۱۳ مهر ۱۳۹۹

یادگیری را به کاری لذت بخش و شاد تبدیل کنید

۱۳ مهر ۱۳۹۹ 1087 بازدیدکننده 0 نظر
یادگیری را به کاری لذت بخش و شاد تبدیل کنید در این مقاله می خوانید

به عنوان والدین یا یک مربی، اغلب شاد و مفرح جلوه دادن یادگیری به کودکان و دانش آموزان روندی پرچالش خواهد بود. اگر روش های سنتی آموزش دیگر ان ها را زیاد جذب نمی کند وقت ان رسیده تا به چیزی جدا از این ها فکر کنید. با ایجاد روش هایی خلاقانه و منحصر به خودتان توجه ان ها را به درس جلب کنید. ...

یادگیری را به کاری لذت بخش و شاد تبدیل کنید

یادگیری را فردی کنید

یادگیری

 • باید علایق خاص دانش آموز خود را نیز در نظر داشته باشید.

زمانی که علایق دانش آموزان برای شما مشخص شد ساده تر می توانید ان ها را درگیر درس کرده و در مورد مفاهیم هیجان زده نگه دارید.

به عنوان یک مربی، زمانی گذاشته و از دانش آموزان در مورد سرگرمی ها و علایقشان سوال کنید. در صورت امکان راهی پیدا کنید تا علایق آن ها را در برنامه های درسی بگنجانید. همچنین اجازه دهید آن ها موضوعاتی را پیشنهاد داده یا وسایلی را با خود بیاورند، مانند کتاب ها، بازی ها یا برنامه هایی که از آن لذت برده و می خواهند با دیگر اعضای کلاس به اشتراک بگذارند.

به عنوان والدین، راه هایی پیدا کنید تا علایق بچه ها را با محتوای درسی تلفیق نمایید. اگر در زمینه ی خاصی علاقه ی زیادی دارند می توانید کتاب و برنامه های آموزشی مرتبط با آن پیدا کنید. اگر به موسیقی علاقه دارند می توانید از صفحات موسیقی آموزش استفاده کنید.

 • زمان آموزش به کودکان را طوری سازماندهی کنید که بتوانید نیازهای آن ها را تا حدی تامین کنید.

اینکه فرض کنید همه ی کودکان یکسان و در زمانی مساوی یاد می گیرند غیرمسئولانه خواهد بود. به عنوان والدین و مربیان، باید نیازهای خاص هر کودک را ارزیابی کنید. پیش خودتان بسنجید آیا برای نشستن و ادامه ی درس مشکل دارند. امتحان کنید که چطور می توانند بهتر یاد بگیرند – آیا آن ها با شنیدن یاد می گیرند یا با دیدن یا دانش آموزانی فیزیکی هستند؟ از این اطلاعات برای ساختار دهی به برنامه های درسی در خانه و مدرسه استفاده کنید.

اگر حس می کنید برای نشستن و ادامه ی درس مشکل دارند می توانید به آن ها زمان استراحت زیادی بدهید تا کمی در اطراف بازی کنند. اگر حس کردید بصری یاد می گیرند می توانند تصاویر زیادی را به درس های خود اضافه کنید.

اگر مطمئن نیستید که سبک یادگیری دانش آموز شما چطور است می توانید با استفاده از یک کوییز یا با داشتن یک ارزیابی سریع به ایده ای کلی در این مورد برسید. تست های زیادی برای این کار در فضای آنلاین وجود دارد. اگر منابعی در دسترس ندارید می توانید از افراد متخصص کمک بگیرید.

 • برای ان ها فرصتی ایجاد کنید که از طریق ان خودشان بتوانند به یکدیگر آموزش دهند.

زمانی که شما دانش آموزان را مسئول یادگیری خود یا آموزش دادن به دیگران می کنید بسیار تشویق می شوند تا در بتوانند مطالب را در کامل ترین حالت ممکن یاد بگیرند.

به عنوان یک مربی برای دانش آموزان خود فرصتی را ایجاد کنید که خودشان به هم آموزش بدهند.

به هر دانش آموز موضوع خاصی را داده و از آن ها بخواهید درسی را متناسب با موضوع خود اماده سازند – زمانی که هریک از آن ها برای آموزش دادن آماده بود از او بخواهید در گروه های کوچک و یا در مقابل تمام کلاس موضوع را به شاگردان دیگر تدریس کند.

 

 • خودتان را در روند یادگیری فرزند یا دانش آموزتان درگیر کنید.

