۱۲ آبان ۱۳۹۲

چگونه با اضطراب اجتماعی خود مبارزه کنیم

۱۲ آبان ۱۳۹۲ 5640 بازدیدکننده 6 نظر
چگونه با اضطراب اجتماعی خود مبارزه کنیم در این مقاله می خوانید

با خواندن این مقاله شما یاد می‌گیرید که چگونه با اضطراب اجتماعی خود مبارزه کرده و بتوانید در زندگی اجتماعی موفق تر عمل کنید.   ...

چگونه با اضطراب اجتماعی خود مبارزه کنیم

مقدمه

برای مبارزه با اضطراب اجتماعی، بهترین راه استفاده از نیروی اراده‌تان برای حل این مشکل است. اگر یاد بگیرید چگونه از خود مواظبت کنید و با مشکلاتتان مواجه شوید، خواهید توانست اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. برای حل اختلال اضطراب اجتماعی، می‌توانید از یک روانشناس کمک بگیرید. این کار هیچ ایرادی ندارد. اگر شما دچار حملات اضطرابی هستید، بهترین پیشنهادی که به شما می کنیم، ملاقات با  یک روانشناس است. هر کسی به کمک نیاز دارد و ایرادی ندارد که شما هم درخواست کمک کنید. اگر چه حل این مشکل نیازمند تلاش خودتان نیز هست. مشکل اضطراب اجتماعی یک مشکل نگران‌کننده در اجتماع است. این چیزی است که ما باید بیشتر به آن توجه کنیم. اگر کسی را می‌شناسید که از اختلال اضطراب اجتماعی رنج می‌برد سعی کنید علاقه و پشتیبانی خود را به او نشان دهید. هیچ کس نباید به تنهایی با این مشکل مقابله کند. گاهی این مشکلات به دلیل اتفاق افتادن چیزی در زندگی خصوصی شخص به وجود می‌آیند. این چیزی در ضمیر ناخودآگاه آن‌هاست که نمی‌توانند به آن فکر نکنند. روبرویی با این مشکل بسیار سخت و جدی است. این وضعیت اجازه نمی دهد که شخص به تنهایی با آن مواجه شود. بسیاری از افراد باهوش از این اختلال رنج می‌برند. در اولین قدم باید متوجه باشید که شما تنها نیستید. شما احساس تنهایی می‌کنید، اما در حقیقت این‌طور نیست. رنج بردن از اضطراب می‌تواند سبب حس ترس و تنهایی شود. این امر می‌تواند به زندگی اجتماعی فرد و کارش تأثیر گذاشته و در کل همه‌ی زندگی او را تغییر دهد. اگر فردی علائم زیادی از اختلالات اضطراب را داشته باشد، این حالت می‌تواند واقعاً به او آسیب بزند. اختلال اضطراب اجتماعی می‌تواند قدرت کامل فرد را کاهش دهد. محدود شدن ذهن فرد به چیزهایی کم ممکن است باعث ایجاد یک محیط امن کاذب برای فرد شود که زمانی که از آن محیط کاذب می خواهد خارج شود، احساس ترس و نگرانی شدیدی به او رخ می دهد. این مشکلی است که بیشتر افراد آن را دارند و به خاطر آن ذهنمان در بسیاری از مسائل دچار مشکل می‌شود. حتی در مقابل چیزهای ساده که عموماً اتفاق می‌افتند. ما به عنوان یک انسان نباید خودمان را در یک نقطه ثابت محدود کنیم. ما به دنیا مدیون بوده و باید چیزهای زیادی را به آن بدهیم. زمان آن رسیده است که روزمرگی را درهم‌شکسته و محدودیت‌ها را از بین ببریم. زمان آن است که به اختلال اضطراب اجتماعی خود کمک کنید.

 

دستورالعمل‌ها:

1. ارتباط چشمی را تمرین کنید. بسیاری اوقات افرادی که از اضطراب رنج می‌برند، نگاه خود را به زمین می دوزند. عادت به نداشتن ارتباط چشمی مشکل دیگری است که این مسئله را بدتر می‌کند. فرد عصبی شده و احساس ترس می‌کند. بنابراین نگاه کردن به زمین در طی یک مکالمه به طور عادی برای وی اتفاق می افتد. ممکن است شخص شروع به لرزیدن کرده و حتی کمی عرق کند. نگرانی سبب آسیب بیشتر می‌شود و سپس شما در یک ترس ناگهانی قرار می‌گیرید. داشتن ارتباط چشمی را حتی بدون صحبت کردن تمرین کنید. این کار به آرام شدن استرس و نگرانی‌تان کمک خواهد کرد.

