۳۰ مهر ۱۳۹۳

مطالعه گروهی

۳۰ مهر ۱۳۹۳ 3476 بازدیدکننده 0 نظر
 مطالعه گروهی در این مقاله می خوانید

برای یادگیری یک مطلب جدید یکی از روش های موثر مطالعه گروهی است. در این مقاله با مزایا و ویژگی های یک گروه مطالعه ی موفق آشنا می شوید. ...

 مطالعه گروهی

 

هنگامی که سعی دارید مطالب و مفاهیمی را یاد بگیرید، و هنگام آماده شدن برای آزمون‌ها و بحث‌های کلاسی، مطالعه گروهی می‌تواند سودمند باشد. برای آشنایی با مزایای مطالعه گروهی این مقاله را بخوانید. سپس به خواندن ادامه بدهید تا در مورد چگونگی شروع یک گروه مطالعه و ویژگی‌های یک گروه مطالعه‌ی موفق اطلاعاتی را کسب کنید. در نهایت لازم است که با مشکلات احتمالی یک گروه مطالعه آشنا شوید.

 

مزایای مطالعه گروهی

مطالعه گروهی می‌تواند از چند لحاظ سودمند باشد. مهم‌ترین مزایای آن عبارت‌اند از:

هنگامی که احساس می‌کنید انگیزه‌تان برای مطالعه در حال کم شدن است، یک گروه حامی می‌تواند به شما انگیزه دهد. دیگر اعضای گروه می‌توانند شما را تشویق کنند.

ممکن است تمایلی به سؤال پرسیدن در کلاس نداشته باشید. در گروه کوچک مطالعه سؤال پرسیدن برای شما راحت‌تر خواهد بود.

به دلیل آنکه اعضای گروه به ارائه و مشارکت شما متکی هستند، ممکن است به مطالعه کردن متعهدتر شوید. برای اینکه شما نمی‌خواهید آن‌ها را ناامید کنید.

اعضای گروه در طول جلسات مطالعه به اطلاعات و مفاهیم گوش خواهند داد و در مورد آن‌ها بحث خواهند کرد. این فعالیت‌ها به تجربه‌ی یادگیری شما یک بعد شنوایی قوی را اضافه می‌کند.

ممکن است یک یا چند نفر از اعضای گروه مطلبی را که شما متوجه نمی‌شوید درک کنند. ممکن است آن‌ها مطالبی را مطرح کنند که شما اصلاً در نظر نگرفتید.

می‌توانید از دیگر اعضای گروه عادت‌های مطالعه‌ی جدید و باارزشی را یاد بگیرید.

شما می‌توانید یادداشت‌های کلاسی خود را با یادداشت‌های دیگر اعضای گروه مقایسه کنید تا از صحت نوشته‌های خودتان مطمئن شده و هر مطلبی را که جا انداخته‌اید کامل کنید.

آموزش یا توضیح مطالب و مفاهیم به دیگر اعضای گروه کمک می‌کند که تسلط خود را از مطالب و مفاهیم تقویت کنید.

قبول کنیم که مطالعه کردن می‌تواند گاهی اوقات کسل‌کننده باشد. تعامل با دیگر اعضای گروه می‌تواند مطالعه کردن را لذت‌بخش کند.
 

شروع یک گروه مطالعه

گروه مطالعه

 

گروه‌های مطالعه اتفاقی به وجود نمی‌آیند. کارهایی که باید برای ایجاد یک گروه مطالعه انجام دهید عبارت‌اند از:

با صحبت کردن با همکلاسی‌هایتان قبل از کلاس، در زنگ‌های تفریح، و بعد از کلاس آن‌ها را بشناسید. هنگام انتخاب همکلاسی‌تان برای پیوستن به گروه مطالعه‌ی شما، باید بتوانید به هر یک از سوالهای زیر پاسخ مثبت دهید:

 

آیا این همکلاسی برای عملکرد خوب انگیزه دارد؟

آیا این همکلاسی موضوع درسی را درک می‌کند؟

آیا این همکلاسی قابل‌اعتماد است؟

آیا این همکلاسی تحمل نظرات دیگران را دارد؟

آیا دوست دارید با این همکلاسی همکاری کنید؟

 

تعداد کافی از این همکلاسی‌ها را برای کار کردن با شما در یک گروه مطالعه دعوت کنید تا جایی که یک گروه 3 تا 5 نفره را تشکیل دهید. گروه بزرگ‌تر ممکن است باعث شود که برخی از اعضا از مسئولیت اجتناب کنند، ممکن است منجر به تشکیل چند دسته شود، و ممکن است در آن مسئله مدیریت گروه از یادگیری مهم‌تر شود.