زمانی که کودک شما یا دانش آموزتان در حال مطالعه کرده و شرکت در فعالیت های درسی می باشد شما نیز با او همراه شوید. اگر بتوانید فردی فعال در روند تحصیلی او باشید می وانید عادات مربوط به مطالعه و مهارت های حل مشکل را برای او مدل سازی کرده و به او نشان دهید که چقدر از یادگیری مطلبی جدید احساس شادی و رضایت دارید.

زمانی جداگانه برای هریک از آن ها بگذارید. اغلب کودکان دوست دارند توجه شخصی ببینند زیرا باعث می شود حس کنند فرد مهمی هستند. وقتی که شما نیاز کودک به دیده شدن را برآورده می کنید به احتمال بیشتری او درس ها را قبول کرده و تمرین می کند.

وقتی که کودک شما در سکوت نشسته و مشغول مطالعه ی درس های خود است از این فرصت استفاده کرده و شما نیز کمی برای خودتان مطالعه داشته باشید.

یادگیری را روندی در دسترس و مناسب کنید.

یادگیری

 • فرصت هایی را برای یادگیری به شکل عملی ایجاد کنید.

کودکان زمانی که دست ها و مغزشان به طور همزمان مشغول و درگیر باشد بهتر یاد می گیرند. این کار با ایجاد درس ها و فعالیت هایی محقق می شود که در آن نیاز است کودک صحبت کرده، گوش داده و حرکت داشته باشد. این نوع از درس ها و فعالیت ها برای تمام دانش آموزانی مفید است، چه آن ها که بصری یاد می گیرند یا شنیداری و یا با فعالیت.

می توانید بیشتر از کارهای دستی و هنری در درس های خود استفاده کنید.

دانش آموزان را بر اساس علایق و نقاط قوت شان دسته بندی کنید. برای آن ها فعالیت هایی را ایجاد نمایید که اجازه می دهد موضوع درس را به شکلی که خودشان دوست دارند متوجه شوند.

 • دانش آموز را به سفرهای تحقیقی ببرید.

سفرهای درسی این فرصت را به دانش آموزان می دهد تا مفاهیم انتزاعی که در کلاس یاد می گیرند را با چیزهایی در دنیای واقعی ارتباط دهد.

به عنوان یک مربی، باید سفرهای علمی ای را انتخاب کنید که همراه با یادگیری عملی باشند. برای مثال اگر در مورد دولت و ملت درس دارید می توانید آن ها را به ساختمان های مربوطه ببرید.

به عنوان والدین شما این شانس را دارید که از زمان و منابع کمی خلاقانه تر استفاده کنید. می توانید فرزند خود را به موزه های هنری بیرون ببرید تا بتواند نقاشی مورد علاقه ی خود را ببیند یا او را به موزه های تاریخ ملی ببرید تا با گذشته ی ملت شما آشنا شود. می توانید او را در کلاس های مهندسی ثبت نام کرده و یا همراه با یکی از دوستان خود به اداره بفرستید.

 • به ان ها اجازه دهید از قدرت تخیل خود استفاده کنند.

به جای محدود کردن یا چک کردن مداوم تخیلات کودک، به او اجازه دهید از خلاقیت خود برای یادگیری استفاده کند. با طراحی کردن درس هایی که به استفاده از کارهای دستی و هنری، نقش بازی کردن یا داشتن فعالیت های مشابه دانش آموز را تشویق می کند خلاقیت او را پرورش دهید.

مثلا اگر در مورد شعبه های قضایی به آن ها آموزش می دهید می توانید یک دادگاه صوری در کلاس داشته باشید.

در مورد کودکان کم سن تر اگر در مورد یک شخصیت تاریخی یاد می گیرند از آن ها بخواهید مانند موضوع مربوطه لباس پوشیده و ارائه ای رسمی تر داشته باشند.

به کودکان آزادی دهید تا به شکل های مختلفی نظرات خود را بیان کنند. با دادن چندین گزینه ی مختلف برای پروژه ها به آن ها اجازه دهید خودشان انتخاب کنند چطور روند یادگیری خود را نشان دهند. برای مثال می توانید برای درس تاریخی بگویید داستان بنویسند، یک نقاشی بکشند یا نمایشی اجرا کنند.

 • با هم بازی های درسی انجام دهید.

یادگیری

بعد از اینکه موضوع خاصی را به دانش آموزان خود یاد داده و یا مفهومی را با کودکتان مطالعه کردید، به ان ها اجازه دهید یک بازی آموزشی انجام دهند که بتوانند با آن اطلاعات خود را تست کنند.

می توانید با یک جستجوی سریع در اینترنت یا دانلود یک برنامه در موبایل خود به سرعت بازی های آموزشی مرتبطی را پیدا کنید.

