۲۴ اسفند ۱۳۹۳

خواندن چشم‌ها: زبان چشم‌های انسان

۲۴ اسفند ۱۳۹۳ 8410 بازدیدکننده 0 نظر
خواندن چشم‌ها: زبان چشم‌های انسان در این مقاله می خوانید

توانایی خواندن افکار افراد توسط حرکات چشم آن‌ها، در حدود سن چهارسالگی در ما شکل می‌گیرد. اما چیزهای بسیار بیشتری وجود دارد که می‌توانید با نگاه کردن به چشمان افراد در مورد آن‌ها بگویید. ...

خواندن چشم‌ها: زبان چشم‌های انسان

آیا امکان دارد با نگاه کردن به چشم‌های یک نفر، افکار او را بخوانیم؟

اگر شما می‌دانستید که آن شکلک های خنده‌دار کوچکی که در زمان کودکی خود می‌کشیدید، تبدیل به یک تجارت بزرگ در حال حاضر خواهد شد، قطعاً می‌توانستید به ثروت خیلی زیادی برسید. لازم نبود هیچ‌کس به شما بگوید که ابروهایی که جهت پایین دارند به معنی عصبانیت، جهت بالا به معنی ناراحتی، و ابروهای قوسی به معنی تعجب هستند. شما به‌صورت فطری می‌دانستید که چشم‌ها حرف‌های زیادی در مورد احساسات و یا افکار افراد می‌زنند.

 

چپ مغزی یا راست مغزی؟

خواندن زبان بدن از چشم

جهت نگاه کردن افراد به‌تنهایی می‌تواند اطلاعات بسیار زیادی ازآنچه پشت پیشانی آن‌ها در حال اتفاق افتادن است در اختیار شما قرار بدهد. حرکات مزدوج جانبی چشم یا همان CLEMS، حرکات غیرارادی چشم به سمت چپ یا راست هستند و می‌توانند نشان بدهند که آیا فرد، طرز تفکر نمادین یا بصری دارد. در یک مطالعه انجام‌شده در سال 1999 مشخص شد که مردم عمدتاً یا به سمت چپ و یا به سمت راست خود نگاه می‌کنند و75٪ حرکات چشم آن‌ها در یکی از این دو جهت است. این نشانه خوبی برای تشخیص این مسئله است که آیا شما با یک فرد تحلیلی چپ مغز که عمدتاً به سمت راست خود نگاه می‌کند، و یا یک شخص راست مغز خلاق که احتمالاً بیشتر به سمت چپ خود نگاه کند، طرف هستید.

 

چشمان دروغ‌گو

خواندن زبان بدن از چشم

زمانی که شما به دنبال بررسی الگوی فکری فرد نبوده، بلکه مستقیماً از آن‌ها سؤالی می‌پرسید، داستان کمی فرق می‌کند. شما با توجه به جهت نگاه کردن افراد، می‌توانید متوجه شوید که آیا آن‌ها در حال ساخت جواب (دروغ گفتن) هستند، و یا در حال به خاطر آوردن اتفاقات. یعنی اگر شما از آن‌ها بخواهید که یکی از تجربیات خود را شرح بدهند، و آن‌ها قبل از پاسخ به بالا و چپ (از دیدگاه شما) نگاه کنند، احتمالاً به‌جای به خاطر آوردن اتفاقات، در حال ساختن آن‌ها هستند. نگاه کردن به سمت پایین هم می‌تواند نشان‌دهنده احساس گناه و یا خجالت باشد، زیرا شخص می‌داند که توضیحات وی اشتباه است.

 

البته در زمان استفاده از این نشانه‌ها باید مراقب باشید. آن‌ها نشانه هستند ولی بدون خطا  نیستند. طبق یک مقاله منتشرشده توسط یکی از اساتید روان‌شناسی دانشگاه ویرجینیا، افراد توانایی خود را در خواندن زبان بدن، خیلی بیشتر ازآنچه که واقعاً هست تصور می‌کنند.