2. گاهی داشتن یک ارتباط چشمی بدون حرف زدن سبب کاهش نگرانی شما می‌شود. در ابتدا یاد بگیرید که به چشم‌های فرد نگاه کرده و زبان بدن او را بخوانید. مشاهده‌ی حرکات آرامش‌دهنده، مثبت و مسالمت‌آمیز کمی به کاهش نگرانی شما کمک می‌کند. این کار به شما کمک می‌کند آرام شده و با شخصی که با او در تعامل هستید خود را هماهنگ کنید. صحبت با یک فرد بدون درک زبان بدن او سخت است. این کار ممکن است تفاوت خیلی مهمی را ایجاد نکند اما می‌تواند کمی مسائل را برای شما راحت‌تر کند.

3. زیاد صحبت نکنید و بیشتر گوش بدهید. اگر اضطراب دارید کمتر حرف بزنید. لازم نیست حتماً زیاد صحبت بکنید. کسانی که کمتر صحبت می‌کنند بیشتر مورد علاقه‌ی دیگران هستند. بیشتر چیزهایی که افراد می‌گویند نیازی به گفتن آن نیست. حرف‌هایتان را طبق تمایل و سرعت خودتان بگویید. تا زمانی که بتوانید اعتمادبه‌نفس بیشتری برای صحبت داشته باشید، بیشتر گوش دهید. تمرین کنید که در ابتدا یک نفس عمیق کشیده و درباره‌ی چیزی که قصد گفتنش را دارید فکر کنید. اول آن را برای خودتان زمزمه کرده و بعد بگویید. آرام و مطمئن صحبت کرده و از زمان خود استفاده کنید.اگر سریع حرف بزنید، این تنها باعث احساس ناراحتی بیشتر شما می‌شود.

4. شرایط ساده در اجتماع را برای خود تمرین کنید. افرادی که زیاد اضطراب دارند، با ملاقات های دوستانه مشکل‌دارند. صحبت با تلفن یا سفارش دادن غذا برای آن‌ها وحشت‌آور است. زمانی که کسی پای تلفن نیست حرف زدن با آن را تمرین کنید. سپس این مرحله را با انجام آن در شرایط واقعی تمرین کنید. چیزی که می‌خواهید بگویید را بارها قبل از آن تکرار کنید. با این روش این کار برای شما امری خودکار و روزمره می‌شود. اگر یک رفتار اجتماعی عادی را یاد بگیرید، می‌آموزید که با چیزهای بیشتری کنار بیایید.

5. قدم‌های کوچکی برای خوش‌آمد گویی به افراد بردارید. برای مثال همسایه‌ی شما از شما برای کاری کمک می‌خواهد. شما از بیرون بودن و داشتن یک رابطه‌ی دوستانه با او می‌ترسید. بیرون رفته و زباله‌ها را با خودتان ببرید. فقط به همسایه‌ی خود سلام کنید. مثلاً فقط بگویید " سلام علی آقا، عجب هواییه! ". حالت کلام را ساده و تصادفی نگه دارید. تا زمان وفق دادن خود با شرایط تنها همین کار را انجام دهید. دفعه‌ی بعدی کمی رابطه با او را بیشتر کنید. سؤال خاصی درباره‌ی یک موضوع از او بپرسید. دفعه‌ی بعد ممکن است یک مکالمه‌ی ساده داشته باشید. برداشتن قدم‌های کوچک مانند این را تمرین کنید. خودتان را اذیت نکنید. هر مرحله را زمانی انجام دهید که احساس می‌کنید واقعاً آماده هستید. چیزی که می‌خواهید بگویید را تمرین کنید. در نهایت زمانی که به گفتن هیچ‌چیزی فکر نمی‌کنید شروع به حرف زدن با او کنید.

6. عاشق فردی شده‌اید؟ عاشق شدن به شما کمک می‌کند تا احساس اعتماد بیشتری داشته و با مشکلات زندگی برخورد کنید. این به شما احساس غرور داده و سبب می‌شود کمی با تکبر راه بروید. اگرچه زمانی که از اضطراب رنج می‌برید و از ارتباط با دیگران خودداری می‌کنید، عاشق شدن می‌تواند یک مشکل باشد. بنابراین چطور است چیزی در زندگی خود را پیدا کنید که به آن بتوانید عشق بورزید؟ این کار می‌تواند نواختن گیتار، کتاب خواندن، و یا هر سرگرمی دیگری که حس خوبی به شما می دهد باشد. ایده این است که چیزی را در زندگی‌تان بیابید که به شما انرژی می‌دهد. حتی اگر فعالیتی اجتماعی نبوده و نیاز به بیرون رفتن هم نداشته باشید، خوب است. چیزی بیابید که برای شما انرژی مثبت داشته و  به قدم بعدی شما برای هماهنگی موثر با موقعیت‌های اجتماعی کمک کند. شما نیاز به تمرین هم دارید اما داشتن یک شور در زندگی در بسیاری از راه‌ها به شما کمک می‌کند. تا زمانی که چیز مناسبی را پیدا کنید، کارهای مختلفی را تمرین کنید. این می‌تواند یک فرد، یک سرگرمی، و یا یک اعتقاد باشد. برای کمک به شکست مشکلتان نیاز به چیزی دارید که به شما امید دهد. امید چیزی است که نباید بدون آن زندگی کنید. شما می‌توانید این کار را کنید، مبارزه با این شرایط می‌تواند شما را فردی قوی تر کند.