دانش اموزان را به انجام بازی های تخته ای تشویق کنید.

 • مفاهیم انتزاعی را برای آن ها آشکار سازید.

در طول روند تحصیل، مفاهیم درسی بسیار زیادی به داشن آموزان معرفی می شود که به نوعی به نظر می رسد ارتباطی با زندگی آن ها ندارد. وقتی در حال تدریس درس جدیدی هستید بسیار مهم است که نحوه ی استفاده از این مفاهیم را توسط افراد دیگر در زندگی روزانه برای آن ها شرح دهید.

برای شناخت قوانین ریاضیات و تجاری، می توانید بچه ها را به یک فروشگاه یا کافی شاپ ببرید. از ان ها بخواهید قیمت ها را خوانده، فهرست خریدهای خود را بررسی کرده و بعد ببینند باید چقدر پرداخت کنند.

از ان ها بخواهید مقالات جدید یا برنامه های تلویزیونی که مرتبط با مطلب آموزشی در مدرسه است را پیدا کنند.

از آن ها بخواهید نقش بازی کنند، مثلا او صاحب یک سالن است و هریک از دانش آموزان باید به عنوان یکی از شخصیت های تاریخی مشهور به سالن او بیایند. یا اینکه باهم یک جنگ تاریخی را شبیه سازی کنند.

بازی ها و تکنولوژی را در اموزش دخیل کنید.

یادگیری

 • می توانید پروژه های دیجیتال را تنظیم کنید.

کودکان امروزی در عصر دیجیتال متولد شده اند. آن ها تکنولوژی را دوست دارند و برای استفاده از آن کاملا تطایق پذیر می باشند. از علاقه ی آن ها به تکنولوژی استفاده کرده و آن را در برنامه های درسی وارد کنید.

 • به جای نوشتن دستی، بگذارید تجربیات خود را در کامپیوتر مستند کنند
 • به آن ها اجازه دهید برای تحقیق در مورد چیزی از کامپیوتر یا تبلت استفاده کنند
 • از آن ها بخواهید برای خود وب سایت بسازند، ویدئو درست کرده یا پادکست تهیه کنند.
 • به آن ها اجازه دهید به فایل های صوتی مربوطه گوش کنند.

 • استفاده کردن از تکنولوژی در درس ها.

به عنوان مربی یا والدین کودک، می توانید با استفاده از علاقه ی او به چیزهای دیجیتال آموزش را تبدیل به کاری شادتر کنید.

برای ارائه دادن درس ها می توانید از ابزارهای دیجیتال کمک بگیرید.

اگر شما یک معلم هستید می توانید در بین تدریس ویدئوهای آموزشی کوتاهی داشته باشید. اگر از والدین بچه ها هستید می توانید از ویدئوهای آموزشی کوتاه در مورد مفاهیمی که فرزند شما با آن مشکل دارد کمک بگیرید.

 • برنامه های آموزشی را نگاه کرده یا گوش دهید.

به عنوان یک مربی یا والدین، می توانید از وسایل کمکی مرتبط با تدریس استفاده کرده و یا به شکل سنتی از راه گوش دادن جلو رفته و از ویدئوها، پادکست ها و فایل های صوتی استفاده کنید. دانش آموزانی که در زمان تدریس به نظر می رسد زیاد توجه ندارند شاید با استفاده از ابزارهای – بصری – شنیداری – بیشتر درگیر درس شوند.

می توانید فیلم هایی که متناسب با محتوای آموزشی است را برای آن ها پخش کرده و باهم نگاه کنید.

به عنوان جایزه برای کامل کردن یک پروژه، می توانید برنامه ای متناسب را برای آن ها پخش کنید.

 • به آن ها اجازه دهید بازی های کامپیوتری داشته و از برنامه های آموزشی استفاده کنند.

برنامه های اموزشی و بازی های الکتریکی همگی نقش برجسته ای در آموزش مهارت ها و مفاهیم پایه به دانش آموزان به دست آورده اند. وقتی از این ابزارها به عنوان مکملی برای روش های سنتی یادگیری استفاده شود، این ابزارهای یادگیری می توانند کارایی دانش آموز در کلاش را بهبود بخشند. از دیگر فواید آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهبود مهارت های آموزشی در کودکان
 • ببود قابلیت انتقال مطالب و قابلیت استفاده از آن ها
 • قرار گرفتن در معرض روش های دیگر برای آموزش
 • استفاده ی بهینه از زمان بیکاری


 

https://www.wikihow.com/Make-Learning-Fun

 

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040