۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۳

5 باید و نباید برای رهبری یک تیم

۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۳ 3957 بازدیدکننده 4 نظر
5 باید و نباید برای رهبری یک تیم در این مقاله می خوانید

یکی از احساسات واقعاً رضایت بخش اینست که یک پروژه را در زمینه کاری یا شرکت خود با موفقیت رهبری کرده و به پایان برسانید. از 5 باید و نباید برای رهبری یک تیم آگاه شوید. ...

5 باید و نباید برای رهبری یک تیم

5 باید و نباید برای رهبری یک تیم 

یکی از احساسات واقعاً رضایت بخش اینست که یک پروژه را در زمینه کاری یا شرکت خود با موفقیت رهبری کرده و به پایان برسانید.  علاوه بر پاداش‌هایی که موفقیت در پروژه، بر سر شما و افراد زیردستتان سرازیر می‌کند، این امر برای شما کارنامه ای عالی رقم زده و امتیاز و احترام  زیادی را در بین همکاران و مدیران بالاتر برایتان به همراه می آورد. با وجود اینکه رهبری یک گروه مزایای خود را دارد، اما نباید فراموش کرد که قدرت بیشتر مسئولیت بیشتری نیز با خود می‌آورد. علاوه بر هنجارهای مشخص شرکت که باید از آن‌ها پیروی کرد، باید و نبایدهای نانوشته ای نیز وجود دارند که رهبر باید به دقت آنها را دنبال کند. در اینجا به 5 باید و نباید که همه رهبران باید از آن تبعیت کنند، اشاره می‌کنیم. 

 

بایدها برای رهبر یک تیم 

 

5- انعطاف پذیر باشید

 

نکات رهبری یک تیم

انعطاف پذیری از نظر تفکر و سازگاری، یک ویژگی مهم برای تمامی رهبران تیم ها است. محیطی که در آن کار میکنید، بازار، و نمایه شغلی، مدام در حال تغییر هستند و از این رو نیاز به دیدگاهی انعطاف پذیر دارید. به‌طور مثال اگر مدیر یک فروشگاه محلی هستید اما میدانید که خرید و فروش آنلاین در حال از بین بردن کسب و کار شما است، پس باید آماده پذیرش آن بوده و بر روی شیوه ای کار کنید که خرید و فروش اینترنتی را نیز در فروشگاهتان وارد کنید. بدون ذهن باز و منعطف، شما و تیمتان پیشرفت نمی‌کنید. از این رو این ویژگی برای مدیریت بسیار مهم است. 

 

4-  همه افراد را درگیر کنید

 

نکات رهبری یک تیم

دخیل کردن همه افراد در پروژه، یکی از کارهایی است که یک رهبر باید بتواند انجام دهد. گروهی که انتخاب میکنید، شامل افراد زیادی است که هر کدام از آن‌ها، در کارهای خاص و یا کارهای زیادی تبحر دارند. چنین تیمی نیاز به مدیری دارد که اجازه دهد هر فرد در کاری که دوست دارد نقش داشته باشد. دخیل کردن افراد در فرایند تصمیم گیری و یا وظایف، در نهایت باعث میشود همه اعضا احساس کنند بخش مهمی از تیم هستند و این برای حفظ همبستگی لازم است. 

 

3- شور و ذوق‌ داشته باشید 

 

نکات رهبری یک تیم

برای یک رهبر که در جایگاه بالایی در تیم قرار دارد داشتن شور و ذوق‌ از اهمیت زیادی برخوردار است. داشتن شور و ذوق‌ فقط به معنی پرانرژی بودن نیست، بلکه رهبر باید فرصتها را دیده و از آن‌ها استفاده کند. رهبران خوب این ویژگی نادر را دارند که همیشه آماده به چنگ آوردن فرصتها هستند. رهبران پرشور به عنوان افرادی سخت کوش دیده می‌شوند و از چیزی که در داخل و پیرامون شرکت در حال روی دادن است با خبر هستند. اگر خود مدیر به کارش علاقه مند باشد اعضای تیم نیز از او الهام میگیرند. 

 

2-  اعتمادبه‌نفس داشته باشید 

 

نکات رهبری یک تیم

اعتمادبه‌نفس بسیار مهم است. همه ما بارها این را شنیده ایم اما تا به حال  به اهمیت اعتماد به نفس در یک فرد و یک رهبر فکر نکرده‌ایم. گفته میشود اعتماد به نفس مسری بوده و به شیوه ای مثبت انتقال می یابد و اگر رهبر به خود مطمئن باشد و نگرش مثبتی داشته باشد، نگرش اعضای گروه نیز در مورد تلاش و وقف کردن خود در انجام وظایفشان مثبت خواهد بود. اعتماد به نفس کم فایده‌ای نداشته و حتی پیش از آغاز وظایف، احساس منفی در مورد آن‌ها ایجاد می‌کند. همیشه در هر شرایطی که هستید اعتماد به نفس داشته باشید. 

