۲۸ آبان ۱۳۹۲

فیل آفریقایی | African elephant

۲۸ آبان ۱۳۹۲ 14057 بازدیدکننده 6 نظر
فیل آفریقایی | African elephant در این مقاله می خوانید

در این مقاله شما با نحوه زندگی، نوع تغذیه، خلق و خو و خصوصیات فیا آفریقایی آشنا خواهید شد. ...

فیل آفریقایی | African elephant

خصوصیات فیل آفریقایی

فیل‌های آفریقایی بزرگ‌ترین حیوانات روی زمین هستند. این فیل‌ها کمی از نسل آسیایی‌شان بزرگ تر بوده و با گوش‌های بزرگشان که چیزی شبیه به قاره آفریقاست قابل‌شناسایی هستند. فیل‌های آسیایی گوش‌های کوچک‌تر و به شکل دایره دارند.گوش‌های فیل‌ها گرما را بازتاب داده و به خنک شدن این جانوران بزرگ کمک می کنند، با این وجود، گاهی گرمای آفریقا بسیار از حد شدید است. فیل‌ها آب را دوست داشته و از دوش گرفتن با مکیدن آب داخل خرطومشان و پاشیدن آن روی خودشان لذت می‌برند. پس از آن، آنها معمولاً برای حفاظت از پوستشان، خاک را روی پوستشان می‌پاشانند.

 

نقش خرطوم فیل در زندگی آن

خرطوم فیل یک بینی بزرگ است که برای بو کردن، نفس کشیدن، شیپور زدن، نوشیدن و گرفتن اشیا استفاده می‌شود. خرطوم آن‌ها حدود 100,000 ماهیچه دارد. این فیل‌ها دو چیز شبیه به انگشت در انتهای خرطوم خود دارند که از آن برای حمل اشیای کوچک می‌توانند استفاده کنند. (فیل‌های آسیایی یکی دارند)

 

نقش عاج فیل در زندگی آن

هر دو نوع نر و ماده‌ی این فیل‌ها عاج‌هایی دارند که از آن جهت حفاری برای یافت غذا و آب و همچنین برای کندن پوست درختان استفاده می‌کنند. نرها از این عاج برای مبارزه با یکدیگر نیز استفاده می‌نمایند ، اما این عاج ها سبب جذب خطرهای بسیار شدیدتری نیز شده است.

به دلیل ارزش بالای عاج برای انسان‌ها، بسیاری از فیل‌ها برای عاجشان کشته شده اند. این تجارت امروزه غیرقانونی است اما کاملاً متوقف نشده و بعضی از جمعیت های فیل‌های آفریقایی همچنان در خطر هستند.

 

نوع تغذیه فیل آفریقایی

فیل‌ها مقدار زیادی ریشه‌ی درختان، علف‌ها، پوست درختان و میوه می‌خورند. یک فیل بالغ ممکن است تا 136 کیلوگرم میوه در یک روز بخورد.

این حیوانات گرسنه زیاد نمی‌خوابند. آن‌ها در پی یافتن وعده‌های غذایی بزرگی که برای بدن بزرگشان نیاز است مسافت زیادی را طی می‌کنند.

 

زاد و ولد و نحوه نگهداری از فرزندان

فیل‌های ماده به همراه فرزندانشان در گله‌ها زندگی می‌کنند اما نرها به تنهایی در اطراف پرسه می‌زنند.داشتن فرزند برای فیل‌ها تعهد بزرگی ایجاد می کند. فیل‌ها نسبت به سایر پستانداران دوران بارداری طولانی تری داشته که حدود 22 ماه طول می کشد. آن‌ها هر دو تا 4 سال یک بچه‌ به دنیا می آورند. نوزاد فیل در هنگام تولد حدود 91 کیلوگرم وزن و 1 متر قد دارد.

 

نحوه زندگی فیل ها

فیل‌های آفریقایی برخلاف اقوام آسیایی خود به راحتی اهلی نمی‌شوند. آن‌ها از صحرای بزرگ آفریقا تا جنگل‌های بارانی جنوب و غرب آفریقا زندگی می کنند. شمالی ترین فیل‌های قاره در صحرای مالی یافت می‌شوند. گله‌های کوچک و متحرک فیل‌های این صحرا در مسیرهای دایره شکلی به دنبال آب حرکت می‌کنند.

 

 1. فیل آفریقایی

  نوع

  پستاندار

  رژیم غذایی

  گیاه خوار

  طول عمر متوسط در حیات وحش

  تا 70 سال

  اندازه

  ارتفاع تا شانه 2.5 تا 4 متر

  وزن

  2,268 تا 6,350 کیلوگرم

  وضعیت حفاظتی

  تهدید شده

  اندازه به نسبت یک انسان 2 متری

  فیل آفریقایی

  پراکندگی جغرافیایی

  (مناطق زرد رنگ)

  فیل آفریقایی

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

ویدئوها

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040