۶ آبان ۱۳۹۳

با همسایه پر سر و صدا چه کنیم؟

۶ آبان ۱۳۹۳ 23381 بازدیدکننده 2 نظر
با همسایه پر سر و صدا چه کنیم؟ در این مقاله می خوانید

آپارتمان نشینی و داشتن همسایه های مختلف گاه باعث آزار و اذیت شما از جانب همسایه ها می شود. آیا می دانید در مقابل اینگونه افراد چه اقدامی انجام دهید؟ ...

با همسایه پر سر و صدا چه کنیم؟

همسایه‌های پر سر و صدا ممکن است واقعاً آزاردهنده بوده و خواب و فعالیت‌های روزانه شما را مختل کنند، اما ممکن است حتی ندانند که برای شما مزاحمت ایجاد کرده‌اند بنابراین معمولاً بهترین کار این است که مؤدبانه برخورد کنید. اگر موثر نبود پس از تلاش‌های اولیه می‌توانید اقدامات شدیدتری انجام دهید، حتماً همسایه‌های دیگر نیز از شما سپاسگزار خواهند بود!

 

مراحل

روش رفتار با همسایه پرصدا

 

1- شرایط را ارزیابی کنید .

پیش از این که کاری انجام دهید چند دقیقه افکار خود را جمع کنید و اگر ممکن است آن‌ها را بنویسید. 

این صدا چیست و چقدر بد است؟ 

آیا سر و صدای همسایه همین یک بار است یا گهگاهی پیش می‌آید یا غالباً وجود دارد؟ 

چقدر دوست دارید مشکل حل شود؟  چه اقدامات ویژه‌ای می‌خواهید انجام دهید؟

 

روش رفتار با همسایه پرصدا

 

2- با همسایه خود صحبت کنید.

همسایه‌تان ممکن است اصلاً از این که چقدر شما را آزاد می‌دهد، مطلع نباشد. 

مؤدبانه و محترمانه برخورد کنید. شرایط واقعی را توضیح دهید. یک راه برای بیان این مسئله این است که بپرسید علت این سروصدا چیست. 

یادآور شوید چه می‌خواهید. 

یک جایگزین یا راهکار پیشنهاد کنید. مثلاً این که آیا ممکن است از هدفون استفاده کنند؟ امکان دارد پس یا پیش از ساعات خاصی از روز سر و صدا را متوقف کنند؟ 

امنیت خود را به خاطر داشته باشید. اگر کمترین نگرانی در مورد امنیت خود دارید یا همسایه‌های خود را نمی‌شناسید، دوست یا همسایه دیگری را با خود همراه کنید. اگر احساس هر گونه تهدیدی کردید، از آنجا بروید. 

 

روش رفتار با همسایه پرصدا

 

3- یادداشت بنویسید.

پیامدهای گفتگویتان را با همه جزئیات و حقایقی که به یاد می‌آورید بنویسید و این کار را فوراً انجام دهید. یادداشت‌های دقیق از عملکرد شما در صورت ادامه مشکل یا شکایت رسمی که ممکن است بعدها بخواهید انجام دهید، می‌تواند مفید باشد و به کمک آن می‌توانید توضیح دهید که سعی کردید خودتان مشکل را حل کنید اما فایده‌ای نداشت. 

 

روش رفتار با همسایه پرصدا

 

4- یک نامه بنویسید.

اگر مشکل همچنان ادامه دارد، نامه‌ای به همسایه خود بنویسید. اگر چه ممکن است به نظر رسمی برسد اما شیوه‌ای موثر و صریح است که شکایت خود را به اطلاع او برسانید.  

زمانی برای نوشتن نامه صرف کنید. همانند برخورد اولی‌تان برای صحبت در این موضوع، در نامه نیز مؤدبانه و محترمانه برخورد کنید و خواسته خود را مطرح کنید. 

یک نسخه کپی از نامه خود نزد خود نگه‌دارید (به عنوان بخشی از ثبت عملکرد و تلاش شما برای حل مسئله). 

 

روش رفتار با همسایه پرصدا

 

5. در دفتر یادداشت ثبت کنید.

هر زمانی که سر و صدای همسایه شما را آزاد می‌دهد آن را یادداشت کنید. نوع و بلندی صدا و مدت زمانی که طول کشیده است و تأثیری که بر شما داشته است را نیز بنویسید. این کار کمک می‌کند هنگام برخورد با همسایه خود به صورت مشخص مسئله را مطرح کنید و در صورت نیاز برای شکایت رسمی آن را به عنوان شواهد ارائه دهید. 

 

روش رفتار با همسایه پرصدا

 

6- واسطه بفرستید.

یک واسطه ممکن است گفتگو بین شما دو نفر یا دو گروه را تسهیل کرده و به شما و همسایه‌تان کمک کند به توافق برسید. 

 

7- با مسئولین محلی تماس بگیرید.

اگر رویکردهای دیگر با شکست مواجه شد با مسئول مربوطه تماس بگیرید و مسئله را با او مطرح کنید. 

