۱ شهريور ۱۳۹۳

چطور یک دوست خوب باشیم

۱ شهريور ۱۳۹۳ 13784 بازدیدکننده 5 نظر
چطور یک دوست خوب باشیم در این مقاله می خوانید

در این مقاله با راه‌های تبدیل شدن به یک دوست خوب آشنا می‌شوید. ...

چطور یک دوست خوب باشیم

مقدمه

دوستی یک رابطه دوطرفه است. در این رابطه مقدار زیادی از خود گذشتگی وجود دارد، پس اگر دلیل اینکه "چرا به نظر می‌رسد هیچ دوست خوبی ندارید" را نمی‌دانید، احتمالاً باید به درون خودتان نگاهی بیندازید. یعنی خودتان را بررسی کنید و سؤالات خاصی از خودتان بپرسید. چقدر برای اینکه دوستی شما موفقیت‌آمیز باشد، حاضر به ازخودگذشتگی هستید؟ در رابطه دوستی چقدر سهم دارید؟ البته این سؤالات قصد ندارد به شما بگوید که برای اینکه یک رابطه دوستی خوب داشته باشید، باید نقش یک آدم ساده‌لوح را بازی کنید، بلکه صرفاً برای این است که بدانید ازخودگذشتگی بعضی از مواقع لازم است.

 

دوست خوب بودن، بعضی از مواقع با سطح درکی که از یکدیگر دارید مشخص می‌شود، یعنی چیزی که زمان انتخاب دوستتان در نظر گرفتید. این به میزان زیادی بسته به شخصیت شما، به چیزهایی که دوست دارید، و ... بستگی دارد. برای همین است که زمانی که فردی که علایق مشترکی با شما دارد را پیدا می‌کنید، به نظر می‌رسد خیلی راحت با هم ارتباط برقرار می‌کنید. ولی انتخاب دوستان تنها نیمی از قضیه است. نیمی دیگر قضیه این است که یک دوست خوب باشید. ما در چند مرحله ساده زیر، خواهیم دید که چطور می‌توانید این کار را به انجام رسانید:

 

دوستان خودتان را بشناسید

چطور یک دوست خوب باشیم

من دوستی دارم که هیچ وقت در زمان سختی‌ها و مشکلات زندگی در کنار من نیست. زمانی که شرایط آرام می‌شود، سروکله او پیدا می‌شود و شروع به استفاده از کلمه ما در جمله‌هایش می‌کند. "وقتی نوشتن آن کتاب را تمام کردی، ما باید به این فکر کنیم که چطور درآمد آن‌ را سرمایه‌گذاری کنیم … "، "ما چه زمانی استخدام کارمندان برای شرکت جدید تو را شروع می‌کنیم؟" ما، ما، ما ... او گفتن این کلمه را تا زمانی که شرایط دوباره سخت می‌شود ترک نمی‌کند و در آن زمان مجدداً غیبش می‌زند! ولی ما برای پنج سال است که با هم دوست هستیم و دوستی ما هنوز قوی است.

می‌خواهید دلیلش را بدانید؟ برای این است که من او را شناخته‌ام و شخصیت او دیگر مرا اذیت نمی‌کند. انسان‌ها موجودات پیچیده‌ای هستند و اکثر مواقع کنار آمدن با آن‌ها مشکل است، ولی یکی از راه‌هایی که شما می‌توانید یک دوست خوب باشید، این است که ابتدا فرد مقابل را بشناسید. با این کار در مسیر تبدیل‌شدن به یک دوست خوب، پیشرفت زیادی خواهید داشت.

 

اضافه کردن ارزش

اگر شما همیشه به دنبال فرصت‌هایی باشید که تأثیر مثبتی روی دوستانتان بگذارید، ضعف‌های آن‌ها به زحمت شما را ناراحت می‌کند، به جای آن شما از دیدن آن ضعف‌ها خوشحال می‌شوید، برای اینکه این فرصتی است که بتوانید به آن‌ها کمک کنید تا خودشان را اصلاح کنند. ترک کردن افراد، در حالی که آن‌ها نسبت به زمانی که آن‌ها را پیدا کرده بودید تبدیل به انسان‌های بهتری شده‌اند، لذت خیلی زیادی دارد. این باعث می‌شود که آن‌ها برای شما احترام زیادی قائل باشند. زمانی که آن‌ها به دوستان و مربی‌های خودشان فکر می‌کنند، اسم شما به ذهنشان می‌آید. این واقعاً احساس خوبی است، احساس اینکه نزد افرادی که برای آن‌ها ارزش قائلید احترام زیادی داشته باشید. این طرز برخورد باعث می‌شود که شما یک دوست قابل اعتماد باشید. این کار نزدیک شدن به شما ممکن می‌کند، و یکی از اصلی‌ترین بخش‌های دوستی است.

 

گوش کردن

چطور یک دوست خوب باشیم

"کم گوی و گزیده گوی". برای اینکه بتوانید به زندگی دوستتان ارزش بدهید، باید بتوانید کلماتی که گفته نشده‌اند را بشنوید. این کار فقط از عهده یک شنونده برمی‌آید. بله درست است که شما می‌توانید مربی آن‌ها باشید، ولی قبل از آن، باید بتوانند در کنار شما احساس امنیت و اطمینان داشته باشند. زمانی که شما طرفِ گوش دهنده باشید، چیزی از دستتان در نمی‌رود. البته معنی این جملات این نیست که همیشه باید زمانی که با آن‌ها هستید ساکت باشید؛ قاعدتاً زمان‌هایی برای تفریح، بازی، و حتی ناراحتی و غم و اندوه پیش خواهد آمد، اما نکته کلیدی این است که زمانی که به همراهی شما نیاز دارند در کنارشان باشید. با این کار امکان اشتباه وجود ندارد.

 

زمانی که می‌توانید، کمک کنید

چیزهایی که در دوستی بیشتر از همه اهمیت دارند، کارهای بزرگ نیستند، بلکه کارهای کوچک هستند. اینکه وقتی می‌بینید که سر دوست شما شلوغ است، پیشنهاد بدهید که بچه‌های او را از مدرسه بر‌دارید، یا اینکه کار رسیدگی به باغچه را به همراه او انجام بدهید، کمک مالی زمانی‌که او شدیداً به آن نیاز دارد، ... این کارها مخصوصاً زمانی که از صمیم قلب باشند، سرمایه‌گذاری‌های خوبی برای دوستی شما هستند.

 

سریع ببخشید

چطور یک دوست خوب باشیم

از آنجا که همه ما انسان هستیم، غیرممکن است که بدون اینکه در زمان هایی (به‌صورت خواسته یا ناخواسته) یکدیگر را ناراحت کنیم و یا برنجانیم با هم زندگی کنیم. پس زمانی که دوست شما، باعث ناراحتی شما شد، خیلی سریع این را به او منتقل کنید. کینه‌های روی هم انباشته شده، ممکن است به‌آرامی تبدیل به تنفر شوند. پس از یکدیگر کینه به دل نگیرید. آن‌ها را دور بیندازید و از شرشان راحت شوید. آن‌ها را برای همیشه از ذهن خودتان خارج کنید!

 

شما احتمالاً این را قبلاً شنیده‌اید، که انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستند. به همین دلیل دوستی یک جزء لاینفک وجود انسان‌ها است. امکان ندارد که بخواهید به یک فرد دیگر کمک کنید، بدون اینکه واقعاً به خودتان کمک کرده باشید، پس کمک کردن را شروع کنید و خودتان را ببینید که چقدر سریع تبدیل به یک دوست و مربی واقعی شده‌اید!

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040