۲۸ آبان ۱۳۹۲

بابون | baboon

۲۸ آبان ۱۳۹۲ 5331 بازدیدکننده 2 نظر
بابون | baboon در این مقاله می خوانید

در این مقاله شما می توانید با نحوه زندگی، نوع تغذیه، خلق و خو و خصوصیات بابون ها آشنا شوید. ...

بابون | baboon

خصوصیات بابون ها

5 گونه‌ی مختلف از بابون ها وجود دارند. همه‌ی آن‌ها در آفریقا و عربستان زندگی می‌کنند. بابون ها یکی از بزرگ‌ترین انواع میمون ها هستند که وزن نوع نر آن‌ها بین 15 تا 37 کیلوگرم است. قد آن‌ها بدون در نظر گرفتن دمشان که اندازه های متفاوتی دارد، بین 60 تا 102 سانتی‌متر است.  بابون ها اغلب دشت‌های بی درخت و محیط‌های مشابه را ترجیح می‌دهند، اگرچه تعداد کمی از آن‌ها در جنگل استوایی زندگی می‌کنند.

 

نوع تغذیه بابون ها

مانند بسیاری از میمون‌های دنیای قدیم، بابون ها، دم چسبنده ندارند اما می توانند برای خوابیدن، غذا خوردن و یا مراقبت در برابر خطر از درخت بالا می روند.بابون ها در خوردن بسیار فرصت‌طلب بوده و عاشق محصولات کشاورزی هستند، در نتیجه برای بسیاری از کشاورزان آفریقایی به عنوان حیواناتی مخرب به حساب می‌آیند. آن‌ها میوه، علف، دانه و ریشه‌ی درختان را می‌خورند اما علاقه‌ی زیادی هم به گوشت دارند.بابون ها از پرندگان، جوندگان و حتی پستانداران کوچک مانند بز کوهی و گوسفند نیز تغذیه می‌کنند.

 

گونه های مختلف بابون ها

4 گونه از بابون ها ( خاکستری تیره، زیتونی، زرد و گینه ای) ، به عنوان میمون‌های دم کوتاه  دشت‌های هموار شناخته‌شده‌اند. این میمون‌ها گروه‌های بزرگی را تشکیل می‌دهند که شامل ده‌ها و گاه صدها میمون است. این گروه‌ها با سیستم سلسله مراتبی پیچیده‌ای که دانشمندان را مجذوب خود کرده است حکمرانی می‌شوند. میمون‌ها ساعت‌های بی‌شماری را صرف تیمار کردن یکدیگر کرده تا حشرات و پوست‌های مرده را از هم دور کنند.

پنجمین گونه بابون ها، هامادریاس (hamadryas) است که در کناره‌های دریای سرخ در آفریقا و عربستان زندگی می‌کنند. این حیوانات صخره‌ای ( محل زندگی آن‌ها صخره‌هاست) در طول روز در میان علف‌ها پراکنده بوده و شب‌ها در گروه‌های کوچکی دوباره دور هم جمع می‌شوند.

 

 1. بابون (baboon)

  نوع

  پستاندار

  رژیم غذایی

  همه چیز خوار

  طول عمر متوسط در حیات وحش

  30 سال

  اندازه

  سر و بدن 60 تا 86 سانتی متر - دم 41 تا 58 سانتی متر

  وزن

  22 تا 37 کیلوگرم

  اندازه به نسبت یک انسان 2 متری

  بابون

  پراکندگی جغرافیایی

  (مناطق زرد رنگ)

  بابون

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

ویدئوها

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040