 

8- صحبت کردن با همسایه

برای بیشتر مردم صحبت کردن با همسایه و تماس با مسئولین بسیار موثر است اما برخی همسایه‌ها خیلی بد و نامحترم هستند به طوری که باید شیوه‌های دیگری را برای حل مشکل امتحان کرد. این احتمال وجود دارد که به خاطر سر و صدای مهمانی همسایه در نیمه شب نتوانید بخوابید و به پلیس تلفن کنید، او احتمالاً موسیقی را به محض رسیدن پلیس خاموش می‌کند، همین که پلیس رفت دوباره 5 دقیقه بعد موسیقی را روشن می‌کنند. در این موارد اغلب پلیس کار زیادی نمی‌تواند انجام دهد. در این موارد کارهایی می‌توانید انجام دهید که همسایه پر سر و صدای خود را که دائماً به تذکرهای شما ، پلیس و همسایه‌های دیگر بی‌اعتنایی می‌کند، ساکت کنید. 

 

9- نامه بنویسید

نامه‌ای (اگر ترجیح می‌دهید می‌تواند نامه بدون نام باشد) بنویسید که نکات زیر را به تفصیل مطرح کنید.

 

10- تهدید به شکایت کردن

تصریح کنید که گروهی از شما (همسایه‌های ناراضی) گرد هم آمده و این بی‌احترامی نسبت به حقوق دیگران را می‌خواهید متوقف کنید. این به این معنی است که تعدادی بیش از یک نفر از این همسایه مردم‌آزار شکایت دارند و این اهمیت شکایت شما را افزایش می‌دهد (لازم نیست حتماً این قضیه صحت داشته باشد) 

 

11- حقایق را بیان کنید.

مثلاً بگویید که چند نفر از شما مشاغل پر مسئولیتی مانند کار شیفتی از جمله پرستاری دارید که در این کار دادن دارو و مراقبت از بیمار مطرح است و ترجیح می‌دهید که او (همسایه) را درگیر پرونده و شکایت به علت خطاهای ناشی از کمبود خواب نکنید. یا بگویید که یکی از شما مجبور به استفاده از قرص خواب (می‌توانید نام یک برند قرص خواب را بگویید) شده است تا استرس مدیریت کار سخت و کمبود خواب را تحمل کند اما این کار موجب برهم خوردن تمرکز او شده که باز باعث گرفتاری او (همسایه) می‌گردد.  

 

12- حرف خود را با این عبارت تمام کنید که دیگر کافی است.

اگر سر و صدا ادامه پیدا کند شما به صورت جدی و همه با هم علیه او شکایت رسمی انجام می‌دهید که ممکن است منجر به جرایم سنگین و تخلیه منزل (در صورت اجاره‌ای بودن) شوید. (این کار را می‌توانید واقعاً انجام دهید و حتماً موثر است). 

 

13- هزینه ی مالی

تجربه نشان داده است که بهترین راه در این شرایط برای این افراد ایجاد هزینه مالی سنگین است. اگر مشکلی که ایجاد کرده‌اند برایشان هزینه در بر داشته باشد احتمالاً دست از این کار برمی‌دارند. 

 

روش رفتار با همسایه پرصدا

 

توصیه‌ها

به سراغ همسایه‌های دیگر بروید. این احتمال وجود دارد که شما تنها کسی نباشید که مورد آزار قرارگرفته‌اید. اگر خواستید شکایت رسمی انجام دهید،  حمایت آن‌ها را نیز خواهید داشت و احتمال موفقیت شما افزایش می‌یابد. 

اگر شما و همسایه‌تان اجاره‌نشین هستید، نامه یا شکایت خود را به صاحب ملک بفرستید. صداها به خصوص از یک زمان خاصی به بعد ممکن است از نظر صاحب‌خانه مناسب نباشد و با اقدام خود به شما کمک کند. 

اگر همه راه‌ها به شکست انجامید، ممکن است صدای بلند موسیقی شما همسایه‌تان را متوقف کند، اگر چه ممکن است چنین صدایی شما را نیز دیوانه کند!

از حس قضاوت خود استفاده کنید و تصمیم بگیرید کدام اقدامات را انجام دهید. ممکن است درخواست مؤدبانه و دوستانه و گه گاهی تذکری آرام، کاملاً نتیجه‌بخش باشد. اگر احساس تهدید از سمت او کردید یا با شما تهاجمی برخورد کرد بهتر است مستقیماً با مسئولین مربوطه تماس بگیرید. 

سعی نکنید قهرمان باشید. برای تذکر دادن زمان مناسب را انتخاب کنید. 

آرام و منطقی باشید تا در دوری از درگیری و آرام کردن اوضاع موفق باشید. 

 

هشدارها

هنگام شکایت رسمی از همسایه، از مسئولین بخواهید که نامتان فاش نشود. حتی افراد منطقی هم در چنین شرایطی که با مسئولین طرف شده‌اند، ممکن است به دنبال تلافی باشند. 

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040