۱ آذر ۱۳۹۲

کفتار خال دار | Spotted Hyena

۱ آذر ۱۳۹۲ 5328 بازدیدکننده 2 نظر
 کفتار خال دار | Spotted Hyena در این مقاله می خوانید

در این مقاله شما می توانید درباره ی خصوصیات رفتاری و نحوه زندگی کفتارهای خالدار آشنا خواهید شد ...

 کفتار خال دار | Spotted Hyena

مشخصات کفتارها

کفتارهای خالدار لاش‌خورهای مشهوری هستند که غذای خود را از باقی‌مانده‌ی غذای درندگان دیگر تأمین می‌کنند. با این حال، این حیوانات سرسخت شکارچیان ماهری نیز بوده که گوزن وحشی و آنتلوپ ها را شکار می‌کنند. آن‌ها همچنین پرندگان، مارمولک‌ها، مارها و حشرات را کشته و می‌خورند.

 

ارتباط انسان با کفتارها

در آفریقا با جمعیت بسیار زیاد آن، انسان ها و کفتارها باهم در ارتباط مستقیم هستند. در حقیقت مردم ماسایی در کنیا و تانزانیا، اجساد خود را برای مصرف به کفتارها می‌دهند. این حیوانات جسور و باهوش به بسیاری از مغازه‌های فروش غذا و محصولات کشاورزی حمله کرده و برای مرگ بسیاری از احشام و بعضی انسان‌ها مقصر شناخته می‌شوند. در بسیاری از مناطق آن‌ها به علت اینکه عاملی مخرب‌اند، به شدت شکار می‌شوند.

 

گونه های مختلف کفتارها

در میان سه گونه از کفتارها، کفتارهای خالدار بزرگ‌ترین نوع هستند. کفتارهای قهوه‌ای و راه‌راه دو نوع دیگر می‌باشند. اگرچه کفتارها به سگ‌ها شبیه‌ترند، اما بیشتر با گربه‌ها هم خانواده هستند. آن‌ها در سراسر آفریقا و در شرق از عربستان تا هند پراکنده‌اند. کفتارهای خالدار باهم در گروه‌های بزرگی زندگی می‌کنند که می‌تواند شامل 80 کفتار باشد. این گروه‌ها توسط ماده‌ها رهبری می‌شوند.

 

خلق و خوی کفتارها و نحوه زندگی آن ها

کفتارهای خالدار دارای حس شنوایی خوب و بینایی قوی در شب هستند. آن‌ها سریع بوده و می‌توانند مسافت‌های زیادی را بدون خستگی بدوند. اعضای گروه به خوبی باهم همکاری می‌کنند تا عضوی از گروه شکار که بیمار یا ضعیف است را جدا کرده و شکار کنند. کفتارها اغلب سر غذای شکار شده با هم ستیزه می کنند، چه بین گروه خود، و چه با حیوانات قوی دیگر مانند شیرها.کفتارهای خالدار بسیار پر سر و صدا بوده و صداهای گوناگونی را تولید می‌کنند، که صدایی مانند خندیدن که لقب کفتارهای خندان را به آنها داده است نیز از جمله آن صداها می باشد.

 

 1. کفتار خال دار (Spotted Hyena)

  نوع

  پستاندار

  رژیم غذایی

  همه چیز خوار

  طول عمر متوسط در حیات وحش

  تا 25 سال

  اندازه

  سر و بدن، 86 تا 150 سانتی متر . دم 25 تا 26 سانتیمتر

  وزن

  50 تا 86 کیلوگرم

  اندازه به نسبت یک انسان 2 متری

  کفتار خال دار

  پراکندگی جغرافیایی

  (مناطق زرد رنگ)

  کفتار خال دار

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

ویدئوها

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040