۱ آذر ۱۳۹۲

پلنگ خالدار آمریکایی | Jaguar

۱ آذر ۱۳۹۲ 6799 بازدیدکننده 3 نظر
پلنگ خالدار آمریکایی | Jaguar در این مقاله می خوانید

در این مقاله شما با خصوصیات، نوع رفتار، نحوه زندگی پلنگ خالدار آمریکایی آشنا خواهید شد. ...

پلنگ خالدار آمریکایی | Jaguar

محل زندگی پلنگ آمریکایی

پلنگ خالدار آمریکایی (Jaguar) بزرگ‌ترین گربه در آمریکای جنوبی است. آن‌ها زمانی از نقاط جنوبی قاره تا اطراف مرزهای مکزیک وجود داشتند. امروزه تعداد محدودی از این پلنگ ها تنها در نواحی دور افتاده‌ی جنوب و مرکز آمریکا یافت می‌شوند. – خصوصاً در حوزه‌ی رودخانه‌ی آمازون.

 

نقش پلنگ در دوران باستان آمریکا

این حیوانات زیبا و قدرتمند نقشی برجسته در فرهنگ بومیان باستانی آمریکا داشتند. در بعضی آیین ها، جگوار ، خدای شب و پادشاه قدرتمند عالم ارواح تلقی می شد. نام جگوار از زبان بومیان آمریکا گرفته شده و به معنی " کسی که با یک جهش می‌کشد" است.

 

نوع تغذیه پلنگ آمریکایی

برخلاف خیلی از گربه‌های دیگر، جگوارها از آب دوری نمی‌کنند. آن‌ها در واقع شناگران خوبی هستند. رودخانه‌ها شکارهایی مانند ماهی، لاک‌پشت و حیوانات آبزی دیگر را برای آن‌ها فراهم می‌کند. آن‌ها همچنین حیوانات بزرگ‌تر مانند آهوی کوهی، گراز آمریکایی، capybara (نوعی پستاندار شبیه به خوک) و خوک‌های خرطوم دار را می‌خورند. آن‌ها گاهی برای کمین کردن از درختان بالا رفته و شکارهایشان را با یک جهش قدرتمند می‌کشند.

 

خصوصیات پلنگ آمریکایی

جگوارها اغلب پوستی نارنجی یا برنز با نقطه‌هایی مشکی مشخص دارند که به آن "گل و بوته" می‌گویند، زیرا شکل این نقاط شبیه به گل رز است. بعضی از این جگوارها بسیار تیره بوده و به نظر می‌رسد که پوست یکدست و بی نقطه ای دارند، اما این نقاط از فاصله‌ی کم مشهود است.پلنگ خالدار آمریکایی به تنهایی زندگی می‌کند. او محدوده‌ی چند مایلی خود را با ضایعات خود و یا قطع درختان مشخص می‌نماید.

 

زاد و ولد و نحوه نگهداری از فرزندان

ماده‌ها در هر زایمان یک تا چهار بچه‌ به دنیا می آورند که در ابتدا نابینا و درمانده هستند. مادرشان با آن‌ها مانده و از آن‌ها در مقابل حیوانات دیگر حتی پدرشان به شدت دفاع می‌کنند. این بچه‌ها پس از گذراندن حدود دو سال با مادران خود شکار کردن را یاد می‌گیرند.جگوارها به دلیل پوست زیبایشان همچنان شکار می‌شوند. چوپان‌ها گاهی به دلیل حمله‌ی این حیوانات به احشامشان، آن‌ها را می‌کشند.

 

 1. پلنگ خالدار آمریکایی (Jaguar)

  نوع

  پستاندار

  رژیم غذایی

  گوشت خوار

  طول عمر متوسط در حیات وحش

  12 تا 15 سال

  اندازه

  سر و بدن، 1.5 تا 1.8 متر _ دم 70 تا 91 سانتی متر

  وزن

  45 تا 113 کیلوگرم

  وضعیت حفاظتی

  تقریباً در خطر

  اندازه به نسبت یک انسان 2 متری

  پلنگ خالدار آمریکایی

  پراکندگی جغرافیایی

  (مناطق زرد رنگ)

  پلنگ خالدار آمریکایی

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040