۲۸ آبان ۱۳۹۲

خرگوش قطبی|arctic hare

۲۸ آبان ۱۳۹۲ 7678 بازدیدکننده 0 نظر
خرگوش قطبی|arctic hare در این مقاله می خوانید

در این مقاله شما با نحوه زندگی، نوع تغذیه، خلق و خو و خصوصیات خرگوش قطبی آشنا خواهید شد ...

خرگوش قطبی|arctic hare

خصوصیات خرگوش قطبی

خرگوش قطبی در شرایط سخت دشت‌های بی درخت قطبی در شمال آمریکا زندگی می‌کند. خرگوش‌های قطبی زمستان را نمی‌خوابند اما با یکسری رفتارها و فیزیک انطباقی بدن خود، از این سرما جان سالم به در می‌برند. آن‌ها پوشش ضخیمی از خز داشته و نسبت اندازه بدن به حجم خز آنها کوچک است که این امر باعث نگه داشتن گرمای بدن آنها می شود. این خرگوش‌ها بعضی مواقع پناهگاهی در برف‌ها ساخته و برای به اشتراک گذاشتن گرما، دور هم جمع می‌شوند.

خرگوش قطبی کمی از دیگر خرگوش‌ها بزرگ‌تر بوده و اغلب پاهای عقبی و گوش‌های بلند تری دارد. مانند دیگر خرگوش‌ها، خرگوش قطبی سریع بوده و می‌تواند با سرعت 60 کیلومتر در ساعت جهش کند. در زمستان پوشش سفید براقشان یک استتار خوب برای آن‌ها در میان یخ و برف‌هاست. در بهار رنگ آن‌ها به آبی مایل به خاکستری تغیر می‌کند که تقریباً شبیه به صخره‌ها و گیاهان اطراف است.

 

جفت گیری و زاد و ولد خرگوش های قطبی

خرگوش‌های قطبی بعضی مواقع انزواطلب هستند اما می‌توان آن‌ها را در گروه‌های ده‌تایی، صدتایی و یا حتی هزارتایی هم دید. برخلاف سایر پستانداران، این حیوانات در طول فصل جفت‌گیری پراکنده‌تر هستند. حیوانات جفت شده و هر کدام قلمرو جفت‌گیری خود را معین می‌کنند. ممکن است یک نر بیشتر از یک ماده را با خود داشته باشد.ماده‌ها در بهار یا اوایل تابستان، یک زایمان دارند. دو تا هشت فرزند آن‌ها به سرعت رشد کرده و تا ماه سپتامبر شبیه والدین خود می‌شوند. آن‌ها در سال آینده برای جفت‌گیری آماده هستند.

 

نوع تغذیه خرگوش های قطبی

ممکن است در نواحی قطبی غذا کمیاب باشد، اما خرگوش‌ها با خوردن گیاهان چوبی، خزه‌ها و گل سنگ ها زنده می مانند. آن‌ها برای یافتن این غذاها در زمستان ممکن است مجبور به کندن برف‌ها شوند. در فصول دیگر آن‌ها جوانه، توت، برگ، ریشه و پوست درختان را می‌خورند.

 

دلایل انقراض خرگوش های قطبی

از قدیم، خرگوش‌های قطبی برای بومیان آمریکا مهم بودند. این حیوانات فراوان، به عنوان منبع غذایی و همچنین به دلیل خزشان که در لباس‌ها استفاده می‌گردد شکار می‌شوند.

 

 1. خرگوش قطبی (Arctic Hare)

  نوع

  پستاندار

  رژیم غذایی

  گیاه خوار

  اندازه

  سر و بدن 48 تا 67 سانتی متر . دم 3 تا 8 سانتی متر

  وزن

  3 تا 7 کیلوگرم

  اندازه به نسبت یک انسان 2 متری

  خرگوش قطبی

  پراکندگی جغرافیایی

  (مناطق زرد رنگ)

  خرگوش قطبی

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

ویدئوها

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040