7. به خودتان بگویید که همه چیز خوب خواهد بود. رنج بردن از اضطراب یک مشکل بزرگ نیست. حداقل نباید به عنوان یک شکست دیده شود. این می‌تواند باعث شود شخصی احساسی این‌گونه داشته باشد، اما شما آن فرد نیستید. این یک مشکل است، اما همه در زندگی‌شان مشکل‌ دارند. همه رازهایی دارند که با شما در میان نمی‌گذارند. با دانستن اینکه شما تنها نیستید احساس راحتی کنید. باید به چالش‌ها به عنوان راه سازنده‌ی قدرت و رشد شما به عنوان یک انسان نگاه کرد. این به شما کمک می‌کند تا مصمم و فروتن باشید. این دو ویژگی‌هایی هستند که هیچ‌گاه سبب شکست شما در زندگی نمی‌شوند.

8. راهی متفاوت برای بیان خودتان بیابید. احساس تنهایی ذهنیت شما را تغییر داده و شما را از علائقتان دور می‌کند. اجازه ندهید که غمگین باشید. شما در حین مبارزه با اختلال اضطراب می‌توانید راه‌هایی برای شاد بودن پیدا کنید. مراقب باشید که به سمت مصرف مواد مخدر کشیده نشوید.

9. با خودتان صحبت کرده و کارهای اجتماعی را انجام دهید. هرروز مستقیماً در آینه نگاه کنید و با خودتان مکالمه داشته باشید. ممکن است این کار برای شما مسخره باشد، اما یک امتحان خوب برای شماست. این راه خوبی برای تمرین شرایط اجتماعی است که ممکن است با آن مشکل داشته باشید. این تمرین به چند دلیل خوب است. زمانی که شخصی به میزان زیاد با اضطراب مواجه است، از حرف زدن خودداری می‌کند. تنها با اعضای نزدیک خانواده که با او زندگی می‌کنند صحبت می‌کند اما این کافی نیست. این هنوز هم در محدوده‌ی آسایش شماست. شکستن اختلال اضطراب، مبارزه با چیزهایی است که محدود به ناحیه‌ی آسایش شما نیستند. همه‌ی افراد تمایل به خجالتی بودن و دوری از آزار و اضطراب دارند. این می‌تواند برای هرکس اتفاق بیفتد. به همین دلیل شما نباید به خاطر آن زیاد خودتان را اذیت کنید. اگر شخصی منزوی باشد، به راحتی دچار اختلال اضطراب می‌شوید. سپس تطابق با آن دشوارتر خواهد شد. بنابراین باید تمرین کنید تا به خودتان برای این هماهنگی کمک کنید. دقیقاً مانند فکر کردن به چیزهایی که در زندگی‌تان انجام می‌دهید. همه‌ی این‌ها تطبیق و تمرین نیاز دارند. فرقی ندارد، تنها با این روش به آن فکر کنید.

10.قاعدتاً زمانی که اجتماعی نیستید زیاد صحبت نمی‌کنید. صحبت کردن به صورت تصادفی با دیگران یک امر عادی برای شما نخواهد بود. شما این کار را به صورت طبیعی انجام نمی‌دهید و زمانی که آن را در مکان عمومی بکنید سبب بدتر شدن شرایط شما می‌شود. تمرین کردن جلوی آینه به شما کمک می‌کند تا الگوهای صحبت کردن و رفتارهایتان در حین صحبت را تمرین کنید. شما در مکالمه‌هایتان راحت‌تر خواهید بود. این کار به شما کمک می‌کند تا بیشتر احساس عادی بودن کنید. همچنین اداهای خاص در حین صحبت کردن سبب احساس نگرانی می‌شود. هرروز جلوی آینده مکالمه داشته باشید. 15 تا 30 دقیقه در روز این کار را انجام دهید. مکالمه را تغییر دهید. موضوع حرف را عوض کرده و از این کار لذت ببرید. موضوعات خنده‌دار، مهیج و جدی را انتخاب کرده و درباره‌ی آن‌ها صحبت کنید. تمرین مکالمات رایج که با دیگران به اشتراک گذاشته می‌شوند را شروع کنید. سلام کردن، خداحافظی و رفتارهای خاص را تمرین کنید. خودتان را همان‌گونه که هستید توصیف کنید و از چیزی که هستید خارج نشوید.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040