در مورد اینکه چه زمان‌هایی و برای چه مدت جلسه تشکیل دهید تصمیم بگیرید. تشکیل جلسه دو یا سه بار در هفته  احتمالاً بسیار خوب است. اگر جلسه مطالعه‌ی طولانی در نظر می‌گیرید، مطمئن شوید که زمانی را به استراحت اختصاص می‌دهید. جلسه‌ی مطالعه با 60 تا 90 دقیقه معمولاً بهتر است.

در مورد این که جلسه کجا تشکیل شود با یکدیگر تصمیم‌گیری کنید. محلی را برای جلسه در نظر بگیرید که در دسترس بوده و عاری از عوامل بازدارنده و مزاحم باشد.  یک کلاس خالی یا اتاق مطالعه‌ی گروهی در کتابخانه گزینه‌های ممکن هستند.

اهداف گروه را تعیین کنید. اهداف می‌توانند شامل مقایسه کردن و به‌روز کردن یادداشت‌ها، بحث در مورد موضوعات مطالعه، و آماده شدن برای امتحانات باشد.

تعیین کنید که چه کسی برای اولین جلسه‌ی مطالعه سرگروه خواهد بود. همچنین در مورد اینکه  در هر جلسه همان شخص سرگروه خواهد بود، یا سرگروه به نوبت تغییر خواهد کرد تصمیم بگیرید. سرگروه یک جلسه‌ی مطالعه، باید مسئول رسیدن به اهداف آن جلسه‌ی مطالعه باشد.

به صورت واضح برنامه‌ی جلسه‌ی اول مطالعه و مسئولیت‌های هر یک از اعضای گروه برای آن جلسه را تعیین کنید.

فهرستی از اعضای گروه تهیه کنید که شامل اسامی، شماره تلفن، و آدرس ایمیل آن‌ها باشد. اطمینان حاصل کنید که هر یک از اعضای گروه این فهرست را دارند و در صورت لزوم این فهرست را به‌روزرسانی کنید.
 

ویژگی‌های یک گروه مطالعه‌ی موفق

گروه مطالعه‌ی موفق

 

هنگامی که یک گروه مطالعه تشکیل شد، باید برای موفق شدن ویژگی‌های زیر را دارا باشد:

هر یک از اعضای گروه در بحث‌ها شرکت کنند

اعضای گروه به طور فعالانه و بدون آنکه حرف یکدیگر را قطع کنند به یکدیگر گوش دهند. هر بار فقط یک عضو گروه صحبت می‌کند.

دیگر اعضای گروه به طور مشترک برای حل هر نگرانی که توسط یکی از اعضا مطرح‌شده کار می‌کنند.

اعضای گروه وقت‌شناس بوده و آماده به کار می‌آیند. 

گروه بر روی هدف متمرکز مانده و به برنامه جلسه احترام می‌گذارد.

اعضای گروه به یکدیگر احترام می‌گذارند

اعضای گروه اجازه دارند از یکدیگر انتقاد کنند، اما انتقادهای خود را سازنده نگه می‌دارند. این کار می‌تواند اعضای گروه را برای آشکار کردن نقاط ضعفشان تشویق کند تا بتوانند آن‌ها را تقویت کنند.

اعضای گروه اجازه دارند از یکدیگر سؤال بپرسند.

در پایان هر جلسه‌ی مطالعه، برنامه‌ای آماده می‌شود که شامل مسئولیت‌های خاص اعضای گروه برای جلسه‌ی بعدی است.

مهم تر از همه، این نگرش مثبت که "می‌توانیم این کار را به همراه هم انجام دهیم" حفظ می‌شود.

 

مشکلات احتمالی یک گروه مطالعه

مشکلات یک گروه مطالعه

 

یک گروه مطالعه می‌تواند تجربه‌ی یادگیری مثبتی باشد. اگرچه، مشکلاتی وجود دارند که باید از آن‌ها اجتناب شود. برخی از هشدارها عبارت‌اند از:

اجازه ندهید که گروه مطالعه از برنامه‌ی کار و اهدافش منحرف شود.

اجازه ندهید که گروه مطالعه تبدیل به گروه اجتماعی شود. همیشه می‌توانید در زمان‌های دیگر با یکدیگر معاشرت کنید.

اجازه ندهید که اعضای گروه بدون آمادگی در جلسه شرکت کنند. اعضای گروه برای ماندن در گروه لازم است که سهم خود را از کار انجام دهند.

اجازه ندهید که جلسه به یک گردهمایی منفی برای شکایت کردن در مورد دبیران و دوره‌های درسی تبدیل شود.

اجازه ندهید یک یا دو نفر از اعضا بر گروه تسلط داشته باشند. اینکه همه‌ی اعضای گروه فرصت برابر برای شرکت در فعالیت‌ها داشته باشند حائز اهمیت است.

 

مطالبی که اکنون خواندید به شما کمک می‌کند که تعیین کنید چه زمانی یک گروه مطالعه برای شما مناسب است، و به تضمین موفقیت آن کمک خواهد کرد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040