 

1-  ارتباط برقرار کنید

 

نکات رهبری یک تیم

برقراری ارتباط مهمترین ویژگی است که یک مدیر برای موفقیت خود و گروهش باید انجام دهد. رهبرانی که با افراد ارتباط برقرار میکنند، بر آنها تاثیر مثبتی گذشته و به همین دلیل آنها احساس میکنند بیشتر در کارها دخیل هستند و بر کاری که انجام میدهند نظارت شده و از آنها قدردانی میشود. در برقراری ارتباط با اعضای گروه گوش دادن به حرفهای آنها به اندازه صحبت کردن با آن‌ها مهم است. این کار در همه سطوح از کارگر گرفته تا هیئت مدیره مهم است، بنابراین از برقراری ارتباط مؤثر، به عنوان کلید موفقیت در هر سازمانی یاد می‌شود.  

 

نبایدها برای رهبر یک تیم 

 

1-  سرزنش نکنید 

 

نکات رهبری یک تیم

وقتی رهبر یک تیم هستید، کار اعضای تیم نشان دهنده کیفیت رهبری تیم است. نباید پاداش یا سرزنش فردی وجود داشته باشد حتی اگر میدانید وظیفه‌ای که به درستی انجام نشده به خاطر ایراد کار یک فرد در تیم بوده، سعی کنید از سرزنش او به صورت مستقیم خودداری کنید. به خصوص این کار را در زمان یک جلسه گروهی انجام ندهید، چرا که این کار می‌تواند بر روحیه فرد تاثیر بگذارد. مقداری از سرزنش را متوجه خود کنید و آن فرد را متوجه کنید به جای اشتباهی که انجام داده است، باید چه کاری انجام میداد. 

 

2- چیزی را پشت گوش نیندازید 

 

نکات رهبری یک تیم

پشت گوش انداختن کارها یا تاخیر در انجام آنها، یکی از کارهایی است که قطعا نباید انجام دهید، چون تاخیر در انجام امور چیزی نیست که از یک رهبر خوب انتظار می‌رود. با مشکلات یا مسائل همان زمانی که اتفاق می افتند رو به رو شوید. این کار به شما کمک می‌کند آن‌ها را همانجا حل کنید. مواردی مانند ارتقاء تجهیزات و رسیدگی به صورتحساب‌های مهم نباید به تعویض انداخته شوند و باید هر چه سریعتر به آنها رسیدگی کنید. هیچ کس کارمندی که کارهای خود را به تأخیر می‌اندازد دوست ندارد.

 

3-  اهداف دست نیافتنی وضع نکنید 

 

نکات رهبری یک تیم

تیم‌ها بر روی پروژه‌هایی کار می‌کنند که هدف مشخصی دارند و باید در زمان در نظر گرفته شده به آن اهداف دست یابند. رهبر باید اهدافی را در سطح فردی برای هر شخصی در گروه در نظر بگیرد. رهبر باید اهدافی را نیز مشخص کند که دستیابی به آنها به معنی موفقیت پروژه و در غیر این صورت شکست پروژه باشد. در نتیجه، تعیین اهداف وظیفه مهمی است. فرد باید بلند پرواز بوده و بخواهد به اهداف بالاتری دست یابد، اما بیشتر مواقع در نظر داشتن هدفی که فراتر از توانایی باشد، منجر به شکست پروژه میشود. اهدافی را در نظر بگیرید که با وجود این که چالش بر انگیز هستند، اما دست یافتنی نیز باشند. 

 

4- احساسات و دیدگاههای دیگران را نادیده نگیرید 

 

نکات رهبری یک تیم

شکست بیشتر مدیران به دلیل عدم توانایی شان نیست، بلکه به این دلیل است که نمی‌توانند از دیدگاه اعضای گروه مسئله را ببینند. رهبر بودن همیشه به معنی تصمیم‌گیری‌های مشکل نیست بلکه یک مدیر باید بداند تصمیمات یا اظهارات او چه تاثیری می‌تواند بر اعضا داشته باشد. گاهی اوقات تصمیم به تشویق فرد ممکن است منجر به عملکرد بهتر او شود اما گاهی اوقات نیز می‌تواند موجب اعتماد به نفس کاذب در آن فرد شود. از این رو بسیار مهم است که رهبر در نظر بگیرد که عملکردش بر اعضای گروه چه تاثیری خواهد داشت. 

 

5-  بر کارکنان بیش از حد اعمال قدرت نکنید

 

نکات رهبری یک تیم

ما متوجه هستیم، آن‌ها هم متوجه هستند، همه افراد گروه متوجه هستند که شما رهبر تیم هستید بنابراین نیازی نیست که به اعضای زیردست خود بگویید که شما کسی هستید که اینجا تصمیم می‌گیرید. تیم نه می‌تواند بدون رهبر کارآمد پیش برود و نه بدون اعضایی که برنامه های مشخص شده توسط مدیر تیم را اجرا می‌کنند. بنابراین بسیار مهم است که رهبر اهمیت کافی به عقیده کارکنان بدهد. در برخی از شرایط، با روی هم گذاشتن فکرها راحت تر میتوان به راه حل دست یافت. اگر پیشنهاد مطرح شده مفید نیست آن را به کار نگیرید. مدیر کسی است که در نهایت باید تصمیم بگیرد اما اعضای گروه هم باید بتوانند احساس کنند که نظراتشان شنیده می‌شود.   

 
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040