۱ آذر ۱۳۹۲

خرس تنبل |Sloth Bear

۱ آذر ۱۳۹۲ 7367 بازدیدکننده 1 نظر
 خرس تنبل |Sloth Bear در این مقاله می خوانید

در این مقاله شما با نحوه و محل زندگی خرس تنبل و خلق و خو و گونه های مختلف آن آشنا خواهید شد ...

 خرس تنبل |Sloth Bear

مقدمه

خرس تنبل پشمالو، کثیف، ژولیده و منزوی، جنگل‌های جنوب آسیا را محل زندگی خود کرده است. این خرس با در آوردن صداهای خرناس و خر خر، اغلب  شب‌ها به تنهایی در جستجوی حشرات و میوه‌ی تازه سرگردان است.

 

نحوه تغذیه خرس تنبل

خرس‌های تنبل عمدتاً از موریانه و مورچه‌ها تغذیه کرده و با به‌کارگیری روشی بسیار خوب آن‌ها را از زمین خارج می‌کنند. پنجه‌های بلند و منحنی شکل آن‌ها برای رسوخ به لانه‌های تپه مانند که گاهی به سختی سنگ است استفاده می‌شود. زمانی که  راهی باز شد، آنها خاک اضافی را کنار زده و با صدای زیاد، حشرات را از میان سوراخی که بین دندان‌های جلویی‌شان قرار دارد مک می‌زنند. برای این کار آنها سوراخ بینی خود را بسته و از لب‌هایشان مانند یک لوله‌ی خلأ استفاده می‌کنند.

به جز حشرات، خرس‌های تنبل از گونه های زیادی از میوه و گل‌ها همانند انبه، انجیر و آبنوس تغذیه می کنند. آن‌ها حتی ممکن است از یک درخت برای انداختن کندوی زنبور عسل بالا بروند. خرس‌ها از خوردن این عسل روی زمین لذت می‌برند. این عادت باعث شده است که این خرس ها به نام خرس عسل معروف شوند.

 

خلق و خوی خرس تنبل

خرس‌های تنبل مخلوقاتی منزوی و عمدتاً شبگرد می‌باشند. آن‌ها تا حدود 1.8 متر قد می کشند. وزن خرس‌های نر ممکن است تا 140 کیلوگرم برسد، درحالی‌که وزن ماده‌ها حداکثر 95 کیلوگرم است. در هنگام احساس خطر، این حیوانات با ایستادن روی دو پای عقبی و نشان دادن چنگال‌های قدرتمند جلویی‌شان از خود واکنش نشان می‌دهند.

 

خصوصیات خرس تنبل

خرس های تنبل اغلب بدنی سیاه و پشمالو و پوزه‌ای به رنگ کرم دارند. روی قفسه‌ی سینه‌ی آن‌ها اغلب طرحی مانند v یا y مشهود است.پس از یک دوران بارداری 6 تا 7 ماهه، خرس‌ها دو کودک خود را در لانه‌های زیرزمینی  به دنیا می‌آورند. بچه‌ها اغلب پشت مادرشان حمل می‌شوند، این خصیصه‌ای است که در میان خرس‌ها منحصربه‌فرد است.خرس‌های تنبل جزء حیوانات آسیب‌پذیر تلقی می‌شوند. آن‌ها به دلیل کمبود محیط مناسب برای زندگی در خطر هستند. اغلب از خرس‌ها برای  نمایش‌ها استفاده شده و یا به دلیل رفتار خشن و تخریب محصولات کشاورزی شکار می‌شوند.

 

 1. خرس تنبل (Sloth Bear)

  نوع

  پستاندار

  رژیم غذایی

  همه چیز خوار

  طول عمر متوسط در حیات وحش

  تا 40 سال

  اندازه

  1.5 تا 1.8 متر . دم 7 تا 12 سانتی متر

  وزن

  54 تا 141 کیلوگرم

  وضعیت حفاظتی

  در خطر

  اندازه به نسبت یک انسان 2 متری

  خرس تنبل

  پراکندگی جغرافیایی

  (مناطق زرد رنگ)

  خرس تنبل

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

ویدئوها

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040