۱۶ آبان ۱۳۹۲

چطور مردم را به سخنرانی های خود علاقمند نگه داریم

۱۶ آبان ۱۳۹۲ 4423 بازدیدکننده 5 نظر
چطور مردم را به سخنرانی های خود علاقمند نگه داریم در این مقاله می خوانید

با خواندن این مقاله یاد می‌گیرید که چطور مردم را به سخنرانی خود علاقه مند نگه دارید. ...

چطور مردم را به سخنرانی های خود علاقمند نگه داریم

مقدمه

برای بسیاری از افراد، سخنرانی کاری ترسناک و دلهره‌آور است. ترس از دست دادن شنوندگان یک مشکل مهم است که روی بسیاری از سخنران‌های عمومی تأثیر می‌گذارد، اما این ترسی است که شما می‌توانید به آن غلبه کنید.

 با تمرکز بر تکنیک‌هایی که توسط سخنرانان موفق به کار گرفته می‌شود، شما می‌توانید اجرایتان را بهتر کرده و علاقه‌ی شنوندگان را زیاد کنید.

 

ساختار کلاسیک

به کار گیری یک ساختار آشنا در طول سخنرانی یا اجرا می‌تواند راه زیادی را برای جلب توجه مخاطبان طی کند. ساختار کلاسیک شامل طرح یک مشکل، و سپس طرح راه حل برای آن است. اولین قسمت از سخنرانی به بیان مشکل اختصاص دارد. بعد از متقاعدشدن شنوندگان و یا آشنا شدنشان با مشکل، دومین مرحله بر روی راه حل تمرکز می کند. شما می‌توانید شنوندگانتان را با گفتن حقایقی معتبر، نقل‌قول، و گفتن مرجع معتبر برای اعتبار بخشی به گفته‌هایتان جذب کنید. به یاد داشته باشید که حقایق می گویند، اما داستان‌ها می فروشند. استفاده از داستان‌ها در طول اجرا، حقایق شما را شرح داده و به شنوندگان اجازه می‌دهد تا به دیدگاه جهانی شما ارتباط برقرار کنند.

 

زبان طبیعی

یک راه برای جذب مخاطبان استفاده از زبان طبیعی است. اگر در یک سخنرانی شنونده حس کند که سمتی از یک مکالمه است و نه اینکه صرفاً به یک مقاله گوش می دهد، بیشتر در آن درگیر خواهد شد. از جملات کوتاه و مخفف استفاده کنید. لغات بزرگ، قدیمی، و مبهم، غیرضروری بوده و ممکن است شنوندگان را گمراه کند. زمانی که راحت و خودمانی صحبت می‌کنید، جملات شما قطعه‌قطعه بوده و گرامرهای آن از حالت نوشتاری عامیانه‌تر است، بنابراین زیاد به نکات گرامری در آن نپردازید. زمانی که متن را می‌نویسید آن را بلند بخوانید تا بدانید که هنگام گفتن جملات، باید چطور طبیعی صحبت کنید. هر بخشی که فکر می‌کنید حالت دستوری یا ناشیانه دارد را اصلاح کنید.

 

در نظر گرفتن مخاطبان

خوب است قبل از نوشتن سخنرانی از شنوندگان خود اطلاع داشته باشید. بین تمام شنوندگان با مجموعه‌ خاصی که می‌خواهید به آن نزدیک شوید تمایزی قائل شوید. اگر شما در مقابل یک اجتماع عمومی بزرگ درباره‌ی کتابخانه‌ها صحبت می‌کنید راحت‌تر است که صحبت‌هایتان را با اصطلاحاتی که افراد کتابدار متوجه می‌شوند همراه کنید، اما این کار ممکن است افرادی که کتابدار نیستند را از صحبت‌های شما منحرف کند. اگر همه‌ی مخاطبان شما کتابدار هستند، جای نگرانی نیست. اغلب لازم است که شما سخنرانی خود را برای مخاطب اکثریت آماده کنید تا بتوانید افرادی که متخصص نیستند را نیز به صحبت خود جلب کنید. اصطلاحات نامشخص را توضیح دهید. از مثال‌ها یا مقایسه ها برای نشان دادن ایده‌های پیچیده و یا تبدیل آمار و ارقام به کلمات قابل شرح استفاده کنید.

 

تعامل با مخاطبان

به اشتراک گذاشتن خاطرات شخصی و یا ربط دادن موضوع به حادثه‌ای اخیر، کمک می‌کند که مخاطبان احساس کنند شما را می‌شناسند. اتفاقاتی که باعث علاقه خود شما می شوند را با جزئیات شرح داده و به مخاطبان بگویید که این بحث چه کمکی به آنها می کند. با اینکه شما نمیتوانید با همه افراد یک گروه بزرگ ارتباط چشمی برقرار کنید، طوری رفتار کنید که انگار این کار را می کنید. به بالای سر مخاطبان نگاه کنید و در طول سخنرانی این کار را برای گروه‌های مختلفی از شنوندگان انجام دهید. از زاویه‌ی آن‌ها به نظر می‌رسد که شما در هنگام بیان نکات کلیدی مستقیماً به آن‌ها کمک می‌کنید. با این کار آن‌ها با احساس اینکه دارید شخصاً با آنها صحبت می‌کنید، مجبور می‌شوند به شما گوش بدهند.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040