۲۸ آبان ۱۳۹۲

شیر آسیایی | Asian Lion

۲۸ آبان ۱۳۹۲ 5238 بازدیدکننده 2 نظر
شیر آسیایی | Asian Lion در این مقاله می خوانید

در این مقاله شما می توانید با نحوه زندگی، نوع تغذیه، خلق و خو و خصوصیات رفتاری شیر آسیایی آشنا شوید. ...

شیر آسیایی | Asian Lion

مکان زندگی شیرهای آسیایی

تقریباً تمام شیرهای وحشی در صحرای آفریقا زندگی می‌کنند، اما نسل کوچکی از این موجودات در جنگل گیر (Gir) در هند وجود دارند. شیرهای آسیایی و آفریقایی زیر گونه‌هایی از یک گونه‌ی یکسان می‌باشند.شیرهای آسیایی، زمانی از خاور میانه تا هند موجود بودند. امروزه، فقط حدود 200 تا 260 عدد از این حیوانات باشکوه زنده مانده‌اند. جنگل‌های خشک گیر که درخت‌هایی ساج تشکیل شده اند، روزگاری شکارگاهی شاهانه بوده‌اند. امروزه آنها مناطق محافظت‌شده‌ای هستند که شیرهای آسیا به سختی در آنها تحت مراقبت قرارگرفته‌اند. علاوه بر این شیرها، 200 شیر آسیایی دیگر نیز در باغ‌وحش‌ها نگهداری می‌شوند.

 

خصوصیات شیرهای آسیایی

شیرها، تنها گونه از گربه‌سانان هستند که به صورت گروهی زندگی می‌کنند. هر گروه معمولا شامل 3 شیر نر، حدود 12 ماده و فرزندان آن‌هاست. همه‌ی شیرهای ماده با یکدیگر در ارتباط‌ هستند و توله های ماده معمولاً در گروه باقی می مانند. نرهای جوان در نهایت گروه را ترک کرده و ممکن است با شکست دادن شیرهای نری که سرپرستی یک گروه دیگر را بر عهده دارند، گروه خودشان را تشکیل دهند.

 

نحوه شکار شیرهای آسیایی

فقط شیرهای نر یال‌ (رشته‌ای از موها که اطراف سر آن‌ها را پوشانده است) در می آورند . نرها از قلمرو گروه محافظت می‌کنند. این حیوانات با ادرار  قلمرو خود را مشخص کرده و با غرش های تهدید آمیز یا حمله کردن، جلوی تجاوز حیوانات دیگر به قلمرو خود را می گیرند.شیرهای ماده شکارچیان اصلی گروه هستند. آن‌ها اغلب برای شکار پستانداران بزرگ باهم همکاری می‌کنند.

شیرها بعد از شکار، با رعایت کردن ترتیبی که معمولاً کودکان در انتهای آن قرار میگیرند، دعوا بر سر خوردن حیوان شکار شده را از بین می برند. شیرهای جوان تا حدود 1 سالگی در شکار نقشی ندارند. شیرها در صورت یافتن فرصت مناسب، به تنهایی شکار کرده و یا لاشه ها را از کفتارها یا سگ‌های وحشی می‌ربایند.

 

 1. شیر آسیایی (Asian Lion)

  نوع

  پستاندار

  رژیم غذایی

  گوشت خوار

  طول عمر متوسط در حیات وحش

  16 تا 18 سال

  وزن

  120 تا 226 کیلوگرم

  وضعیت حفاظت

  در خطر

  اندازه به نسبت یک انسان 2 متری

  شیر آسیایی

  پراکندگی جغرافیایی

  شیر آسیایی

   

 2.  

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

ویدئوها

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040