۱ آذر ۱۳۹۲

معرفی حیوانات - گوزن شمالی Elk

۱ آذر ۱۳۹۲ 6390 بازدیدکننده 2 نظر
معرفی حیوانات - گوزن شمالی Elk در این مقاله می خوانید

گوزن شمالی که واپیتی ( wapiti = گوزن سفید و شاخ بلند) هم نامیده می‌شود که یک کلمه‌ی بومی آمریکایی به معنای " آهوی روشن" است. گوزن شمالی هم خانواده آهوهای کوهی است اما از دیگر.... ...

معرفی حیوانات - گوزن شمالی Elk

گوزن شمالی که واپیتی ( wapiti = گوزن سفید و شاخ بلند) هم نامیده می‌شود که یک کلمه‌ی بومی آمریکایی به معنای " آهوی روشن" است. گوزن شمالی هم خانواده آهوهای کوهی است اما از دیگر اقوام خود بزرگ‌تر می‌باشد. شاخ گوزن نر ممکن است تا 1.2 متر هم برسد. قد حیوان نزدیک 2.7 متر است.گوزن‌های نر هر ماه مارس شاخ خود را از دست داده و شاخشان در ماه می دوباره رشد می‌کند تا برای فصل جفت‌گیری در تابستان آماده باشد.

 

در اوایل تابستان گوزن‌ها به چراگاه‌های مرتفع خود در کوه‌ها رفته و در آنجا ماده‌ها فرزندان خود را به دنیا  می‌آورند. هر ماده یک بچه به دنیا می آورد. بچه‌ها بیست دقیقه پس از تولد می‌توانند بایستند.در اواخر تابستان در هنگام جفت‌گیری صدای گوزن‌های نر در سراسر کوهستان طنین‌انداز می‌شود. این حیوانات نیرومند شاخ‌های جدید خود را برای مبارزه‌ای به کار می‌گیرند که در آن مشخص می‌شود چه کسی جفت را با خودش ببرد. نرهایی با شاخ‌های بزرگ‌تر که اغلب حیوانات مسن تر هستند، در این جنگ‌ها پیروز شده و به گروه‌های کوچک مسلط می‌شوند.

 

در زمستان، اغلب گوزن‌های واپیتی گروه‌های بزرگ‌تری را تشکیل می‌دهند، اما نرها و ماده ها معمولاً به صورت جدا باقی می مانند. گله‌ها به علف‌زارهای کم ارتفاع تر رفته و در آنجا برای یافتن علف روی برف‌ها پنجه زده و یا از درختچه‌هایی که از زیر برف بیرون آمده اند تغذیه می‌کنند.

 

زمانی گوزن‌های شمالی در سراسر شمال آمریکا یافت می‌شدند اما آن‌ها کشته‌شده و به مناطق دوردست پناهنده شدند. امروزه آن‌ها تنها در شمال غربی آمریکا، خصوصاً در دامنه‌ های کوهستانی همانند پناهگاه بین‌المللی وایومینگ برای گوزن‌ها و یا پارک ملی یلو استون (YellowStone) ساکن هستند. در برخی ایالت‌های شرقی آمریکا، گله‌های کوچکی این گوزن ها به مناطق جنگلی انتقال داده شده اند.

 

 

 1. گوزن شمالی (Elk)

  نوع

  پستاندار

  رژیم غذایی

  گیاه خوار

  طول عمر متوسط در حیات وحش

  8 تا 12 سال

  اندازه

  1.2 تا 1.5 متر

  وزن

  150 تا 500 کیلوگرم

  اندازه به نسبت یک انسان 2 متری

  گوزن شمالی

  پراکندگی جغرافیایی

  (مناطق زرد رنگ)

  گوزن شمالی

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

ویدئوها

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040