۱ آذر ۱۳۹۲

جوجه تیغی | hedgehog

۱ آذر ۱۳۹۲ 4322 بازدیدکننده 2 نظر
جوجه تیغی | hedgehog در این مقاله می خوانید

در این مقاله شما می توانید با نحوه زندگی، نوع تغذیع، محل زندگی و خصوصیات کلی جوجه تیغی آشنا شوید. ...

جوجه تیغی | hedgehog

گونه‌ها و نوع تغذیه جوجه تیغی

15 گونه جوجه‌تیغی در اروپا، آسیا و آفریقا وجود دارند. جوجه‌تیغی‌ها به مناطق غیر سنتی همانند نیوزیلند هم وارد شده‌اند. این حیوانات در میان پرچین‌ها و گیاهان کوچک در جستجوی حیوانات کوچکی که بخشی عمده از غذای آن‌هاست راه باز می‌کنند. حیواناتی مانند حشرات، کرم‌ها، هزارپا، حلزون، موش، قورباغه و مارها جزو رژیم غذایی جوجه تیغی محسوب می شوند.

بعضی افراد از جوجه‌تیغی‌ها به عنوان حیوانات خانگی مفیدی استفاده می‌کنند، زیرا آن‌ها بسیاری از حشرات باغچه ها را شکار می‌کنند. جوجه‌تیغی در هنگام شکار به حس قوی بویایی و شنوایی خود تکیه می‌کند، زیرا بینایی او ضعیف است.جوجه‌تیغی‌ها پوششی از تیغ‌های سفت و تیز دارند. اگر به آن‌ها حمله شود خود را به صورت یک توپ تیغ‌دار در آورده و با این کار مهاجمان را می‌ترسانند. آن‌ها اغلب در طول روز به همین شکل می‌خوابند و شب‌ها به جست و جوی غذا می‌پردازند.

 

نوع رفتار جوجه تیغی در آب و های مختلف

در مناطق سرد، جوجه‌تیغی زمستان را می‌خوابد. در کویرها، در هنگام گرما و خشکسالی، آنها در شرایط مشابهی می‌خوابند که به آن " رخوت تابستانی " گفته می‌شود. در مناطقی با آب و هوای متعادل، آنها تمام سال را فعال باقی می مانند.

 

زاد و ولد و نحوه نگهداری از فرزندان

این حیوانات منزوی تنها برای جفت‌گیری در کنار هم دیده می شوند. آن‌ها هر سال بچه‌دار شده و در هر زایمان یک تا یازده بچه خواهند داشت. بچه‌ها فقط 4 تا 7 هفته با مادرشان می مانند و پس از آن می‌توانند به تنهایی از خود مراقبت کنند. در طول این مدت ماده‌ها از فرزندان خود در مقابل درندگان و حتی نرهایی که ممکن است فرزندان گونه‌ی خود را بخورند محافظت می‌کنند. اگر لانه خراب شود، مادرها هم ممکن است فرزندان خود را بخورند، اگرچه آنها بعضی مواقع آن‌ها را به یک لانه‌ی جدید منتقل می‌کنند.

 

 1. جوجه تیغی (Hedgehog)

  نوع

  پستاندار

  رژیم غذایی

  گوشت خوار

  اندازه

  سر و بدن، 13 تا 30 سانتیمتر . دم 3 تا 5 سانتیمتر

  وزن

  397 تا 1,106 گرم

  اندازه به نسبت یک فنجان

  جوجه تیغی

  پراکندگی جغرافیایی

  (مناطق زرد رنگ)

  جوجه تیغی

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040