بسیاری از افراد اشتباهاً فکر می‌کنند که "چشمان بی‌ثبات" به معنی دروغ گفتن فرد است. زبان بدن فرد زمانی که از خود در برابر اتهام دروغ گفتن دفاع می‌کند، شبیه زبان بدنی است که در زمان دروغ گفتن دیده می‌شود. به همین دلیل قانون سرانگشتی برای نتیجه‌گیری از زبان بدن، این است که قبل از نتیجه‌گیری، حداقل چهار نشانه برای یک الگوی فکری (مثلاً دروغ گفتن) باید وجود داشته باشد.

 

چشم‌ها با حس‌های بدن ارتباط دارند.

خواندن زبان بدن از چشم

روش نگاه کردن یک فرد همچنین می‌تواند به شما بگوید که آن‌ها در وضعیت فکری بصری، شنیداری، یا حرکتی هستند.

وضعیت بصری به این معنی است که فرد افکار خود را با تصاویر پشتیبانی می‌کند. در این وضعیت، چشم‌ها یا به سمت بالا و یا به جلو نگاه کرده و نامتمرکز هستند.

در وضعیت شنیداری، افکار توسط صداها شرح داده می‌شوند. در این مواقع، فرد به کنار خود (جهت گوش‌ها) نگاه می‌کند.

وضعیت تفکر جنبشی، به این معنی است که فرد در حال شرح دادن احساسات خود با شما است. در این وضعیت چشم‌ها عموماً به سمت پایین نگاه می‌کنند. در ترکیب این دانش با چیزی که پیش‌ازاین یاد گرفتید، شما الآن لازم است که چند نشانه دیگر را نیز در نظر بگیرید تا تشخیص بدهید که آیا این نشانه احساس گناه فرد است یا نشانه یک درون‌نگری عمیق.

 

چشم‌ها در روابط بین شخصی

خواندن زبان بدن از چشم

اگر شخصی مستقیماً به چشم‌های شما نگاه کند، احتمالاً تصور می‌کنید که بیشتر سلطه‌گر است تا سلطه‌پذیر. بر اساس یک مقاله که در ژورنال روان‌شناسی شخصی و اجتماعی به چاپ رسید، بسیاری از افراد به‌اشتباه فکر می‌کنند که نگاه مستقیم به معنی سلطه‌گری فرد است. درواقع قضیه برعکس است: فرد سلطه‌پذیرتر بیشتر احساس نیاز می‌کند که به فرد مقابل توجه کند و برای بررسی عکس‌العمل آن‌ها، بیشتر به چشمان فرد مقابل نگاه می‌کند. حرکات چشم در کنار موارد دیگر زبان بدن (مثلاً بازی کردن بیشتر فرد غالب با وسایل، به نسبت فرد سلطه‌پذیر)، می‌توانند در تشخیص این مسئله بیشتر به شما کمک کند.

همچنین حرکات چشم بین دو نفر، می‌تواند سطح رابطه آن‌ها را با هم مشخص کند. به طول مثال، در روابط نزدیک و عاشقانه، حرکات چشم افراد الگوی مثلثی دو چشم و دهان، یا دو چشم و تمام بدن  را دنبال می‌کند (یعنی نگاه فرد بین دو چشم و دهان فرد مقابل، یا دو چشم و بقیه بدن فرد مقابل می‌گردد). در این الگو، سرعت پلک زدن چشم نیز بیشتر شده و مردمک‌ها نیز گشاد می‌شوند (که نشان‌دهنده علاقه است). فرد مقابل نیز به‌صورت غیرارادی الگوی پلک زدن فرد را دنبال می‌کند.  

در روابط کاری، تماس چشمی در یک سطح نسبتاً ثابت باقی می‌ماند و پائین مثلث نگاه، پل بینی خواهد بود. بین دوستان، پائین مثلث، دهان فرد مقابل خواهد بود.

 

نتیجه‌گیری

با استفاده از این موارد می‌توانید تنها با استفاده از حرکات چشم فرد، جهت‌گیری افکار او را تشخیص دهید. البته همانند بقیه چیزهای دیگر در مورد زبان بدن، این موارد نیز 100% قطعی نیستند و نباید سریع نتیجه‌گیری کنید.


 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040