه‌ها برای 2 تا 3 ماه نابینا بوده و کاملاً به مادرشان وابسته هستند. مادران ممکن است در طول یک سال چندین بار زایمان داشته باشند، بنابراین جمعیت اکثر سنجاب‌ها زیاد است.

 

 1. سنجاب (Squirrel)

  نوع

  پستاندار

  رژیم غذایی

  همه چیز خوار

  اندازه

  13 تا 91 سانتی متر

  وزن

  14 گرم تا 2 کیلوگرم

  اندازه به نسبت یک فنجان

  سنجاب

  پراکندگی جغرافیایی

  (مناطق زرد رنگ)

  سنجاب

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

ویدئوها

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040