۲۸ آبان ۱۳۹۲

شتر عربی | Arabian Camel

۲۸ آبان ۱۳۹۲ 4471 بازدیدکننده 2 نظر
شتر عربی | Arabian Camel در این مقاله می خوانید

در این مقاله شما با نحوه زندگی، نوع تغذیه، خلق و خو و خصوصیات شتر عربی آشنا خواهید شد. ...

شتر عربی | Arabian Camel

شتر عربی چند کوهان دارد؟

سؤال باستانی درباره‌ی شتر این است: یک کوهان دارد یا دو کوهان؟  شترهای عربی که به نام شتر جماز نیز شناخته می‌شوند دارای یک کوهان هستند که از آن به خوبی استفاده می‌کنند. این کوهان نزدیک 36 کیلوگرم چربی را در خود ذخیره می‌کند که زمانی که غذا در دسترس نیست شتر می‌تواند آن را تبدیل به غذا و انرژی نماید. این کوهان قدرتی افسانه‌ای به شترها می‌دهد که می‌توانند نزدیک به 160 کیلومتر را بدون آب در بیابان سفر کنند.

 

راز موفقیت شترها در بیابان

شترها  حتی در دمای بیابان که ممکن است به 40 درجه سانتی‌گراد نیز برسد به ندرت عرق می‌کنند. بنابراین زمانی که آب می نوشند، می توانند برای مدت های طولانی آنرا در خود حفظ کنند. در زمستان، حتی گیاهان کویری ممکن است آنقدر رطوبت در خود داشته باشند که به شتر اجازه دهد برای چندین هفته بدون آب زنده بماند.

با این وجود، زمانی که این حیوانات به آب می رسند، مانند یک اسفنج آن را به خود جذب می‌کنند. یک شتر خیلی تشنه می‌تواند 135 لیتر آب را صرفاً در 13 دقیقه بنوشد.عوامل دیگری نیز موجب موفقیت شترها در بیابان هستند. بینی آن‌ها مانع ورود شن شده و ابروهای پر و دو ردیف مژه  از چشمانشان در مقابل شن‌های بیابان محافظت می‌کند.  لب‌های زمخت و پهن به آن‌ها اجازه می‌دهد تا از گیاهان خشک و خاردار بیابان تغذیه کنند. پاهای پهن و بزرگ شترها به آن‌ها در عبور از زمین بیابان با سنگ‌های درشت و شن‌های بی‌ثباتش کمک می‌کند.

 

نوع ارتباط انسان با شتر عربی

شترهای عربی از حدود 3500 سال پیش رام شده و به عنوان حیوانات باربر ارزش داشتند. آن‌ها در یک روز می‌توانند بار سنگینی را تا حدود 40 کیلومتر حمل کنند. در بعضی فرهنگ‌ها ثروت افراد بر اساس تعداد شترهای آنان سنجیده می‌شود. امروزه، تقریباً تمامی شترهای جهان رام هستند. آن‌ها در شمال آفریقا و جنوب غربی آسیا یافت شده و به استرالیا هم برده شده‌اند.

 

شتر عربی (Arabian Camel)

نوع

پستاندار

رژیم غذایی

گیاه خوار

اندازه

اندازه تا کوهان بیش از 2.1 متر

وزن

تا 726 کیلوگرم

اندازه به نسبت یک انسان 2 متری

شتر عربی

پراکندگی جغرافیایی

شتر عربی  

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040