۲۸ آبان ۱۳۹۲

شیر آفریقایی | African lion

۲۸ آبان ۱۳۹۲ 6535 بازدیدکننده 3 نظر
شیر آفریقایی | African lion در این مقاله می خوانید

در این مقاله شما با نحوه زندگی، نوع تغذیه، خلق و خو و خصوصیات شیر آفرقایی آشنا خواهید شد. ...

شیر آفریقایی | African lion

نحوه زندگی شیرها

شیرها،  تنها گونه از گربه‌سانان هستند که به صورت گروهی زندگی می‌کنند. هر گروه معمولا شامل 3 شیر نر، حدود 12 ماده و فرزندان آن‌هاست. همه‌ی شیرهای ماده با یکدیگر در ارتباط‌ هستند و توله های ماده معمولاً در گروه باقی می مانند. نرهای جوان در نهایت گروه را ترک کرده و ممکن است با شکست دادن شیرهای نری که سرپرستی یک گروه دیگر را بر عهده دارند، گروه خودشان را تشکیل دهند.

 

خصوصیات شیر آفریقایی

فقط شیرهای نر یال‌ (رشته‌ای از موها که اطراف سر آن‌ها را پوشانده است) در می آورند . نرها از قلمرو گروه محافظت می‌کنند. این حیوانات با ادرار  قلمرو خود را مشخص کرده و با غرش های تهدید آمیز یا حمله کردن، جلوی تجاوز حیوانات دیگر به قلمرو خود را می گیرند.شیرهای ماده شکارچیان اصلی گروه هستند. آن‌ها اغلب برای شکار پستانداران بزرگ همانند آنتلوپ و گورخر باهم همکاری می‌کنند. در علفزارهای باز، خیلی از این حیوانات از شیرها سریع تر هستند بنابراین کار گروهی فایده بخش خواهد بود.

 

نحوه شکار و محل زندگی شیر آفریقایی

شیرها بعد از شکار، با رعایت کردن ترتیبی که معمولاً کودکان در انتهای آن قرار میگیرند، دعوا بر سر خوردن حیوان شکار شده را از بین می برند. شیرهای جوان تا حدود 1 سالگی در شکار نقشی ندارند. شیرها در صورت یافتن فرصت مناسب، به تنهایی شکار کرده و یا لاشه ها را از کفتارها یا سگ‌های وحشی می‌ربایند.شیرها در طول تاریخ به دلیل شجاعت و قدرتشان ستوده می‌شدند. آن‌ها در سراسر آفریقا، آسیا و اروپا یافت می‌شدند. امروزه به جز شیرهایی آسیایی که در جنگل‌های گیر هند وجود دارند، شیرها تنها در قسمت‌هایی از صحرای آفریقا یافت می‌شوند.

 

 1. شیر آفریقایی

  نوع

  پستاندار

  رژیم غذایی

  گوشتخوار

  اندازه

  سر و بدن، 1.4 تا 2 متر . دم 67 تا 100 سانتی متر

  وزن

  120 تا 191 کیلوگرم

  وضعیت حفاظتی

  آسیب پذیر

  اندازه به نسبت یک انسان 2 متری

  شیر آفریقایی

  پراکندگی جغرافیایی

  (مناطق زرد رنگ)

  شیر آفریقایی

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040