۱ آذر ۱۳۹۲

شتر بی کوهان آمریکای جنوبی | لاما | LLAMA

۱ آذر ۱۳۹۲ 10672 بازدیدکننده 3 نظر
شتر بی کوهان آمریکای جنوبی | لاما | LLAMA در این مقاله می خوانید

در این مقاله شما با نحوه زندگی، مکان زندگی، نوع تغذیه و خصوصیات شتر بی کوهان یا لاما آشنا خواهید شد. ...

شتر بی کوهان آمریکای جنوبی | لاما | LLAMA

خصوصیات لاما

لاما یا شتر بی کوهان، خویشاوند آمریکای جنوبی شترهاست که کوهان ندارد. این مخلوقات مقاوم، حیواناتی خانگی هستند که توسط انسان‌های رشته‌کوه‌های آند استفاده می‌شوند. انسان‌های بومی، قرن‌ها از این حیوانات برای باربری استفاده می کردند. غالباً آن‌ها می‌توانند بارهایی 23 تا 34 کیلوگرمی را حمل کنند. با این بار آن‌ها می‌توانند مسافت 32 کیلومتر را در یک روز طی کنند. قطارهایی از این شتران باربر، که شامل چند صد شتر است، می‌توانند کالاها را حتی از میان زمین‌های بسیار خشن آند جابجا کنند.

شترهای بی کوهان راغب به باربری هستند اما فقط تا یک حد معین. لامایی که بارش سنگین باشد از حرکت اجتناب می‌کند. در این حال، آنها اکثراً روی زمین خوابیده و ممکن است تا زمانی که بارش کم شود  تف کرده، صدای خش‌خش درآورده و حتی به صاحب خود لگد بزنند.

 

نوع تغذیه لاما

لاماها از علف‌ها تغذیه کرده و مانند گاو غذای خود را برگردانده و آن را نشخوار می‌کند. آن‌ها این توده‌ها را برای هضم کامل قبل از بلعیدن برای مدتی می جوند. شترهای بی کوهان با خوردن گیاهان متفاوتی می‌توانند زنده بمانند و به آب کمی نیاز دارند. این خصوصیات حتی در زمین‌های سخت کوهستانی، آن‌ها را با استقامت و قابل‌اعتماد کرده است.

 

فواید لاماها برای انسان

شترهای بی کوهان در طول زندگی کارهای بیشتری از حمل برای انسان انجام می‌دهند. از پوست آن‌ها چرم تهیه‌شده و از پشمشان طناب و پارچه ساخته می‌شود. مدفوع شتر خشک است و به عنوان سوخت سوزانده می‌شود. حتی گوشت آنها هم قابل استفاده است.

 

 1. لاما (llama)

  نوع

  پستاندار

  رژیم غذایی

  گیاه خوار

  اندازه

  ارتفاع تا شانه 120 سانتی متر

  وزن

  113 کیلوگرم

  اندازه به نسبت یک انسان 2 متری

  شتر بی کوهان

  پراکندگی جغرافیایی

  (مناطق زرد رنگ)

  شتر بی کوهان

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

ویدئوها

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040